Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Honda’nın hidrojen çalışmaları hız kazandı

Mühendislik çalışmaları ile tüm insanlık için daha yaşanabilir bir dünyayı hedefleyen Honda, hidrojenin kullanımına yönelik yaşanan gelişmel...

Mühendislik çalışmaları ile tüm insanlık için daha yaşanabilir bir dünyayı hedefleyen Honda, hidrojenin kullanımına yönelik yaşanan gelişmeleri ve planlarını duyurdu. 
 

Hidrojen teknolojilerinin temeli olan yakıt hücresi sistemini geliştirmeye devam edecek olan 

Honda, 2024 yılında Kuzey Amerika ve Japonya'da GM ile ortaklaşa geliştirilen yeni nesil yakıt hücresi sistemine sahip bir FCEV modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ayrıca yakıt hücresi sisteminin kullanımı için hidrojen yakıt hücreli araçlar (FCEV), ticari araçlar, enerji santralleri ve inşaat makineleri olmak üzere dört başlık belirleyen Honda, birçok alanda da iş birliklerine imza atmaya devam ediyor. 
 
Geleceğin teknolojileri için çalışmalarında devam eden Honda, hidrojen alanındaki gelişmelerin detaylarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. 
 
Bu toplantı kapsamında güncel çalışmalarını ve gelecek hedeflerini paylaşan Honda, hidrojeni birçok farklı alanda kullanarak karbon nötr bir toplum hayaline ulaşmayı amaçlıyor. 
 
Honda, 2050 yılına kadar tüm ürünlerinde ve kurumsal faaliyetlerinde karbon nötr hale gelmeyi hedefliyor. Tüm faaliyetleri kapsayan bu hedef doğrultusunda Honda, girişimlerinde elektrikle birlikte hidrojeni yüksek potansiyelli enerji taşıyıcılarından biri olarak konumlandırıyor. 
 
Honda, hidrojen teknolojisinin temeli olan yakıt hücresi sisteminin uygulamalarını, ürettiği hidrojen yakıtlı otomobillerin (FCEV) yanı sıra farklı uygulama alanlarında da genişleterek karbon salımını düşürmeyi planlıyor.  
 

Honda, Hidrojen yakıt hücreli sistemin gelişimi 

Honda, karbon nötr bir toplumun gerçekleştirilmesine yönelik hidrojenin potansiyeline odaklanan ilk şirketlerden biri olmasıyla öne çıkarken; yaklaşık 30 yıldır hidrojen teknolojileri ile FCEV'lerin araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütüyor. 
 
Honda, 2013 yılında beri yeni nesil yakıt hücresi sisteminin geliştirilmesi konusunda General Motors ile ortak çalışıyor. 
 
Bu kapsamda Honda, 2024 yılında Kuzey Amerika ve Japonya'da GM ile ortaklaşa geliştirilen yeni nesil yakıt hücresi sistemine sahip bir FCEV modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
 
İki şirketin bilgi birikimi, teknolojik bilgisi ve ölçek ekonomisinin katkısı ile Honda’nın 2019 yılında ürettiği Clarity yakıt hücresinin maliyetinin üçte birine düşürülmesi ile ortaya çıkan bütçe, modelin diğer özelliklerindeki iyileştirmelerde kullanıldı. 
 
Bu gelişmeler ışığından gelecek vizyonunu da şekillendiren Honda, gelişmiş yakıt hücreli araçların kullanımının popülerliğini göz önünde bulundurarak gelecekteki yakıt hücresi teknolojilerine odaklandı. 
 
Honda, yakıt hücresi sisteminin geleneksel dizel motorlarla aynı düzeyde olmasını sağlayacak kullanılabilirliği ve toplam maliyeti hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor. 
 
Diğer yandan Honda, geliştirdiği hidrojen teknolojilerinin kullanılabileceği başka bir potansiyel alan olan uzayda da iş birliklerine imza atıyor. 
 
Honda, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortak araştırma ve geliştirme çalışmalarını duyurdu. 
 

Bu kapsamda 2022 yılında Honda ile JAXA arasında uzaydaki yaşam alanlarında elektrik sağlamak üzere tasarlanan "dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi" ile ilgili bir araştırma ve geliştirme sözleşmesi imzalandı. 
 
Hidrojen yakıt hücreli ürünlerin satışı ve kapsamı 
Honda, sıfır karbon hedefi kapsamında odaklandığı hidrojen teknolojilerini hayata geçirerek 2020'lerin ortalarında yeni nesil yakıt hücresi sistemi modüllerinin satışına başlamayı planlıyor. 
 
Honda, ilk satış planını yılda 2 bin adet olarak öngörürken; 2030'da 60 bin adede ve 2030'ların ikinci yarısında yılda birkaç yüz bin adede çıkararak satışları kademeli olarak artıracak. 
 
