Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Yeni Ford Kuga hibrit tanıtıldı

Şık ve dinamik tasarımıyla dikkat çeken yeni Ford Kuga, bugüne kadarki en verimli ve en konforlu Kuga deneyimi için; heyecan uyandırıcı bir...

Şık ve dinamik tasarımıyla dikkat çeken yeni Ford Kuga, bugüne kadarki en verimli ve en konforlu Kuga deneyimi için; heyecan uyandırıcı bir tasarım, gelişmiş ve kapsamlı hibrit sistemi ve yeni sürüş destek sistemleri teknolojisi ile tanıtıldı. 


 Yeni Ford Kuga daha enerjik ve daha dinamik tasarım detayları ve premium bir siluet ile dikkat çekerken içeride daha geniş bir yaşam alanı sunmayı başarıyor. 

Ford’un şimdiye kadar geliştirdiği elektrikli araçlar arasında en ileri seviyeyi temsil eden yeni Kuga; yarı hibrit, şarj edilebilir hibrit ve tam hibrit sistemlerini sunan ilk Ford modeli.


 50 km’nin üzerinde salt elektrik menziline sahip yeni Kuga Plug-In Hybrid 1,2 lt/100 km tüketim ve 29 gr/km CO2 salınım değeriyle dikkat çekiyor.  Yeni Kuga, yeni global C2 platformunu kullanan ilk Ford SUV modeli. 

Söz konusu platform torsiyon rijitliğini yüzde 10 oranında arttırırken yeni Ford Kuga’nın yerini aldığı nesilden 90 kg daha hafif olmasını sağlıyor.  Entegre modeme sahip FordPass Connect, 12,3 inçlik dijital gösterge paneli, kablosuz şarj, 8 inçlik dokunmatik ekranlı SYNC 3 ve B&O ses sistemi gibi teknolojiler kabin içindeki yaşam kalitesini artırıyor. 

Kör Nokta Uyarı Sistemi özelliğine sahip Şerit Takip Sistemi, Çarpışma Önleme Sistemi gibi yenilikçi çözümler sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. 

Ayrıca Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Trafik LevhasıTanıma Sistemi ve Şerit Hizalama Sistemi gibi yenilikçi teknolojiler de sunuluyor. • Titanium, ST-Line ve Vignale de dahil olmak üzere farklı Kuga versiyonları Avrupa’da sayıları her geçen gün artan SUV müşterilerine özgün bir karakter sunuyor. 

 

Ford, şık ve dinamik tasarım detayları dikkat çeken daha geniş bir yaşam alanı sunan yeni Kuga SUV serisini tanıttı. 


Ford’un şimdiye kadar geliştirdiği elektrikli araçlar arasında en ileri seviyeyi temsil eden yeni Kuga; Titanium, ST Line ve Vignale olmak üzere farklı donanım seviyeleri ve yüksek yakıt verimliliği sunan gelişmiş ve kapsamlı hibrit sistemi ile yollara çıkacak. Yeni Ford Kuga zengin güç ve aktarma organları çeşitliliği ile farklı kullanıcı beklentilerini karşılıyor. 

Kuga Plug-In Hybrid, Kuga EcoBlue Hybrid (yarı hibrit) ve Kuga Hybrid (tam hibrit) olmak üzere üç farklı elektrik destekli versiyon dışında 2.0 litre EcoBlue dizel ve 1.5 litre EcoBlue dizel ve ayrıca bir de 1.5 litre EcoBoost benzinli motor akıllı sekiz ileri otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor. 

 Ford’un Avrupa’da en çok satan SUV modeli olan Kuga aynı zamanda Fiesta ve Focus’tan sonra Avrupa’da en çok satış adedine ulaşan üçüncü Ford modeli. 2018 yılında 153.800 adet Kuga satılırken bu başarı bir önceki yıla oranla Ford SUV satışlarının yüzde 19 artmasına katkı sağladı. 

 Entegre modeme sahip FordPass Connect, 12,3 inçlik dijital gösterge paneli, kablosuz şarj ünitesi, 8 inçlik dokunmatik ekranlı SYNC 3 ve B&O ses sistemi gibi teknolojiler kabin içindeki yaşam kalitesini artırırken gelişmiş sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğine ve sürüş konforuna katkı sağlıyor.

