Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İlk Extreme E sezonunda kadın pilotlar direksiyon başında

Heyecan verici yeni Extreme E off-road yarış serisi için geri sayım başladı. 3 Nisan’da Suudi Arabistan'da start verecek olan yarış se...

Heyecan verici yeni Extreme E off-road yarış serisi için geri sayım başladı. 3 Nisan’da Suudi Arabistan'da start verecek olan yarış serisi, bu yıl ilk kez cinsiyetlerin eşit temsil edildiği bir maceraya ev sahipliği yapacak.  

 


 Yarışmada 9 takım, Continental'in yarış serisine özel olarak geliştirdiği CrossContact Extreme E lastiklerle mücadele verecek. 

 

CrossContact Extreme E‘nin geliştirilmesinde önemli rol oynayan, Continental test pilotu ve marka elçisi Mikaela Ahlin-Kottulinsky de eski Formula 1 dünya şampiyonu Jenson Button ile ODYSSEY 21 aracının kokpitini paylaşacak. 

Yeni Extreme E off-road yarışı serisi, 3 Nisan itibarıyla profesyonel motor sporlarını dünyanın en ulaşılmadık köşelerine taşıyacak. Extreme E yarış serisi konseptine göre, bir erkek ve bir kadın pilottan oluşan takımlarla motor sporlarında ilk defa eşit cinsiyet temsili sağlanacak. Her iki sürücü de dönüşümlü olarak direksiyona geçecek. 

 

Yarışta eski Formula 1 dünya şampiyonu Jenson Button, JBXE takımı için ODYSSEY 21'in direksiyonunda yer alacak. Şampiyona, Continental test pilotu ve marka elçisi Mikaela Åhlin-Kottulinsky eşlik edecek. Mikaela Åhlin-Kottulinsky, 2018’de İskandinav Turing Otomobil Yarışları serisini bugüne dek kazanan ilk ve tek kadın olarak tarihe geçti.

 

Extreme E bir motor sporu olmanın çok daha ötesinde

 

Continental test pilotu ve marka elçisi Mikaela Ahlin-Kottulinsky, tüm yarış takımlarının araçlarına takılan CrossContact Extreme E lastiğinin geliştirilmesinde de önemli bir rol oynadı. İsveçli pilotun Continental ile işbirliği 2018 yılında bir dünya rekoru ile başladı. 

 

Bu yarış serisine katıldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Mikaela, “Extreme E, bir motor sporu olmanın çok daha ötesinde, elektrikli araçları sergilemeye ve insanları iklim değişikliğinin sonuçları hakkındaki düşüncelerini gözden geçirmeye teşvik etmeye yarayacak bir spor. Bu yarış serisini heyecan verici kılan şeylerden biri de dünyamızın ve gezegendeki tüm canlıların yararına harekete geçmeyi teşvik etmesi“ dedi.

 

İklim değişikliği için farkındalık yaratacak

 

Extreme E'nin bir özelliği de tehdit altında olan yaşam ortamlarının yakınındaki rotaların seçilmesi. Yarış serisi, bu seçimiyle tüm dünyadan motor sporları hayranları, bölgede yaşayan politikacılar, halk ve yetkililerde iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Ayrıca toplumu küresel ısınmayı 1,5 santigrat dereceyle sınırlama çabalarını artırmaya teşvik ediyor.

 

Avrupa genelinde canlı yayınlanacak yarışlara tüm takımlar aynı teknik ekipmanla katılacak:Teknoloji şirketi Continental‘in özel olarak geliştirdiği, 37 inç CrossContact Extreme E yarış lastikleriyle donatılan ODYSSEY 21 adlı SUV.

 

2021 yılı yarış takvimi

AlUla, Sudi Arabistan                         3/4 Nisan 

Dakar, Senegal                                  29/30 Mayıs 

Kangerlussuaq, Grönland                  28/29 Ağustos 

Santarem, Brezilya                            23/24 Ekim 

Ushuaia, Tierra del Fuego                 11/12 Aralık

Hiç yorum yok