Enerjiyi yüksek yoğunlukta depolayabilen ve taşıyabilen, depoyu hızlı bir şekilde doldurabilen hidrojenin, bu özelliklerinden dolayı, yakıt hücresi sistemini yoğun olarak kullanan büyük boyutlu mobilite ürünleri ve büyük ölçekli araçlar için bir güç kaynağı olarak etkili olması bekleniyor. 
 
Bu özelliklere ve güçlü yönlere bağlı olarak Honda, hidrojen çalışmalarının ilk aşaması için yakıt hücresi sistemi uygulamalarına yönelik dört temel alan belirledi. 
 
Honda, yakıt hücresi sistemini müşterilerin ürünlerine uyarlama çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda satış sonrası bakım ve istikrarlı bir hidrojen tedariki gibi operasyonel destek de sunacak.  
 

 
1) Hidrojen Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar (FCEV) 
Honda, tamamen yeni FCEV modelinin satışına 2024 yılında Kuzey Amerika ve Japonya'da başlamayı planlıyor. 
 
Bu model, geçen yıl Kuzey Amerika'da tanıtılan CR-V'yi temel alacak ve yeni nesil yakıt hücresi sistemi ile donatılacak. Kısa sürede dolan yakıtı ile uzun mesafeli sürüş sağlayan FCEV'lerin avantajlarına ek olarak model, evde şarj edilebilen EV'lerin rahatlığını sunan bir eklenti işlevine sahip olacak.  
 
2) Ticari araçlar Honda, Japonya'da 31 Mart 2024'tan önce Isuzu Motors ile ortaklaşa araştırılan bir prototip yakıt hücreli ağır hizmet kamyonunun tanıtım testlerine kamusal yollarda başlamayı planlıyor. Ayrıca Honda, 2023'ün ocak ayında Çin'in Hubei eyaletinde Dongfeng Motor Group ile iş birliği kapsamında yeni nesil yakıt hücresi sistemli ticari kamyonların test sürüşlerine başladı. 
 
3) Elektrik santralleri Honda, ileriki yıllarda artan enerji ihtiyacı için temiz ve sessiz bir yedek güç kaynağı olarak yakıt hücresi sistemlerinin uygulanmasını öneriyor. 
 
Bu konuda ilk adım olarak American Honda Motor, ABD California’da bulunan kurumsal kampüsüne Honda Clarity Fuel Cell araçlarındaki yakıt hücresi sistemlerini yeniden kullanan yaklaşık 500kW kapasiteli sabit bir yakıt hücresi elektrik santrali kurdu.
 
İstasyonun kampüsün veri merkezi için yedek güç kaynağı olarak işletimi bu ayın sonlarında başlayacak. Bu testin ardından Honda, sabit yakıt hücresi elektrik santrali teknolojilerini dünya genelindeki Honda fabrikalarına ve veri merkezlerine uygulamaya başlayacak. 
 
 4) İnşaat makineleri Honda, yakıt hücresi sistemini ilk olarak inşaat makineleri pazarının büyük bir bölümünü oluşturan ekskavatörlere ve tekerlekli yükleyicilere uygulamak için çalışmalara başlayacak. Bu konunun hayata geçirilmesi için Honda ayrıca inşaat sektörü dernekleri ve ilgili taraflarla birlikte çalışacak.  
 

Hidrojen ekosistemlerinin kurulmasına yönelik girişimler 

 
Yakıt hücresi sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasını sağlamak için hidrojen tedarikini içeren hidrojen ekosistemlerinin oluşturulmasının kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Honda, Japonya Hidrojen İstasyonu Ağı Ortak Şirketi'ne (Japan H2 Mobility/JHyM) katılarak Japonya'da Shell ve FirstElement Fuel gibi hidrojen istasyonu işletmeleri ile Kuzey Amerika'da hidrojen istasyonu ağlarının genişletilmesini destekliyor. 
 
Japonya'da, Marubeni Corporation ve Iwatani Corporation ile birlikte bir hidrojen ekosisteminin kurulması için çalışan Honda, Avrupa'da da yenilenebilir enerji ve hidrojeni birleştiren bir enerji ekosisteminin tanıtım testini yapmayı planlıyor. 
 
Mühendislik çalışmaları ile daha yaşanabilir bir dünyayı hedefleyen Honda, hidrojen ekosistemlerinin kurulmasında aktif rol almayı, ulusal ve yerel yönetimler tarafından düzenlenen projelere proaktif olarak katılmayı, bu girişimler aracılığıyla hidrojen alanındaki yeni şirketlerle ortaklıklar kurmak için çalışmalar yapmayı planlıyor.

Hiç yorum yok