Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Yeni Honda Civic Type R modeli Türkiyede Satışta

Honda’nın yarışçı ruhu Civic Type R beyaz ve kırmızı renk seçeneğiyle Türkiyede 3 milyon 350 bin TL’lik satış fiyatına sahip olacak.  Honda ...

Honda’nın yarışçı ruhu Civic Type R beyaz ve kırmızı renk seçeneğiyle Türkiyede 3 milyon 350 bin TL’lik satış fiyatına sahip olacak. 


Honda’nın 25 yıllık köklü hot hatch geçmişine dayanan yeni Civic Type R modeli Türkiye yollarına çıkıyor. 
 


Artırılmış performansı ve gelişmiş sürüş dinamikleri ile 2023 model Civic Type R, 2.0 litre VTEC dört silindirli turbo beslemeli motoru ile daha fazla güç, tork ve performans sunuyor. 
 

Güçlenen Civic Type R, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5,4 saniyede tamamlıyor ve 275 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Honda Type R tutkunları için beyaz ve kırmızı renk seçeneği bulunan model 3 milyon 350 bin TL’lik satış fiyatına sahip olacak. 

Civic Type-R, 17 Haziran 2023 tarihinde Honda bayilerindeki yerini alacak. Honda’nın 11’inci nesil Civic modelinin amiral gemisi olan 2023 Civic Type R, Türkiye’ye geliyor. 

 
Pist rekorları kırarak yeni standartları belirleyen Civic Type R, aerodinamik performansı iyileştirilerek tasarım dahil olmak üzere her yönden geliştirildi. 
 
Modelin tutkunları tarafından çok beğenilen beyaz ve kırmızı renk seçenekleri bulunuyor. Honda’nın hot hatch segmentinin temsilcisi olan yüksek performanslı modeli Civic Type R 17 Haziran 2023 tarihinde Honda bayilerindeki yerini alacak. 
 
Yeni model 3 milyon 350 bin TL’lik satış fiyatına sahip olacak. 2022 yılında 25’inci yılını kutlayan Civic Type R'ın bu yıl içerisinde yaklaşık 50 adet gelmesi hedefleniyor.  
 
Güçlü, çekici ve aerodinamik dış tasarım 
yeni Civic Type R, hem hız performansı hem de sürüş keyfinde en üst noktaya ulaşmak için oluşturulan Ultimate Sports 2.0 konsepti kapsamında geliştirildi. 
 
Honda Civic e:HEV'in çizgilerini temel alan yeni nesil Civic Type R’ın keskin sportif hatları; daha alçak ve daha geniş dış görünümü, özel tasarım Michelin Pilot Sport 4S lastikleri, 19 inçlik mat siyah hafif alaşım jantları ve onları çevreleyen şişkin çamurluk kemerleri ile tamamlanıyor. 
 

Honda mühendisleri tarafından önceki nesil Civic Type R'a göre sürtünme katsayısını geliştirme, daha kontrollü hava akışı sağlama, otomobilin üzerinde ve çevresinde azaltılmış basınç değişimleri için geliştirilen Hesaplamalı Akışkan Dinamiği (CFD) teknolojisi sunulan Civic Type R’ın aerodinamiği de geliştirildi. 
 
Sade ve pürüzsüz ön tamponlarındaki özel kanallar çamurluk içindeki hava akışını optimize ederek basıncı azaltmaya odaklanırken; çamurluk kemeri önceki neslin arka kapı etrafındaki basınç dalgalanmalarını ortadan kaldırarak arka difüzör ile spoylere daha temiz bir hava akışı sağlıyor. 
 
Genişletilen alt ızgara, ön frenlere hava akışı sağlarken; önceki nesilden yüzde 10 daha geniş olması ve dikey hava girişleri ile öne çıkıyor. Ayrıca alt ızgara ile birlikte çalışan havalandırma kanalı alüminyum kaputta hava akışını optimize etmeye destek oluyor. 
 
Hava direncini bastırmaya yardımcı olan ve bastırma kuvvetini daha da artıran yeni difüzör ve rüzgarlık yer alırken; önceki nesline göre daha geniş ve alçak arka spoyler dikkat çekiyor. 
 
Heyecan verici sürüş ile uyumlu kokpit deneyimi 
Yeni Civic Type R’ın iç tasarımı, sürüş keyfini artırmayı ve sürücünün odaklanmasını kolaylaştırmak amacıyla dizayn edildi. 
 

Ana hatlarıyla yeni Civic e:HEV'deki üst düzey konfor ve pratiklik korunurken; daha alçak oturma pozisyonu ve Civic Type R’a özgü kırmızı eklemeler de kabin içi sportif otomobil hissini artırmak üzere tasarlandı. 
 
