Translate

Shell Ve Kamyon Şirketi Aırflow Çok Verimli Kamyon Starshıp Tanıttı

Shell Madeni Yağlar ve AirFlowTruck Company, maksimum yakıt verimliliği sağlayan fütüristik tasarımlı kamyon konsepti Starship’i tanıttı. 

Geleceğin kamyonu Starship, Shell Madeni Yağlar ve AirFlow tarafından şirketlere, yük taşımacılığında yakıt tüketimini azaltma yollarını göstermek amacıyla tasarlanıp üretildi. 

Kargo taşımacılığında yakıt tüketimini en aza indirmek için mevcut teknolojileri kullanan geleceğin kamyonunu, şu an Sonoma Raceway’de bulunan Shell “MaketheFuture” Kaliforniya etkinliğinde sergileniyor.(www.shell.us/makethefuturecalifornia) 

Konuyla ilgili açıklama yapan Shell Madeni Yağlar İnovasyon ve Teknoloji Müdürü Robert Mainwaring, Shell’i enerji verimliliği ve teknoloji geliştirme konusunda önder konumunda tutabilmek için Starship girişimi gibi projeler geliştirdiklerini belirterek şunları söyledi: 


“AirFlowTruck Companyve diğer tedarikçilerle çalışmak, Shell Madeni Yağlarolarak enerji verimliliğinde nelerin mümkün olduğunukeşfetme yolunda inovatif şirketlerle iş birliği yapmamızı sağlıyor. 

Taşımacılıkta kullanılan enerji, dünyada kullanılan toplam enerjinin dörtte birinetekabül ediyor. Enerji kullanımından kaynaklı karbon dioksit salınımının da beşte birini oluşturuyor. 

Salınımın yüzde 72’lik kısmı ise, büyük çoğunluğunu kamyonların oluşturduğu karayolu taşımacılığından kaynaklanıyor. Bu nedenle ticari taşımacılık sektöründe verimliliği ve yakıt ekonomisini artırmak, salınımı azaltmada önemli gelişmelere yol açacaktır.” 

 Tüm dünyada yakıt ekonomisini artıracak yeni düzenlemelere yönelik çalışmalar devam ederken, Shell Madeni Yağlar bu konuda ilerleme kaydetmek için konuya bütünsel yaklaşımın önemli olduğunu düşünüyor. Fakatçekici ve römork boyutları ile bu araçların yapımı düşünüldüğünde,ağır yük kamyonlarında kayda değer bir gelişim sağlamanın zorlu bir süreç olduğugörülüyor. 

 Robert Mainwaringyakıt tasarrufu ve salınım azaltma arasındaki bağı şu sözlerle açıklıyor: “Shell olarak karbondioksitsalınımında kayda değer bir azaltmaya gidebilmek ve verimlilik konusunda ilerleme kaydetmek için iş birlikleri ve ortak mühendislik çalışmalarının vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. 

Bu nedenle pek çok büyük ürün imalatçısıyla ortak mühendislik çalışmalarımız bulunuyor. Starshipprojesini inşa ederken AirFlowTruck Company ve diğer tedarikçilerle kurduğumuz ilişki, Shell olarak önderlik ettiğimiz ortak mühendislik çalışmalarını teşvik eden iş birliği sürecinin bir sonucu. 

Bu iş birliği sayesinde, yakıt verimliliğinin sınırlarını zorlayacak bir kamyon üretildi. Geçtiğimiz yıllarda bireysel ulaşımda hafif ağırlığın, aerodinamik yapının ve madeni yağın oynadığı rolü ortaya çıkaran konsept bir araba geliştirdik. 

Starship de Shell Konsept Arabası’nın yük taşımacılığındaki karşılığı diyebiliriz.” Shell,Starship Projesi kamyonunda kullanılacak madeni yağlar konusunda önerilerde bulunmakla birlikte, motor ve güç aktarım sistemleri hakkında da teknik danışmanlık sağladı. 

