Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İkinci el araç satışında yeni dönem başlıyor

Hükümet, ikinci el otomobil ve konut piyasasinda devrim niteliğinde değişikliklere hazırlanıyor.  Başbakanlığa sunulan düzenlemeye ...

Hükümet, ikinci el otomobil ve konut piyasasinda devrim niteliğinde değişikliklere hazırlanıyor. 

Başbakanlığa sunulan düzenlemeye göre, ikinci el otomobilde 10 bin kilometreye kadar garanti istenebilecek. Otomobil ve konutta ikinci el piyasası yeniden düzenleniyor. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el pazarında satış ve kiralamaya yeni kurallar getiren düzenlemeyi Başbakanlığa gönderdi. Düzenlemeye göre, ikinci el otomobil ve konut satışında garanti ve ekspertiz dönemi başlayacak. Galerici ve emlakçılar, satılan araç ve konut konusunda sorumluluk üstlenecek. 
10 BİN KİLOMETRE GARANTİSİ 
İkinci el otomobil alan vatandaş, 10 bin kilometre garanti isteyebilecek. Araç için arıza ve kaza bilgilerinin yer aldığı bir künye oluşturulacak. 

İkinci el konut satışında ise imar, zemin etüdü, bina yaşı gibi bilgilerin yer aldığı konut künyesi sistemi uygulanacak. Komisyoncu ile konut sahibi arasındaki sözleşmeler netleştirilecek, komisyon oranlarına standart getirilecek.

ELEKTRONİK ORTAMDA KAYDEDİLECEK 
Satış veya kiralamaya tabi konutun ticaretine ilişkin bilgi sistemi oluşturulacak. Bilgilerin elektronik ortama kaydı zorunlu olacak. Galerici ve emlakçılar, esnaf belgesi alacak. Emlakçılar için çalışma şartlarını belirleyen kurallar uygulanacak.ntv

Hiç yorum yok