Yeni Dur- Kalk özellikli geliştrilmiş Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama Sistemi teknolojileri, sürücülerin daha güvenle sürüşüne katkıda bulunurken, Yeni Focus ile sunulan Ford Dinamik LED Ön Far Sistemi zorlu yol koşullarında daha iyi görüş sağlıyor. 

Göz Hizası Gösterge Paneli sürüş anında gerekli olan bilgileri sürücünün görüş alanına yansıtıyor ve Aktif Park Asistanı tek tuşla park manevralarını otonom olarak yerine getirerek sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowleyyaptığı değerlendirmede: “Yeni Kuga, Ford’un insan odaklı tasarım yaklaşımının en iyi örneği. 

SUV müşterileri ile yakın işbirliği içinde, kullanıcının hayatını her anlamda kolaylaştıran ileri teknolojileri, daha önce görülmemiş güç ve aktarma organları ve üstün konfor özellikleri sunmak üzere geliştirildi” dedi. Yeni Ford Kuga üçüncü nesil olarak yollara çıkarken Ford Kuga satışa sunulduğu 2008 yılından bu yana Avrupa’da 1 milyon adedin üzerinde Kuga sattı.  

 

Müşteriler tarafından tasarlandı 

Yeni Kuga, Ford’un yeni global C2 platformunu kullanan ilk SUV modeli. Aerodinamik yapıyı ve yakıt verimliliğini daha da iyileştirmek üzere tasarlanan platform yüzde 10 oranında artırılan burulma dayanımı ile daha yüksek çarpışma güvenliği performansı sunuyor ve yerini aldığı nesil ile karşılaştırıldığında 90 kg daha hafif bir yapı sunuyor. Yeni Ford Kuga daha enerjik ve daha dinamik tasarım detayları ve premium bir siluet ile dikkat çekiyor. 

Vignale, ST-Line ve Titanium olmak üzere farklı versiyonla sunulurken her bir versiyon kendine özgü bir karakter sergiliyor. Kuga Titanium donanım seviyesinde sportif ön tampon, arka difüzör, gövde renginde aynalar, LED gündüz farları ile 17 inçlik jantlar standart olarak bulunurken isteğe bağlı olarak 19 inçlik jantlar sunuluyor. 

Daha lüks ve prestijli bir duruşa sahip olan Kuga Vignale; tavan rayları, ön ve arka tampon tasarımları ve saten alüminyum süslemeleriyle daha özgün ve elit bir görünüm sergiliyor. Standart olarak 18 inçlik jantlar sunulurken, isteğe bağlı olarak 19 inç veya 20 inç tercih edilebiliyor. Altıgen tasarımlı deri koltuklar, ısıtmalı deri direksiyon iç mekandaki kalite algısını destekliyor. 

Ford Performance modellerinden ilham alınan Kuga ST-Line versiyonunda gövde renginde tamponlar ve yan etekler ile siyah ön ızgara, ön tampon, arka difüzör ve tavan rayları daha sportif bir görünüm sunuyor. 

Arka rüzgarlık ve çift egzoz çıkışı sportifliğe vurgu yaparken standart olarak sunulan 18 inçlik jant dışında 19 inçlik jantlar da tercih edilebiliyor. Kırmızı dikişli kontrast ST-Line koltuklar, alüminyum pedallar, alt kenarı düz direksiyon simidi ve ST-Line paspaslar ile St-Line marşpiyel performans vurgusu yapıyor. 

Benzersiz güç ve aktarma organları çeşitliliği Ford bu yılın başlarında yeni Focus ile başlamak üzere tüm yeni modellerinin bir elektrik destekli versiyona sahip olacağını açıklamıştı. 

Yeni Ford Kuga söz konusu stratejinin yansıması olarak şarj edilebilir hibrit, yarı hibrit ve tam hibrit güç ve aktarma teknolojilerini sunan ilk Ford modeli oldu. 

 Kuga Plug-In Hybrid içten yanmalı motorun menzil özgürlüğünü ve elektrikli motor sistemlerin verimliliğini bir arada sunuyor. Sistemde 2,5 litre hacimli benzinli motoru elektirkili motor ve jeneratör ile 14,4 kWh kapasiteli lityum batarya destekliyor. 