Gelişmiş sürüş deneyimi sunulan kokpitte, sürücü daha alçakta konumlanmasına rağmen kaput üzerinde daha fazla görüş, daha az kör nokta ve daha az yansıma ile görüş alanı iyileştirildi. 
 
Bilgi ve multimedya ekranı, sürücünün yola odaklanmasını sağlamak için mümkün olduğunca merkezi konumlandırılarak tüm kontroller kolayca erişilebilecek şekilde yerleştirildi. 
 
Yeni Civic Type R’ın iç mekanındaki ikonik kırmızı renkleri beğeni toplarken; vites kolunun yanındaki "Sürüş Modu" bölümü ile seçilebilen Konfor, Spor, Bireysel moduna ek olarak performans odaklı sürücü ayarı ve pist kullanımı için +R modu sunuluyor. Bu mod kullanılırken Çekiş Kontrol Sistemi ve Araç Denge Yardımcısı (VSA) sistemi tamamen devre dışı bırakılabiliyor. 
 
Yeni nesil Type R ile sürüş deneyimini tamamen kişiselleştiren, Civic Type R için küresel çapta ilk olan yeni bir Bireysel mod kullanıma sunuluyor. Bu mod; kullanıcının ihtiyacına, tercihine ve sürüş ortamına en uygun ayarları yapılandırma olanağı tanıyor. 
 
Sürüş modlarının yanı sıra Honda mühendisleri sorunsuz bir sürüş amacıyla direksiyonda da önemli iyileştirmeler yaptı. Geri bildirimi artırılan ve gecikmesi azaltılan direksiyonun sürüş hissi geliştirilerek daha sağlam bir yapı sunuldu.  
 

Yeni Civic Type R, 2.0 litre VTEC dört silindirli turbo beslemeli motoru ile önceki nesildeki özel versiyonundan bile daha fazla güç, tork ve performans sunuyor. 

 
Otomobilin geliştirme ekibi tarafından verimliliği artırmak için turbo, yeniden tasarlanırken; turbo kanatlarının sayısı azaltılarak optimizasyon sağlandı. Gaz akışı, yüzde 13 artırılan düz egzoz sistemi sayesinde motorun verimi yükseldi ve yeni üç çıkışlı arka susturucu kullanılarak egzoz sesi de iyileştirildi. 
 
Ayrıca motor kontrol sistemi de yenilenen otomobilin, hızlanma anındaki gaz tepkisi iyileştirilerek Değişken Zamanlama Kontrolü (VTC) ayarlandı. 
 
Böylece, yeni Civic Type R’da yüksek devirlerde daha yüksek performans ve düşük devirlerde daha düşük yakıt tüketimi elde edilirken; motor, sınıfının en yüksek güç-ağırlık oranı ile öne çıkıyor. 
 
Güçlenen Civic Type R motoru; 6.500 d/d’de 329 PS güç, 2.200-4.000 d/d aralığında 420 Nm tork üretiyor ve 7.000 d/d’ye kadar çıkabiliyor. 
 
Buna bağlı olarak yeni Civic Type R, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5,4 saniyede tamamlıyor ve 275 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Civic Type R için özel olarak iyileştirilen altı vitesli manuel şanzıman desteği, yumuşak vites geçişleriyle sürüş keyfini artırıyor. 
 
Honda mühendisleri emisyon tüketim verimliliğinde de fark yaratarak bugüne kadarki en güçlü Civic Type R olmasına karşın sadece 186 gr/km CO2 emisyon ve 8,2 lt/100kms (WLTP) tüketim değerlerine ulaşmayı başardı.
 
Bir önceki nesline göre aks mesafesi artırılan yeni Civic Type R’ın süspansiyonu ve salınımı en aza indirmek için kontrol mantığı da iyileştirildi. 
 

Arka gövde rijitliğindeki yüzde 15'lik artış, viraj dengesini iyileştirirken; gövde rijitliğini geliştirmek için şasi boyunca yapısal yapıştırıcı uygulaması ile kapı açıklıkları gibi alanlarda, önceki Type R'ye kıyasla 3,8 kat daha fazla yapıştırıcı kullanıldı.
 
Yeni Civic Type R’da alüminyum kaput önceki çelik panelden yüzde 43, reçine bagaj kapağı ise yüzde 20 daha hafif olarak kullanıldı. Ayrıca yeni modelde revize edilen fren kanalları ve yeni mekanik fren silindiri ile Brembo Fren Sistemi kullanıldı.  
 

