Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Sürücüsüz otomobil test sürüşünde görüntülendi

Japonya'nın otomobil devlerinden Nissan, geçtiğimiz ay, en yeni özerk sürücü teknolojisiyle ürettiği Infiniti Q50 modelini, başkent Tok...

Japonya'nın otomobil devlerinden Nissan, geçtiğimiz ay, en yeni özerk sürücü teknolojisiyle ürettiği Infiniti Q50 modelini, başkent Tokyo'da test etti. 

Modifiye otomobil 12 solar, 12 kamera, dokuz radar sensörü ve altı lazer tarayıcı ile yalnız yolculuk doğruluğunu artırmak için donatılmış. Test aracı insan müdahalesi olmadan 20 km hızla seyahat gerçekleştirdi. 

Nissan'ın strateji grubunun genel müdürü Tetsuya Iijima, "Bu araçla ulaşmaya çalıştığımız şey, insana benzeyen rahat bir sürüştür - bu nedenle hiçbir ani hareket yok. 


Ancak İnsanlar araçta kendini rahat hissetmezlerse araç kabul edilmeyecek" dedi. Nissan, aracı 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda tanıtmayı planlıyor. 

Q50, NISSAN'IN İLK ADIMI DEĞİL
2013 ve 2015 yıllarında da Tokyo yollarında şoförsüz araçları test eden Nissan, 2016 yılın ve 2017'nin başlarında da Silikon Vadisi ve Londra'da testler gerçekleştireceklerini açıklamışlardı. 

Yarı özerk "tek şeritli otoyol otoban sürüş teknolojisi" olan ProPilot sistemi Serena minivan ve X-Trail gibi piyasadaki birçok Nissan marka araçta zaten yer alıyor. 

2018'de ise 'Leaf' isimli yeni elektrikli araçları satışa sunulacak. Geçen ay Tokyo'da test edilen en son özerk teknoloji ile çalışan araba da dikkat çeken özellikler ise manevra kabileyeti, küçük alanlardan kaçabilmesi ve hatta insanların müdahalesi olmaksızın bir otoyola katılabilmesi oldu. 

Bu teknolojinin pazar maliyetinin ne olacağı ise Nissan sözcüsü Tomoyuki Akiyama tarafından yapılan açıklamaya göre, henüz net değil. ntv

Hiç yorum yok