225 PS güç üreten ve Ford’un Avrupa’daki ilk şarj edilebilir hibrit çözümü olan sistem 50 km’nin üzerinde bir elektrikli menzil sunarken, 1,2 lt/100 km yakıt tüketimi ve 29 gr/km C02 salım değerine imza atıyor. Sol çamurluğa entegre şarj soketi üzerinden şarj edilebilen batarya ayrıca sürüş esnasında fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren rejeneratif şarj teknolojisiyle de şarj edilebiliyor. 

Bataryanın 230 Volt ile şarj edilmesi 4 saat sürüyor. Sürücüye var olan şarjı ne zaman ve ne şekilde kullanacağını seçme imkânı sunan; EV Auto, EV Now, EV Later ve EV Charge olmak üzere dört farklı elektrikli sürüş modu bulunuyor. 

Bataryanın şarjı en düşük seviyeye indiğinde sistem otomatik olarak içten yanmalı motoruelektrikli motorun desteklediği EV Auto sürüş moduna geçiş yapıyor. Kuga EcoBlue Hybrid versiyonunda Ford’un 150 PS gücündeki 2,0 litre EcoBlue dizel motoru devreye giriyor. 


Yarı hibrit sistemde kayış ile tahrik edilen entegre bir marş motoru/jeneratör (BISG) yer alıyor. Yavaşlama ve fren anında enerji kazanımı sağlayan ve depolayan marş jeneratörü aynı zamanda 48 Volt’luk hava soğutmalı lityum ion bataryayı şarj ediyor. 

Marş jeneratörü ayrıca depolanan enerjiyi kullanarak bir yandan aracın elektrik donanımlarını beslerken diğer yandan da normal sürüşlerde ilave tork ile benzinli motoru destekliyor. 

Kuga’nın Auto Start-Stop özelliğini daha fazla kullanmasını sağlayan 48 Volt besleme sisteminin de katkısıyla 132 gr/km CO2 salım ve 5.0 lt/100 km yakıt tüketimi değerleri mümkün oluyor. Kuga Hybrid versiyonunda kendi kendini şarj eden bir hibrit sistem bulunuyor. 

2,5 litre hacimli benzinli motoru destekleyen elektrikli motor, jeneratör ve lityum bataryadan oluşan elektrikli sistem sıfır emisyonlu salt elektrikli sürüşe imkan tanıyor. 130 gr/km CO2 emisyon değerine ve 5.6 lt/100 km tüketim değerine imza atan Kuga Hybrid 2020 yılının sonlarında önden çekiş ve Ford Akıllı 4x4 Çekiş versiyonlarıyla satışa sunulacak. 

Yeni Kuga bunun dışında yüksek verimlilik seviyesine sahip ve Euro 6.2 emisyon standardını karşılayan gelişmiş EcoBoost benzinli ve EcoBlue dizel motor seçenekleriyle de tercih edilebilecek. 

Motorlar Auto Start-Stop ve altı ileri manuel dışında yeni sekiz ileri otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Kuga EcoBlue versiyonunda 190 PS güç üreten 2,0 litre EcoBlue dizel motor devreye giriyor. 

Yenilenen yakıt emiş sistemi, daha sessiz, daha çabuk tepki veren yüksek basınçlı enjeksiyonlar, emisyonları düşüren SRC katalizörü dışında motor içerisinde sürtünmeyi azaltan bir dizi yenilikçi teknoloji ile yakıt verimliliği için optimize edilen dizel motor 5,7 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 150 gr/km CO2 salım değerine imza atıyor. 

Ford’un 120 PS güç üreten 1.5 litre EcoBlue dizel motoru da yenilikçi teknolojilerle yakıt verimliliği noktasında optimize edildi ve 4,8 lt/100 km yakıt tüketimi ile 127 gr/km CO2 salım değeriyle son derece çevreci ve tutumlu bir yapı sunuyor. Kuga EcoBoost versiyonunda 120 PS ve 150 PS olmak üzere iki farklı güç alternatifi ile 1,5 litre EcoBoost benzinli motor devreye giriyor. 