Honda Log R 2.0: Gerçek zamanlı performans verileri 

Sürüş performansı ile öne çıkan Civic Type R için Honda Log R 2.0 uygulaması da güncellendi. 
 
Hem yolda hem de pistte kullanıcıların sürüş becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için çözüm sunan uygulama Honda Log R 2.0, gerçek zamanlı performans verisi paylaşıyor. 
 
Otomobilin multimedya sistemine entegre edilen uygulama "Performans İzleme" ve "Puanlama" olmak üzere iki işlev sağlıyor. Performans ekranında; motor, su ve yağ sıcaklıkları dışında direksiyon açısı, fren basıncı, gaz pedalı açısı, yalpalama oranı olmak üzere 12 ayrı bilgi seçilebiliyor. 
 
Ayrıca dijital lastik sürtünme döngüsü işlevi de eklendi. Bu veriler, gerçek zamanlı olarak ekranda yer alırken; puanlama işlevi, kullanıcının direksiyon becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için sürüşü gözden geçirme olanağı tanıyor. 
 
Ayrıca Otomatik Skor işlevi ile şehir içi ve şehir dışı yollarda sürüş performansı değerlendirilirken; Veri Kaydı işlevinde ise sürücülerin pist üzerindeki sürüş verilerinin kaydedilmesine ve analiz edilmesine olanak sağlanıyor. 
 
Otomatik Skor işlevindeki girdilerin her biri, kullanıcının sürüşü uygulamada yerleşik olan Honda Ar-Ge veri tabanından türetilen algoritmayla karşılaştırılarak oluşturuluyor ve iyileştirmeler için yardımcı oluyor. 
 
Veri Kaydı işlevi, sürücünün becerilerini geliştirebileceği noktaları belirlemesine yardımcı olan yenilikçi bir puanlama sistemi aracılığıyla tur başına 100'e kadar performansa dayalı puan vererek geri bildirim sağlıyor. 
 
Akıllı telefonlara App Store ve Google Play üzerinden indirilebilen Honda Log R 2.0 uygulaması sürücünün verilere ve analizlere erişmesini sağlarken yeni özelliği ile akıllı telefonun video işlevini araç içi kameraya dönüştürebiliyor. 
 2023 Honda Cıvıc Type R Teknik Özellikler

Motor
Tipi 2,0 litre turbo beslemeli benzinli
Güç aktarımı Önden çekiş
Şanzıman Altı vitesli manuel şanzıman
Motor kodu K20C1
Supap sistemi DOHC silindir başına dört supap VTEC
Emisyon standardı Euro 6D
Hacim 1996 cc
Çap x strok 86 mm x 85,9 mm
Sıkıştırma oranı 9,8:1
Maksimum güç 329 PS, 6500 d/d
Maksimum tork 420 Nm, 2500-4000 d/d
Performans
Hızlanma 0-100 km/s 5,4 sn
Maksimum hız 275 km/s
Yakıt Tüketimi ve Emisyon (WLTC)
Düşük 260 CO2 g/km
Orta 182 CO2 g/km
Yüksek 161 CO2 g/km
Ekstra yüksek 182 CO2 g/km
Karma 186CO2 g/km
Düşük 11,4 lt/100 km
Orta 8 lt/100 km
Yüksek 7,1 lt/100 km
Ekstra yüksek 8 lt/100 km
Karma 8,2 lt/100 km
Karbon monoksit CO 355,8 mg/km
Metan olmayan Hidrokarbon NMHC 9,2 mg/km
Nitrojen oksit NOx 15,4 mg/km
Boyutlar
Uzunluk  4594 mm
Genişlik  1890 mm
Yükseklik  1401 mm
Aks mesafesi  2734 mm
İz genişliği ön  1625 mm
İz genişliği arka  1623 mm
Yerden yükseklik - yüksüz  121 mm
Yerden yükseklik - yüklü  109 mm
Dönüş çapı – gövde  12,1 m
Dönüş çapı – tekerlek merkezi  6,2 m
Direksiyon turu  2,1 m
Kapasite
Yakıt deposu 47 lt
Oturma kapasitesi 4
Bagaj kap. – koltuklar dik 410 lt VDA
Bagaj kap. – koltuklar yatık cam hizası 904 lt VDA
Bagaj kap. – koltuklar yatık tavana kadar 1212 lt VDA
Ağırlık
Boş ağırlık 1429 kg
Maksimum ağırlık 1800 kg
Maksimum aks ağırlığı ön/arka 1.010/800 kg
Maksimum tavan kapasitesi 50 kg

 

 


Hiç yorum yok