Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Shell Eco-Marathon Avrupa Heyecanı Başlıyor

Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 Türk takımı, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarıyla Lon...

Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 Türk takımı, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarıyla Londra’da gerçekleştirilecek Shell Eco-marathon Avrupa yarışması kapsamında 24 ülkeden toplam 166 takım ile “en az enerjiyle en uzun mesafeyi” katedebilmek için kıyasıya mücadele edecek. 

33 yıldır düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa heyecanına sayılı günler kaldı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 takımın katılacağı yarışmada, Avrupa ülkelerinden toplam 166 takım, tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla “en az enerjiyle en uzun mesafeyi” katedebilmek içinyarışacaklar. 

Shell'in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasında benzin ve dizelin yanısıra hidrojen, elektrik, biyoyakıtlar gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için aylarca hazırlık yapıyorlar. 


bu yıl Shell Eco-marathona hangi şehirlerden katlılmcılar var

Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Sakarya, Trabzon’dan katılan 12 üniversite ve 1 liseden yaklaşık 150 öğrenci ile Türkiye, 24 ülke içerisinde en fazla takım ile yarışmaya katılan ilk 3 ülkeden biri. 

Takımlar, 5-8 Temmuz tarihleri arasında Londra’daki Olimpiyat Parkı’nda düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Avrupa’da Türkiye’yi temsil edecekler. 

 Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem Shell Eco-marathon’la ilgili olarak şunları söyledi: 

“Shell, artan enerji talebine çözüm sunmak için yenilenebilir enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapmakta ve aynı zamanda enerjinin verimli kullanılması için projeler geliştirmektedir. 

Bilgi ve birikimimizi gençlerimizin mühendislik ve tasarım zekalarıyla birleştirmekten, onları küresel platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. 

Türkiye olarak küresel yarışmaya 13. kez katılıyoruz ve son 3 yıldır Eco-marathon yarışmasını Türkiye’de TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) işbirliği ile yürütmekten büyük heyecan duyuyoruz. Öğrencilerimizin inovasyon ve teknoloji alanındaki gelişimini görmek bizleri çok mutlu ediyor. 

İleride hepsinin yerli otomobil gibi Türkiye için önemli teknoloji ve inovasyon projelerinde rol alacağına inancım tam. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, finans kaynağı bulma, takım çalışması, iletişim yönetimi, proje yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. 

Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyor, onları destekleyen akademisyenlere, ulaşımlarına sponsor olan Pegasus Havayolları’na, araçların nakliyesine destek olan Alişan Lojistik’e ve destek veren diğer kuruluşlara teşekkür ediyorum.” 

Shell Eco-marathon 2018’e Türkiye’den Katılacak Takımlar: 

Takım Adı- Okul Adı- Araç kategorisi -Enerji Kaynağı- Şehir -Çukurova Elektromobile Team-Çukurova Üniversitesi- Şehir Konsepti- Elektrikli Batarya- Adana 
-ODTÜ-TEK ODTÜ Prototip Elektrikli Batarya Ankara 
-Team UMAKİT Uludağ Üniversitesi Şehir Konsepti Hidrojen Bursa 
-Hidroana Anadolu Üniversitesi Prototip Hidrojen Eskişehir -Team TERAKKI Şişli Terakki Lisesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya İstanbul 
-AE2 PROJECT TEAM Yıldız Teknik Üniversitesi Prototip Elektrikli Batarya İstanbul 
-HIDROIST İstanbul Üniversitesi Şehir Konsepti Hidrojen İstanbul -BuAlert Boğaziçi Üniversitesi Prototip Elektrikli Batarya İstanbul -Yeditepe Raptors Yeditepe Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya İstanbul 
-Facilis İstanbul Teknik Üniversitesi Prototip Benzin İstanbul 
-Temiz ve Yenile Erciyes Üniversitesi Prototip Benzin Kayseri -SAITEM Sakarya Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Sakarya 
-Enerji Teknolojileri Topluluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Şehir Konsepti Elektrikli Batarya Trabzon

Hiç yorum yok