Motor endüstrisinde bir ilke imza atıyor ve güç gereksiniminin olmadığı sürüş koşullarında üç silindirin birini kapatabiliyor. Silindir kapatma fonksiyonu göz açıp-kapama süresinden 20 kat daha hızlı olan 14 milisaniye gibi son derece hızlı bir sürede gerçekleşiyor. 

Silindir kapatma dahil modern motor teknolojilerinin tümünden yararlanan ve birçok yenilikçi teknolojiyle donatılan motor 6,5 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 149 gr/km CO2salımdeğerine imza atıyor. 

Uyarlanabilir Vites Değişim Zamanlaması ve Uyarlanabilir Vites Değişim Kalitesi Kontrolü gibi teknolojilerle sürüş keyfinden ödün vermeden konforlu bir sürüşe imkân tanıyan ve yakıt verimliliğini artırmak üzere optimize edilen yeni sekiz ileri otomatik şanzıman; 120 PS 1,5 litre EcoBlue, ve 190 PS 2,0 -litre EcoBlue motorlarda kullanıma sunuluyor. 190 PS gücündeki 2,0 litre EcoBlue dizel motor Ford Akıllı 4x4 Çekiş Sistemi ile donatılıyor. 

Kuga ayrıca gaz tepkileri, direksiyon sertliği, çekiş kontrol sisteminin hassasiyeti ve otomatik şanzımanlı modellerde vites değişim hızını kullanım tarzına ayarlama imkânı sunan Sürüş Modu özelliği ile donatılıyor. Böylece sürücü Normal, Spor ve Eko, Kaygan zemin ve Arazi sürüş modlarından birini seçebiliyor. 

 

Konforlu, geniş ve fonksiyonel 

Sınıfının en iyi arka koltukgenişliğini sunan Kuga’da kullanım deneyiminikonfor, genişlik ve fonksiyonellik oluşturuyor. Dingil mesafesi 20 mm artan yeni Kuga yerini aldığı nesilden 44 mm daha geniş ve 89 mm daha uzun.

 Artan boyutlar ön koltuklarda 43 mm daha fazla omuz mesafesi ile 57 mm daha fazla oturma alanı genişliği ve arka koltuklarda 20 mm daha fazla omuz mesafesi ile 36 mm daha fazla oturma alanı genişliği sunuyor. 

Yerini aldığı nesil ile karşılaştırıldığında 20 mm daha alçak olmasına karşın yeni Kuga ön koltuklarda 13 mm ve arka koltuklarda 35 mm daha fazla baş mesafesi kullanıma sunuyor. 

Arka koltuk sırasının dış tarafındaki koltuklarda ilk kez ısıtma fonksiyonu bulunurken arka koltukların tamamı geriye kaydırılarak sınıfının en iyi arka koltuk diz mesafesiolan 1.035 mm sağlanabiliyor,koltuklarınöne kaydırılması ise 67 litre daha büyük bir bagaj kullanımı sunuyor. Elektirkili katlama özelliği sayesinde arka koltuklar katlanarak tamamen düz bir yükleme zemini oluşturulabiliyor. 


Halılarla kaplı bagaj yüzeyi sadece daha elit ve şık bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dayanıklı ve temizlemesi kolay bir yapıyı beraberinde getiriyor. Akıllı bagaj kapağı özelliği pratikliği ile kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. 

FordPass Connect araç içi modem teknolojisi 10 adede kadar cihazın Wi-Fi üzerinden internete bağlanmasına imkân tanırken, FordPass mobil uygulama üzerinden araç bulma, kalan yakıt, alarm veya yağ durumu gibi bilgilere erişim, uzaktan kilitleme/açma ve sekiz ileri otomatik şanzımanlı versiyonlarda uzaktan çalıştırma ve kaza anında acil yardım çağrısı yapma gibi fonksiyonlar yönetilebiliyor. 

Sürücü, kabin içindeki kablo karmaşasının önüne geçen kablosuz şarj özelliğini kullanırken akıllı telefonunu Bluetooth üzerinden Apple CarPlay ve Android Auto™ uyumlu SYNC 3 bilgi ve eğlence sistemine bağlayabiliyor ve dünya ile olan iletişimini kesintisiz bir şekilde sürdürebiliyor. 