Starship kamyonu, Shell’in gelecek nesil, düşük viskoziteli, tam sentetik ağır hizmet motor yağını kullanıyor. Tam sentetik baz yağı ve gelişmiş katkı maddesi teknolojilerinin kullanımı; aşınma, yağ arızası ve tortuya karşı koruma sağlıyor. 

Daha düşük olan viskozite normal bir SAE 15W-40 motor yağı ile kıyaslandığında üstün yakıt ekonomisi sunuyor. Madeni yağ teknolojisi Shell Rimula Ultra E+ ile aynı viskoziteye sahip olmakla birlikte tüm dünyada iş ortakları tarafından test ediliyor. 

 Ağır Hizmet Motor Yağları Global Marka Müdürü ChrisGuerrero konuyla ilgilişu açıklamayı yaptı: “Ağır hizmet motor yağları sektöründe lider şirket olarak, sektöre ürünlerimizden daha fazlasını sunmakla yükümlüyüz. 

Bu yüzden, yük taşımacılığında yakıt ekonomisini artırma yolları sunan AirFlowTruck Companyile iş birliği yapıyor olmamızdan büyük gurur duyuyorum. Önümüzdeki yıllardaStarship gibi müşterilerimize, sürücülere ve tüm dünyaya fayda sağlayacak olan, dünyanın enerji sorunuyla baş edecekyaratıcı çözümlere ihtiyacımız var.” 

 ABD’de Sonoma’da gerçekleşecek“MaketheFuture” etkinliğindeki gösteriminden önce şirketler, Starshipüzerinde son dokunuşları yapmaya devam ediyor. Mayıs 2018’de Shell ve AirFlowTruck Company, ABD’nin bir sahilinden diğerine kadar gerçekleştirilecek yolculukta Starship’in performansını ortaya koyacak. 

Yolculuk Kaliforniya’da başlayıp Florida’da bitecek. Kamyon, izin verilen brüt araç ağırlığı olan yaklaşık 37 bin kilo civarında maksimum yük taşıyacak. Yükton verimliliği ve yakıt ekonomisi yolculuk boyunca ölçülecek ve sonuç kamuoyuyla paylaşılacak. Yük ton verimliliği Starship kamyonunda ölçülecek temel gösterge olacak. 

Shell ve AirFlow, bunun yük taşımacılığındaki en anlamlı yakıt ölçümlemesi olduğuna inanıyor ve navlunu A noktasından B noktasına götürmek için gereken enerji olarak tanımlanıyor. Kamyonun taşıdığı yükü maksimize etmek yakıt ekonomisini azaltacağı gibi, navlun ton verimliliğini artırıp ağırlığına bağlı olarak karbon salınımını azaltacak. 

 Starship Projesi’nden alınacak sonuçlar tüm dünya ile paylaşılacak. Kamyon sektörü tüm dünyada “daha az enerji harcayarak daha uzunyol gitmek,” yükü maksimize ederken mazot tüketimini azaltmak, daha düşük maliyetlere ulaşarak yakıt ekonomisi düzenlemelerine uyabilmek mücadelesinde birleşmiş durumda. 

Kamyon, yüksek sıcaklık, mekanik ve kimyasal aşınmayı, yağ değişimi ile tortu birikintisini asgari seviyelere indiren ve tüm dünyada taklit edilen 8. sınıf motor teknolojisiyle çalışıyor. 

Starship kamyonunun üretiminde kullanılan, yakıt verimliliğine katkıda bulunan inovatif teknolojiler tüm dünyada mevcut ve satın alınabilir durumda. Bu teknolojiler dünyanın her yerinde sürücülerin kendi araçlarında kolaylıkla kullanabilecekleri çözümler. 

