Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SHELL ECO-MARATHON LONDRA İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un Londra’da düzenlenecek olan Avrupa ayağı için geri sayım başladı.  Bu...

Uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un Londra’da düzenlenecek olan Avrupa ayağı için geri sayım başladı. 

Bu yılki yarışmada 24 ülkeden toplam 170 takım, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi katedebilmek için yarışacaklar. 

Yarışmada Türkiye’yi farklı illerdeki lise ve üniversitelerden 13 takım temsil edecek. Shell’in 33 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ettiği uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon, bu yıl 5-8 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilecek. 

Shell'in, inovasyon alanındaki en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye’den bu yıl 13 takım katılacak. 

Kırıkkale, Manisa, Bursa, Trabzon, Eskişehir ve Ankara’dan 11 üniversite ve 2 liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek. 
Benzin ve dizelin yanında hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar. 

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, yenilikçi fikirlerin hem enerji hem otomotiv sektöründeki gelişimin temelini oluşturduğunu belirterek şunları söyledi: “İnovasyona dair bilgi birikimimizi Türkiye’den gençlerimizin mühendislik ve tasarım zekalarıyla birleştirmekten, onları global platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. 

Türkiye olarak bu yarışmaya 13. kez katılıyoruz, öğrencilerimiz her yıl, bir önceki yarışmadan daha iyi sonuçlar elde ediyor. Öğrencilerimizin inovasyon ve teknoloji alanındaki gelişimini görmek bizleri çok mutlu ediyor, ileride hepsinin yerli otomobil gibi Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanında önünü açan projelerde rol alacağına inancım tam. 

Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sponsor ve finans kaynağı bulma, bütçe koordinasyonu, takım çalışması, iletişim yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. 

Gençlerimiz bu anlamda profesyonel iş yaşamına benzer bir ortamı deneyimlemiş ve önemli tecrübeler kazanmış oluyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi, onları destekleyen okullarını ve akademisyenleri tebrik ediyorum. “ 

“Shell Eco-marathon Türkiye”nin dereceye girenleri Londra’da yarışacak 
“Shell Eco-marathon” yarışması, 2017 yılında yıl üçüncü kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle düzenlendi. 

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’dan öğrenciler de katıldı. Toplam 22 takımın katıldığı yarışmanın kazanan takımlarına ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu tarafından verildi. 

SHELL ECO-marathon 2018'e KATILACAK OKULLAR 
Takım Adı- Okul Adı -Şehir- Araç Kategorisi- Enerji Kaynağı 
Hidroket Ankara Üniversitesi Ankara Şehir Konsepti Hidrojen HIDROKET JR Kalaba Lisesi Ankara Prototip Elektrikli Batarya Team UMAKİT Uludağ Üniversitesi Bursa Şehir Konsepti Hidrojen Hidroana Anadolu Üniversitesi Eskişehir Prototip Hidrojen 

BuAlert Boğaziçi Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya Facilis İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Benzin HIDROIST İstanbul Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Hidrojen Team TERAKKI Terakki Vakfi Özel Şişli Terakki Fen Lisesi İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya 

Yeditepe Raptors Yeditepe Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya AE2 PROJECT TEAM Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya 
HidroKale Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Prototip Hidrojen EcoMagnesia Celal Bayar Üniversitesi Manisa Şehir Konsepti Benzin Enerji Teknolojileri Topluluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Şehir Konsepti Hidrojen

Hiç yorum yok