SYNC 3 bilgi ve eğlence sistemli 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran, akıllı telefonlar gibi sürükleme ve tıklama mantığıyla kullanılıyor ve sürücüye; ses sistemi, navigasyon ve iklimlendirme sistemlerini kumanda etme imkânı tanıyor. Sürücü ayrıca bütün bu fonksiyonlara sesli komut üzerinden de kontrol edebiliyor. 

Yeni 12,3 inç büyüklüğünde 24 bit yüksek çözünürlüklü dijital gösterge paneli okunaklı yapısıyla kullanım kolaylığı sağlarken, yeni 10 hoparlörlü 575 Watt gücündeki B&O ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürüyor. 

 Kabin içi konfor düzeyini iyileştirmek için geliştiren Aktif Gürültü Kontrolü iç mekândaki motor gürültüsünü izlemek için kabin içine stratejik olarak yerleştirilmiş üç mikrofon kullanıyor. Sistem istenmeyen motor ve şanzıman gürültülerini önlemek için karşı ses dalgalarını ses sistemi üzerinden yönlendiriyor. 

Kuga Plug-In Hybrid Vignale, Kuga EcoBlue Hybrid ve Kuga 2,0 litre EcoBlue Vignale versiyonlarında standart olarak sunulan bu teknoloji tamamen yeni bir kabin içi sessizlik seviyesini beraberinde getiriyor.  

Güven veren teknolojiler 

Yeni Ford Kuga, sürücüye güven vermek ve sürüş esnasında sürüşe daha fazla odaklanmasını sağlamak için tasarlanmış gelişmiş sürüş destek teknolojileriyle yollara çıkıyor. 

Gelişmiş Ford Co-Pilot360 teknolojileri güvenlik, sürüş ve park etme özelliklerini geliştirirken sürüş deneyimini daha konforlu ve daha güvenli hale getiriyor. 

Ford'un ilk kez kullanıma sunduğu Kör Nokta Uyarı Sistemi özelliğine sahip Şerit Takip Sistemi çok şeritli yollarda şerit değiştirirken sürücünün kör noktasında risk oluşturan başka bir araç varsa sürücüyü uyarmak ve şerit değiştirme manevrasını engellemek için direksiyona karşı kuvvet uyguluyor. 

Yayalar dışında bisikletlileri de algılayan Çarpışma Önleme Sistemi kavşakta dönüş yaparken karşıdan gelen bir araç algıladığında sürücüyü uyarıyor ve sürücünün reaksiyon vermemesi halinde otomatik olarak fren yapıyor. 

Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve yol çizgilerini takip ederek otomobili şeridin ortasında tutan Şerit HizalamA Sistemi özellikle otoyol kullanımlarında daha dingin ve stresten arındırılmış bir sürüş sunuyor. 

Yeni Kuga, önemli sürüş bilgilerini sürücünün görüş alanına yansıtarak sürüş güvenliğine katkı sağlayan Göz Hizası Gösterge Panelisunan Avrupa'daki ilk Ford SUV modeli. Sistem, Avrupa'da sunulan diğer benzer teknolojilerinden daha geniş bir görüş alanını kapsıyor. 

Çapraz Trafik Uyarısı özelliğine sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi geri manevraları daha güvenli hale getirirken Dur-Kalk özelliğine sahipAdaptif Hız Kontrol Sistemi sıkışık trafikte sürücünün stresini azaltıyor. 

Aktif Park Asistanı paralel ve dikey park manevralarını gaz, fren, direksiyon ve vites de dahil olmak üzere tamamen otonom olarak gerçekleştirebiliyor. 

Yeni sekiz ileri vitesli otomatik şanzımanla sunulan sistem tek bir düğmeye basılı tutularak sürücü tarafından etkin hale getiriliyor ve araçtan 92 cm daha uzunpark boşluğuna aracı park edebiliyor. Sistem ayrıca paralel park çıkış desteği de sunuyor. 

Bunun dışında yeni Ford Kuga’da sürüş güvenliğini geliştirmek üzere; Acil Durum Manevra Destek Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı, 180 derece açılı Ön ve Arka Görüş Kamerası, Ters Yön Uyarısı, viraj aydınlatma özelliğine sahip Ford Dinamik LED ÖnSistemi ve İkincil Çarpışma Freni olmak üzere birçok teknoloji sunuluyor.

Hiç yorum yok