Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

mySPIN ile motosiklet sürücüleri daha güvenli

Bosch’tan mySPIN ile motosiklet sürücüleri için daha fazla güvenlik, daha az dikkat dağınıklığı!  Araştırmalar, Almanya’daki mo...

Bosch’tan mySPIN ile motosiklet sürücüleri için daha fazla güvenlik, daha az dikkat dağınıklığı! 


Araştırmalar, Almanya’daki motosiklet sürücülerinin neredeyse tamamının güzergâh planlaması için veya molalarında akıllı telefonlarını kullandığını ortaya koydu. 

Bunun motosiklet sürücüleri ve trafikteki diğer karayolu kullanıcıları için yarattığı güvenlik sorununu çözmeyi hedefleyen Bosch, mySPIN ile akıllı telefonu iki tekerlekli araçlara entegre ediyor. İki tekerlekli bir araç üzerinde ve trafikteyken telefon kullanmak kulağa hiç de akıllıca gelmiyor! 

Fakat Bosch ve Innofact AG tarafından Almanya’da gerçekleştirilen bir anket, motosiklet sürücü-lerinin yaklaşık yüzde 90’ının yolculukları sırasında güzergah planlamak için ya da molalarında akıllı telefon kullandığını gösteriyor. Katılımcıların üçte biri (yüzde 34) ise yolculuk sırasında akıllı telefonlarına ulaşmaya çalıştığını söylüyor ki, bu oldukça tehlikeli bir davranış… 

Almanya’da yaşları 16 ila 69 arasında değişen, motosiklet ya da scooter kulanıcısı 1.062 kişiyle gerçekleştirilen anket, kullanıcıların sürüş sırasında akıllı telefonlarını kullanmak istediğini gösteriyor. 
Ancak Bosch’a göre bunun hem sürücüler hem de diğer karayolu kullanıcıları için güvenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Bosch bu amaçla, mySPIN akıllı telefon entegrasyonunu geliştirdi. mySPIN’in amacı, sürücülerin dikkatinin dağılmamasını sağlamak. 

Bosch İki Tekerlekli Araçlar ve Motorlu Araç Sporları Birimi Başkanı Geoff Liersch, “Sürüş keyfini azaltmadan ya da motosiklet sürmenin doğasını değiştir-meden yolları daha güvenli hale getirmek istiyoruz” dedi.  

Yakıt bittiğinde en yakın benzin istasyonunu da gösteriyor 

mySPIN akıllı telefon entegrasyonuyla sürücüler, akıllı telefonlarının ekranını motosiklet üzerin-den görebiliyor. mySPIN, motosiklet ekranında sadece önemli bilgiler gösterilecek şekilde akıllı telefondaki uygulamaları ayıklıyor. 

Telefon iki tekerlekli araca bağlanıyor ve sürücü; kişiler, tak-vim ya da sık kullanılan uygulamalar gibi telefonda yer alan verilere gidondaki butonlar ve kont-rol düğmeleriyle erişebiliyor. Uygulamalar arası iletişim ve telefonda kayıtlı olan kişilere doğrudan erişim sayesinde güzergâh oluşturmayı kolaylaştırıyor. 

Motosikletin CAN veri yoluna ve buluta bağlı olan sistem, motosikle-tin yakıtının azalması durumunda da sürücüyü, yakınlardaki benzin istasyonları hakkında önce-den bilgilendiriyor. Bosch, mySPIN’de aralarında Calimoto, Sygic ve Mireo’nun da bulunduğu birçok uygulama orta-ğıyla iş birliği yapıyor.

Hiç yorum yok