Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Castrol Ford Team Türkiye Avrupa Ralli Kupası’nın Türkiye ayağında zirveyi hedefliyor

Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü (ESOK) tarafından düzenlenen Türkiye Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı olan Eskişehir Rallisi,...

Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü (ESOK) tarafından düzenlenen Türkiye Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı olan Eskişehir Rallisi, 13-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Şampiyonanın ikinci uluslararası rallisi olan Eskişehir rallisi, aynı zamanda 2019 FIA Avrupa Ralli Kupası, 2019 FIA Balkan Ralli Kupası ve Avrupa Gençler Ralli Kupası’na (ERT Junior) puan veriyor. 

 Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü tarafından organize edilen ve toplam uzunluğu 432,94 kilometre olan rallide ekipler 8 özel etapta mücadele edecek. 

13 Haziran Perşembe akşamı Espark AVM önünde gerçekleştirilecek start seremonisi ile başlayacak rallide ilk gün Kozyakı’daki Nejat Banaz ve Sakarılıca’daki Zafer Vatansever etapları ikişer kez geçilecek ve Sazova Park’taki servis alanında gün tamamlanacak. 

Ekipler son gün Kümbetakpınar’daki Alfa ve Dereyalak mevkiindeki 19 Mayıs 1919 etaplarını iki kez geçtikten sonra Espark AVM’deki finiş podyumunda ralliyi sonlandıracak.  


Eskişehirli Buğra Banaz kendi evinde yarışıyor 
Castrol Ford Team Türkiye pilotları, tamamı asfalt zeminde gerçekleşecek bu zorlu ve hız göstergelerinin üst seviyeleri zorlayacağı parkurda 4 çeker Fiesta R5, 2 çeker Fiesta R2T, R2 ve ST araçlardan oluşan toplam 12 otomobille mücadele edecek. 

Halihazırda markalar şampiyonasında ilk sırada bulunan Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir’de bu liderliği pekiştirme hedefiyle ilerliyor. 

Şampiyonanın iddialı pilotları Murat Bostancı & Onur Vatansever sezonun ilk 2 yarışı sonrası “2019 pilotlar & co-pilotlar şampiyonluğu” yolunda liderliklerini sürdürürken yaklaşık 300 beygir güç sunan 1.6 litre uluslararası yılın motoru ödüllü EcoBooost benzinli motor teknolojisine sahip 4 çeker Fiesta R5 ile yarışacak. 

Bu yılki şampiyonada 4 çeker Fiesta R5 ile yarışta yerini alan ve sezonun ilk iki yarışında başarılı bir performans sergileyen Buğra Banaz, yan koltuğunda yer alan Burak Erdener’le birlikte, bu defa kendi memleketi olan Eskişehir’de ilk 3’te yerini alarak markalar şampiyonluğu yolunda takıma katkı sağlamak için yarışacak. 

Historic Ralli’de takımı eski şampiyon Kemal Gamgam temsil ediyor 
Türkiye Historic Ralli Şampiyonası’nda Castrol Ford Team Türkiye adına eski şampiyon Kemal Gamgam yarışacak. 1974 model Ford Escort MK2 ile parkurda yerini alacak olan Kemal Gamgam, Eskişehir’de Historic ralli şampiyonluğu hedefiyle mücadele edecek.  

Geleceğin Pilotları – “Drive to the Future” Eskişehir’de de devam ediyor 
 Geleceğin ralli pilotlarını motorsporları dünyasına kazandırma misyonuyla genç pilotları destekleyen Castrol Ford Team Türkiye’nin “Drive to the Future” çatısı altındaki genç pilotlarından Mert Kaya 1.0L EcoBoost motora sahip 2 çeker Fiesta R2T ile ilk rallisini Eskişehir’de gerçekleştirecek. Mert Kaya’ya bu yarışta tecrübeli co-pilot Emir Şahin eşlik edecek. 

 ERT Junior’a da puan veren Eskişehir Rallisi’nde Gençler Kupası’nı kazanmak için mücadeleye hazır isimler arasında Mert Kaya – Emir Şahin ikilisinin yanı sıra 2 çeker Fiesta R2T araçla yarışacak Üstün Üstünkaya – Gürkal Menderes ikilisi ve Fiesta R2 ile yarışacak And Sunman – Efe Ersoy ikilisi yer alıyor. 

Eskişehir Rallisi’nde Fiesta Rally Cup’ta 2 çeker Fiesta R2T araçla yarışacak diğer Castrol Ford Team Türkiye ekipleri Ümitcan Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ve Kaan Karamanoğlu – Nehir Yılmaz ikililerinden oluşacak. 


Fiesta Rally Cup’ta Uğur Çelikyay – Yusuf Çelik ikilileri Fiesta R2 ile, Özcan Söke – Barkın Şahin ve Levent Şapçılar – Deniş Gümüş, Mert Gür – Tuğkan Erden ikilileri ise Fiesta ST ile mücadele verecek.  

Serdar Bostancı: “Hedefimiz tüm klasmanlarda birincilik” 
Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, Eskişehir Rallisi’ne ve 2019 sezonuna ilişkin değerlendirmesinde, “Türkiye Ralli Şampiyonası 2019 sezonuna Ege ve Akdeniz rallilerindeki başarılı performansımızla hızlı bir giriş yaptık. 

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın WRC Marmaris Rallisi haricindeki ikinci uluslararası rallisi olan Eskişehir’deki bu önemli yarışta başarılı çizgimizi sürdürmek için büyük mücadele vereceğiz. Eskişehir, aynı zamanda sponsorumuz Ford Otosan’ın üretim yaptığı ve kendi klasmanının şampiyonu olarak “2019 Uluslararası Yılın Kamyonu” (ITOY) ödülünün sahibi F-MAX’in üretildiği şehir. 

Yani bir anlamda kendi evimizde yarışacağımız bir ralli olduğu için heyecanlıyız. 2019’da Türkiye Ralli Şampiyonası’nda markalar, pilotlar & co-pilotlar, genç pilotlar, 2 çeker ve Türkiye Historic Ralli şampiyonluğu hedefiyle ilerlerken Eskişehir’de bu hedefimize uygun olarak tüm klasmanları kazanma hedefiyle yarışacağız” diye konuştu.

Hiç yorum yok