Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Trafik sigortasında yeni dönem başlıyor

Trafik Kanunu’nda değişikliği içeren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.     Türkiye Sigorta Birliği, SEDDK y...

Trafik Kanunu’nda değişikliği içeren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
 

 
Türkiye Sigorta Birliği, SEDDK yönetim kadrosu ve uzmanlarının yoğun çabaları sonucunda vatandaşların trafik sigortası kaynaklı tazminatlarını daha şeffaf ve hızlı bir süreçle alabilmesine imkân tanınması ve sigorta sektörünün önündeki önemli bir belirsizliğin ortadan kalkmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. 
 
Sigorta sektörünün önündeki en önemli belirsizliklerden biri çözüme kavuştu. 
 
Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki ‘zorunlu mali sorumluluk sigortası’ndaki tazminat ödeme usul ve esaslarına ilişkin kriterlerin belirlenmesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan konuların yeniden düzenlenmesini içeren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. 
 
Trafik sigortası kapsamındaki tazminatların hesaplama usul ve esaslarına ilişkin kriterlerin, Kanun ile belirlemesiyle standardizasyon sağlandı.
 
Ayrıca teminat dışında kalan durumlar da ile düzenlenir hâle geldi. Bu sayede hem hak sahipleri hem yargı hem de sigorta şirketleri için öngörülebilir bir ortam sağlanmış oldu.  
 
Tazminatlar hızla alınabilecek, mahkemeler rahatlayacak 
Türkiye sigorta sektörünün, önündeki en büyük belirsizlik durumlardan biri olan trafik sigortasında bedeni tazminatların nasıl hesaplanacağı konusu, yeni düzenlemeyle standart ve şeffaf kriterlere bağlanmış oldu. TSB, Yasa değişikliğinin sektör açısından önemine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu: 
 


“Anayasa Mahkemesi’nin Karayolları Trafik Kanunu’nun 90 ve 92’nci maddelerindeki iptal kararları sonrası Zorunlu Trafik Sigortası branşında, özellikle bedeni tazminatlar konusundaki belirsizliklerle beraber standart olmayan uygulamalar söz konusuydu. Bu uygulamalar, mahkemeler üzerinde dava yükü oluşturuyordu. 
 
Yasa değişikliği ile tazminatların şeffaf ve hızlı bir şekilde hak sahiplerine ödenebilmesinin önü açılırken, bu sigorta ürünü üzerinden mahkemelerimizde oluşan dava yükünün de önüne geçilmiş olacak. Böylece vatandaşlarımız tazminatlarını alabilmek için uzun yıllar beklemeyecekler. 
 
Hak sahipleri, alacakları sigorta tazminatını hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan bilecekler. Sektörümüz de artık önünü daha net görebilecek ve bu sayede ülkemizin ekonomik kalkınmasındaki rolüne daha da fazla odaklanabilecek. 
 
Sigorta sektörümüz başta düzenleyici ve denetleyici kurumumuz SEDDK olmak üzere, tüm paydaşlarıyla birlikte bundan önce olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir.”  
 
Atilla Benli: Trafik sigortasında artık taşlar yerine oturacak
 
TSB Başkanı Atilla Benli ise, 20 yıldır istikrarlı büyümesini sürdüren sigorta sektörünün, Türkiye’nin finansal sisteminin en önemli paydaşları arasında yer alma başarısı gösterdiğine dikkat çekti. 
 
“Sigortacılık geliştikçe ülkemizin ekonomisi de güçleniyor” diyen Benli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta sektörümüzün önündeki trafik sigortası kaynaklı belirsizliğin ortadan kalkmasının mutluluğunu yaşıyoruz. 
 
Bu süreçte özellikle gece gündüz çalışarak ve yakından takip ederek emek veren tüm SEDDK yönetimine, konuyu farklı mecralarda ve Meclis gündeminde sıcak tutan Yönetim Kurulu ve Yönetim Komitesi Üyelerine, Şirketlerimizin değerli yöneticilerine, paydaşlarımıza ve vatandaş lehine doğruları uygulama konusunda kararlılık gösteren TBMM’nin değerli vekillerine şükranlarımı sunuyorum.
 
Trafik sigortasında artık taşlar yerine oturacak; hem sigortalılarımız hem de sektörümüz önünü artık daha net görebilecek.”

Hiç yorum yok