Starship Projesi, dünyanın enerji tüketimini azaltma arayışlarına cevap verecek bir girişim. Aynı zamanda direkt olarak kamyon sektörüne ve daha geniş bir alana da fayda sağlayacak bir yolculuk olacak. AirflowStarship ile ilgili son gelişmelerden haberdar olmak içinwww.shell.com/starshipadresini ziyaret edebilirsiniz.  

Starship Kamyon Teknolojisi: 
• Starship, ABD’de 8. sınıf kamyon olarak biliniyor. ABD’ye özel bu sınıflandırma, aracın brüt araç ağırlık oranına (GVWR) göre belirleniyorSınıflar 1 ve 8 arasında değişiyor ve Federal Otoyol Yönetimi Departmanı (FHWA) tarafından sınıflandırılıyor. 

• Starship Projesi çekicisinin gövdesi özel talep üzerine karbon lifindengeliştirilen yüzde 100 aerodinamik tasarıma sahip. Tasarım yan etekler, ön taraf ve motor kaputunu da kapsıyor. 

• Starship Projesi kamyonu 400 beygir gücüne ve 2,508 newton metre torka sahip 6 silindirli motor ile çalışıyor. Standart motor çok düşük hızlarda 800 motor devrine de uyum sağlayacak şekilde kalibre edilmiş. 

• Aerodinamiği ve verimliliği maksimize edecek şekilde tasarlanan radyatör kapakları, soğutmayı sağlayan hava akışının radyatörden geçerek motor bölmesine girmesine izin vermek amacıyla açılır. Soğutmaya ihtiyaç duyulmadığında kapaklar otomatik olarak kapanır ve havanın araç etrafında dolaşmasını sağlıyor. 

Sonuç olarak, aerodinamik yapı sürtünmeyi azaltırken, yakıt tüketimini de düşürüyor. Buna ek olarak soğuk havalarda kapanan kapaklar motorun ısınma süresini azaltıyor. 

• Kamyon gelecekte elektrik motorlu bir hibrit aks sistemi içerecek, arka tahriksiz çekiş aksının yerine bu aks kullanılacaktır. 

Bu, yakıt tüketiminin önemli bir kısmının gerçekleştiği rampalarda çekiş gücünü artıracak ve aks, hızlanma/frenleme için kullanılmak üzere kamyondan aküye enerji aktaracaktır. Gelişmiş motor kontrolleri ve otomatik manuel şanzıman kullanılan hız azaltma aks konfigürasyonu ise daha yüksek verimliliğin yanı sıra çekiş gücü sağlar. 

• Treylerin üzerinde yer alan 5 bin watt’lık güneş enerjisi sistemi, elektriği 48 voltluk akü bataryasında depolayarak far, cam sileceği, motor fanı, sayaçlar, ısıtma, soğutma, mikrodalga diğer elektrikli aksamları çalıştırıyor. 

 Shell iş birlikleri: Sürdürülebilir, daha temiz ve daha fazla enerji tasarruflu ulaşım çözümlerine olan ihtiyacın farkında olan Shell, çeşitli projelerde iş birliğine gidiyor ve mühendis desteği sağlıyor. 

2016 yılında Shell, normal bir şehir arabasına kıyasla ömrü boyunca yüzde 34 daha az enerji harcayan ultra verimli şehir aracıShell ConceptCar’ın üretiminde Gordon Murray Tasarım ve Geo Teknoloji ile birlikte çalıştı.  

AirFlow Truck Company hakkında: AirFlow Truck Company, ilki 1983 ve en yenisi 2012’de olmak üzere aerodinamik özelliklere sahip olan ve yakıt tasarrufu sağlayan iki adet8. sınıf çekici üretmişti. “Kurşun Kamyonu” (bullettruck) adı verilen en yeni tır, bir sahilden diğerine, yaklaşık 30 bin kiloluk brüt araç ağırlığındakargo yükü taşıyarak gitmiş ve dakikada 5.7 kilometre rekoruna ulaşmıştı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar