Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PSA Grubu, 2018 yılının ilk yarısında global satışlarını artırdı

Tüm dünyada gerçekleştirdiği 2.180.000 adet araç satışı ile yeni bir rekora imza atan PSA Grubu’nun satışları 2017 yılının ilk yarısı ile k...

Tüm dünyada gerçekleştirdiği 2.180.000 adet araç satışı ile yeni bir rekora imza atan PSA Grubu’nun satışları 2017 yılının ilk yarısı ile karşılaştırıldığında yüzde 38,1 oranında arttı. 


Markanın SUV pazarına yönelik hamlesi grubun karlı büyümesinde önemli bir pay üstleniyor. Grup, ayrıca bünyesinde barındırdığı Peugeot, Citroën ve Opel/Vauxhall markalarıyla hafif ticari araç pazarında (LCV) yüzde 25,3 pay alarak Avrupa pazarındaki gücünü pekiştirmeye devam ediyor. 

 Peugeot, Citroën, DS Automobiles, Opel ve Vauxhall gibi grup bünyesindeki beş marka tarafından satışa sunulan 13 yeni model PSA Grubu’nun SUV pazarına yönelik hamlesini yansıtırken aynı zamanda grubun 2018 yılının ilk yarısındaki satışlarına ivme kazandırdı.

 609.300 adedin üzerinde SUV satışı, grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 28’ini oluşturuyor. PSA Grubu, SUV satışlarındaki performansıyla Mayıs ayı sonunda yüzde 16,9 pay ile Avrupa pazarında segmentinde 2’nci ve B-SUV segmentinde 1’inci oldu. 

Peugeot, Avrupa SUV pazarının lider markası olup, 2018’in ilk yarısında yüzde 26 oranında bir artışla dünya çapında 339.200’den fazla SUV satışı gerçekleştirdi. SUV pazarındaki ivmesini sürdüren Peugeot, yüzde 37 artışla 144.000 adet Peugeot 3008 SUV ve 58,900 adet yeni Peugeot 5008 SUV satışı gerçekleştirdi. 


Grubun SUV hamlesinin diğer parçasını oluşturan Citroën markasının SUV hamlesi çerçevesinde geçtiğimiz sonbahar itibariyle Avrupa pazarında satışa sunulan C3 Aircross Çin’de satışa sunulan C5 Aircross modelleri 2018 yılının ilk yarısında yaklaşık 80.000 adetlik satış performansına imza atarken, bu modeller lanse edildikleri günden bu yana toplam 135.000 satış adedine ulaşmış durumda. 

Yılın ikinci yarısında C4 Aircross modelinin Çin’de ve C5 Aircross modelinin Avrupa’da satışa sunulmasıyla markanın SUV satışları ivme kazanmaya devam edecek. İkinci nesil DS modellerinin ilk temsilcisi olan ve global olarak Şubat 2018’de satışa sunulan DS 7 CROSSBACK, markanın büyüme stratejisinde önemli bir rol üstleniyor. 

Her üç DS Automobiles müşterisinden ikisi ürün gamının tepe noktasını oluşturan DS 7 CROSSBACK modelini tercih ederken, her iki müşteriden biri ise Seviye 2 otonom sürüş özelliğine giden yolda önemli bir adım olan DS CONNECTED PILOT opsiyonunu tercih etti. 

Grup bünyesindeki diğer markalar gibi Opel ve Vauxhall markaları da Crossland X, Mokka X, ve Grandland X modellerinden oluşan X ailesi ile ciddi bir SUV hamlesi yapıyor. 

Her iki marka 2018 yılının ilk yarısında toplamda 167.200 adet SUV satışı gerçekleştirdi. PSA Grubu 289.500 adet ile hafif ticari araç (LCV) yüzde 32,8 büyüyerek pazarında yeni bir rekora imza attı. 

2016 yılında kompakt van araçlarını yenileyen grup yılın ikinci yarısında Peugeot Partner, Citroën Berlingo Van ve Opel/Vauxhall Combo olmak üzere yeni nesil B-LCV ürün ailesini lanse ederek hafif ticari araç (LCV) pazarındaki büyümesini sürdürecek. 

Avrupa pazarında her dört satıştan birine imza atan PSA Grubu mayıs ayı sonu itibariyle yüzde 35,2 pay ile B-LCV ve yüzde 26,2 pay ile orta boy van segmentinin lideri konumunda bulunuyor. Grubun hafif ticari araç (LCV) hamlesi Avrupa dışında da devam ediyor. 

Avrasya pazarında yılın ilk yarısında yerel olarak üretilmeye başlanan Peugeot Expert ve Citroën Jumpy de dahil olmak üzere satışlar yüzde 9 artarken Latin Amerika pazarında güncellenen ürün ve hizmetlerinde katkısıyla yüzde 27,8’lik büyüme gerçekleşti.  

Avrupa’daki büyüme ve performans 
Avrupa satışları yüzde 5 artışla 1.675.700 adet olarak gerçekleşirken bunların 550.900 adedi Opel ve Vauxhall markalarına ait. Grubun pazar payı yüzde 6 artarak yüzde 17,2’ye ulaştı. 

Sadece Peugeot-Citroën-DS Automobiles olmak üzere grubun pazar payı temel pazarlarda büyümeye devam etti: Fransa (+0,3 puan), İspanya (+0,8 puan), İtalya (+1,1 puan), İngiltere (+0,2 puan) ve Almanya (+0,2 puan). Opel/Vauxhall markalarının Almanya (pazar payı yüzde 10,4) ve İngiltere (yüzde pazar payı yüzde 14,8) pazarındaki başarısı performansı daha arttırdı. Peugeot yılın başından bu yana tüm markalar içerisinde en çok gelişme kaydeden marka oldu. 

Peugeot 2008 ve Peugeot 3008 modelleri Mayıs ayı sonunda kendi sınıflarında 2’nci ve 3’üncü olurken, yeni Peugeot 508 2.000 adetlik sipariş ile, ki bunun 1.000 adedi sadece online ortamda sipariş edilebilen First Edition versiyonu, yoğun bir ilgi ile karşı karşıya. Citroën’in satışları yüzde 7,4 artarak Avrupa'da yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bu performans; kendi segmentinde ilk beş içinde yer alan C3, mart ayında satışa sunulan yeni C4 Cactus ve Ekim ayından bu yana Avrupa genelinde 90.000 adedin üzerinde sipariş alan yeni C3 Aircross SUV olmak üzere markanın pazar payı kazanmasını sağladı. 

İkinci çeyrekte yüzde 43 büyüyen DS markası yılın ilk yarısında yüzde 25,1 büyürken, ana vatanı Fransa’da DS 7 CROSSBACK modeli arka arkaya üç ay boyunca C-SUV premium pazarının lideri oldu. Avrupa'da son altı ay içerisinde açtığı 110 noktayla toplam 260 mağazaya ulaşan DS, ağının genişletmeye devam ediyor. 

Opel/Vauxhall da Avrupa’da büyümeye devam ediyor. B-SUV segmentinde 122.600 adet Mokka X ve Crossland X satışına imza atan marka sportif karakterli Insignia GSi modelinin ardından yılın ikinci yarısında Corsa için de bir GSi versiyonu lanse edecek. Yeni Combo Life ve Cargo modelleri de ivmeyi destekleyecek.  
Orta Doğu ve Afrika bölgesi yapılanması devam ediyor 
Bölgenin değişen ortamı nedeniyle İran'da üretilen araç satışlarının 1 Mayıs tarihinden bu yana global satışlara dahil edilmemesi nedeniyle grubun satışları yüzde 18,6 azalarak 226.100 adet olarak gerçekleşti.  

Peugeot markasının Tunus, Türkiye ve Mısır satışları artmaya devam ediyor.  
PSA Grubu geçtiğimiz Mart ayında Walvis Bay, Namibya'da bir Peugeot ve Opel montaj tesisi kurulması ve Eylül 2018’de Tunus'ta Peugeot Pick-up'ın üretilmesine yönelik ortak girişim anlaşmasını imzalayarak stratejik planını sürdürdü. 

Mısır'da Mansour Group ve Scope Investment ile Peugeot ürünlerinin dağıtımı için yeni bir ithalat anlaşması imzalayan grup ticari ayak izini genişletmeye devam ediyor. Grup Güney Afrika, Lübnan, Tunus ve Fas’ta Opel markası için distribütör ortaklıkları imzaladı. 

PSA Grubu ayrıca Citroën C3 Aircross, Opel Crossland X ve Opel Grandland X, DS 7 CROSSBACK ve Peugeot 3008 gibi SUV modellerle bölgedeki model hamlesini sürdürüyor. Satış noktası ağını geliştirmeye devam eden DS markası ise bölgede 12 DS satış noktasına ulaşmış durumda. 

Çin ve Güney Doğu satışlarını geri kazanmaya devam etti 
Çin ve Güney Doğu bölgesinde yüzde 6,9 artışla 163.000 araç satan grup, satış adetlerini toparlamaya devam etti. Satışlarını yüzde 50,5 oranında arttıran Citroën, sedan modellerinin ve eylül ayında yerel olarak lanse edilen C5 Aircross SUV modelinin de ivmesi ile grubun toparlanma sürecindeki öncüsü oldu. Peugeot markasının SUV temsilcileri olarak 3008/4008/5008 modelleri markanın toplam satışları içerisinde yüzde 40 paya sahipler. 

DS Automobiles satışları 2018 yılının ikinci çeyreğinde sabit kalırken, DS 7 CROSSBACK Nisan 2018’de Pekin Otomobil Fuarı’nda Çin pazarında lanse edildi. Grup, yılın ilk yarısında Güney Doğu Asya'daki faaliyetlerini güçlendirmek için Naza Corporation Holdings (Malezya) ile bir ortak girişim kurarak önemli bir hamle gerçekleştirdi. Grup yılın ilk yarısında ASEAN bölgesinde 4.900 adedin üzerinde araç satışı gerçekleştirdi. 

 Latin Amerika’da olumsuzluklara rağmen büyüme 
PSA Grubu Latin Amerika pazarında yüzde 1,7 artışla 98.000 adet satış gerçekleştirirken yüzde 3,9’luk pazar payını aynen korudu. Büyüme, grubun en güçlü olduğu Arjantin pazarındaki yüzde 18’lik keskin düşüşe rağmen gerçekleşti. DS Automobiles, Arjantin'de art arda beşinci yıl boyunca sınıfının en önde gelen aracı olan DS 3 ile premium pazarda dördüncü sırada yerini sağlamlaştırdı. 

Satış adetlerindeki artışta hafif ticari araç (LCV) pazarındaki yüzde 27,8’lik artış ve SUV (Peugeot 3008 ve 5008) pazarındaki model hamlesi etkili oldular. Citroën C4 Cactus (Brezilya’da üretiliyor) ve DS 7 CROSSBACK dışında Şili’de Opel Crossland X gibi yeni lanse edilecek modellerle bölgedeki ivmelenme desteklenecek.  

Hindistan-Pasifik bölgesinde yüzde 25,1 artışla 13.300 araç satıldı 
Satışlar Japonya’da yüzde 25 ve Güney Kore’de yüzde 18 artarken, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yeniden canlanma cesaret verici bir gelişme gösterdi. Peugeot 3008 ve 5008 tüm bölgede başarılı olurken Citroën C3 özellikle Japonya pazarında başarılı oldu.  

Avrasya satışları yüzde 18,1 arttı 
Bölgenin iki önemli pazarına ağırlık veren grup; Rusya (% 19) ve Ukrayna (% 32) pazarlarında toplam 7.700 adet araç satışı gerçekleştirdi. Satışlardaki ivmede Peugeot 3008 ve C4 Sedan dışında hafif ticari araç (LCV) modelleri etkin oldu. 

Yeni Peugeot Expert/Citroën Jumpy ve Peugeot Traveller/Citroën SpaceTourer modelleri Kaluga’da üretilirken bölgedeki hafif ticari araç satışları yüzde 9 kadar arttı. Peugeot CEO’su Jean-Philippe Imparato yapmış olduğu değerlendirmede: “2018 yılının ilk yarısındaki rakamlar Peugeot markasının SUV pazarındaki hamlesini yansıtıyor. 

Tüm dünyada 339.200 adet satan marka, Avrupa SUV pazarının ilk sırasında yer alıyor. Yeni Peugeot 508 ve yeni Peugeot Rifter modellerinin de devreye alınmasıyla yılın ikinci yarısında satışlardaki ivme daha da artacak.” dedi. 

Citroën CEO’su Linda Jackson: “Citroën sergilemiş olduğu performansla yılın ilk yarısında yüzde 9 büyüme kaydetti. Avrupa’da gerek binek otomobillerde, gerekse de hafif ticari araç pazarında son 7 yılın en yüksek performansına ulaşan markamız Çin pazarında da önemli bir performans kaydetti. 

Söz konusu performanslarda C3, C4 Cactus ve C3 Aircross SUV (Avrupa) ve C5 Aircross (Çin) gibi yeni modellerimizin payı büyük. Bu trend yılın ikinci yarısında yeni Berlingo ve C4 Aircross SUV (Çin) ve C5 Aircross (Avrupa) olmak üzere yeni modellerle devam edecek.” dedi. 

DS Automobiles CEO’su Yves Bonnefont: “2018 yılının ilk yarısındaki ciddi büyüme, DS markasının yeniden lanse edilmesini yansıtıyor. İkinci nesil DS modellerinin ilki olan DS 7 CROSSBACK marka için büyük öneme sahipken, markamızın satış noktası ağını genişletme çabaları da devam ediyor.” dedi. 

Opel/Vauxhall CEO’su Michael Lohscheller: “Hiç olmadığı kadar popüler bir ürün gamına sahibiz. Özellikle X ailesi otomobillerimiz tüketici tarafından çok seviliyor ve sınıfının en rekabetçi aracı olarak öne çıkıyor. Yeni Combo ve binek versiyonu Combo Life geniş iç mekanı kadar teknolojileriyle de B-Van segmentine tamamen yeni bir soluk getiriyor.” dedi.

Hiç yorum yok