Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Audi Sport, Nürburgring 24H'de altıncı zaferin peşinde

Audi Sport, 3-6 Haziran’da düzenlenecek olan Nürburgring 24 Saat'te hedefini altıncı şampiyonluk olarak belirledi.    2014 yılında elde ...

Audi Sport, 3-6 Haziran’da düzenlenecek olan Nürburgring 24 Saat'te hedefini altıncı şampiyonluk olarak belirledi. 
 

2014 yılında elde edilen şampiyonlukta aynı zamanda 159 turla mesafe turu rekorunu da eline geçiren Audi Sport, bu rekoru kırmayı, en azından egale etmeyi de hedefliyor. 
 


Üç ayrı takımla mücadele edecek olan Audi Sport Customer Racing’in Audi R8 LMS araçlarının kokpitlerinde, daha önce şampiyonluk yaşamış 9 pilotun yer aldığı, 12 kişilik pilot kadrosu yer alacak. 
 
 Dünyanın en prestijli dayanıklılık, bilinen adıyla Endurance yarışlarından biri olarak kabul edilen Nürburgring 24 Hours, 3-6 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor. Audi Sport Customer Racing adına mücadele edecek olan üç takım da, bu yarış için hedefini belirledi: altıncı şampiyonluk. 
 
Bu yıl Car Collection, Land ve Phoenix takılarıyla mücadeleye dahil olan Audi Sport Customer Racing’de bir başka hedef de elinde bulundurduğu 159 turluk mesafe rekorunu geçmek. 
 
 Şampiyonlar ve gençlerin kombinasyonu 
Audi Sport Customer Racing adına SP9 kategorisinde yarışacak takımlarda, pilot koltuğunda yer alacak 12 pilotun 9’u daha önce bu yarışta şampiyonluk yaşamış isimlerden oluşuyor. Diğer üç pilot ise tamamen genç yetenek. 
 
Peter Schmidt'in takımı olan, 2019 yılında yalnızca 15 saniyelik bir farkla üçüncülüğü elde eden Audi Sport Team Car Collection, bu yıl daha önce şampiyon olan üç pilotu takıma dahil etti. 
 
2012 ve 2014’ün şampiyon takımından Christopher Haase, 2015 şampiyon takımından Nico Müller ve 2012, 2014, 2017 şampiyonlarından Markus Winkelhock. 
 
Geçtiğimiz yıl Pro-Am klasmanında ikinci olan İsviçreli Patric Niederhauser takımın dördüncü üyesi oldu. Wolfgang ve Christian Land'in takımı Audi Sport Team Land ise, şampiyonlardan oluşan bir kadroya sahip. 
 
Takımın 2017 yılındaki şampiyonluğunda yer alan Kelvin van der Linde ve Christopher Mies isimlerine, 2014’ün şampiyonlarından René Rast ve 2019’un şampiyonlarından Frédéric Vervisch dahil oldu. 
 
Audi Sport Customer Racing programının başlangıcından itibaren R8 LMS ile yarışarak üç, başka markalarla da iki kez mutlu sona ulaşan Nürburgring merkezli Audi Sport Team Phoenix de karma bir ekip oluşturdu. 
 
Ernst Moser’ın takımı Phoenix, 2012 ve 2019’da takımı şampiyon yapan ekipten Frank Stippler ile yine 2012’den Dries Vanthoor’u kadrosunda tuttu. Ekibin diğer iki pilot kontenjanı ise İtalyan Mattia Drudi ve Hollandalı Robin Frijns ile dolduruldu. 
 
Rekor kırılabilir 
1970 yılından bu yana düzenlenen Nürburgring 24 Hours yarışlarında GT3 araçların mücadele ettiği dönem itibarıyla, 2012’den itibaren aldığı 5 şampiyonlukla en başarılı üretici konumdaki Audi Sport Customer Racing, altıncı zaferin yanında bir de rekor bekliyor. 
 
 2014'te yılında Audi Sport Phoenix takımının 159 turla elinde bulundurduğu rekora, 2017'de Audi Sport Team Land 158 tur ile çok yaklaşmıştı. 
 
2016, 2018 ve 2020'deki hava koşulları nedeniyle birkaç saat süren kesintiler, rekoru kırmak isteyen takımlara imkan tanımadı. Ancak bu yarışın Haziran ayının başında olması, en azından hava şartları itibarıyla rekor ihtimalini yükseltiyor.

Hiç yorum yok