Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Türkiyede Hibrit Otomobillere ilgi artıyor

Türkiyede hibrit yani hem benzinli hem elektrikli motora sahip melez otomobillerin sayısı hızla artarken, tüketicilerin bu araçlara yöneli...

Türkiyede hibrit yani hem benzinli hem elektrikli motora sahip melez otomobillerin sayısı hızla artarken, tüketicilerin bu araçlara yönelik bilinci de her geçen gün yükseliyor. 

Melezleri çok sevdik Türkiye’de 9 ayda talep tam 4 kat arttı Geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’de sadece Toyota’nın bir kaç hibrit modeli satılırken, bu yıl hem Toyota 5 modelle hibrit atağına kalktı hem de Kia ve Hyundai Türkiye’de hibrit modellerini satışa sundu. 

Son olarak lüks sınıfta ilk kez Lexus, 7 hibrit modelini birden aynı anda Türkiye’de satışa sundu. Model sayısının 13’e yükselmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda dizelin tahtına aday olan hibrit araçları almayı düşünenlerin sayısı da hızla artıyor. 

Avrupa’da ‘hibrit alırım’ diyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerindeyken Türkiye’de ise bu oran 1 yılda yüzde 2’den yüzde 15’e çıktı. Melezleri çok sevdik Türkiye’de 9 ayda talep tam 4 kat arttı 
ÖTV İNDİRİLMİŞTİ 
Bu da 2017 yılının 9 ayında Türkiye’de hibrit satışlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 4’e katlanmasını sağladı. Benzinli ve elektrikli motoru olan hibrit yani melez araçlarda Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) indirilmesi ve bu çevreci teknolojinin daha fazla tüketici tarafından tanınması satışları adeta patlattı. 

Melezleri çok sevdik Türkiye’de 9 ayda talep tam 4 kat arttı 
Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 551 adet olan satışlar, 2017’de 2 bin 746 adede yükseldi. 2016 yılı genelinde de 1.038 adet hibrit satılmıştı. 

Hibrit satışlarında ilk sırayı yaklaşık 2 bin 500 adetle Toyota’nın Sakarya fabrikasında üretilen C-HR modeli alırken, Hyundai’nin Ionic modeli 69, Kia’nın Niro modeli ise 9 ayda 64 adet sattı.Emre ÖZPEYNİRCİ/HÜRRİYET

Hiç yorum yok