Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Yenilenen Skoda Octavia Türkiyede Satışta

Çek üretici Skoda’nın “markanın kalbi” olarak nitelediği ve Türkiye dahil tüm dünyada en çok satan modeli konumundaki Octavia, geçirdiği ka...

Çek üretici Skoda’nın “markanın kalbi” olarak nitelediği ve Türkiye dahil tüm dünyada en çok satan modeli konumundaki Octavia, geçirdiği kapsamlı yenilenme operasyonu sonrası Türkiye’de de satışa sunuldu. 

Yenilenen Octavia, 78.400 TL’den başlayan fiyatlarla Skoda showroomlarında yerini aldı. 

Skoda’nın Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada en çok satan modeli olan ve bu nedenle “markanın kalbi” olarak nitelenen Octavia, başarısını sürdürecek şekilde kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirerek Türkiye’de satışa sunuldu. 

Yenilenen Octavia, Türkiye’de üç farklı donanım paketi seçeneği ve ikisi benzinli üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunuldu. 

Sedan ve Combi kasa tipleriyle satışa çıkan yenilenmiş Octavia’nın sportif “RS” versiyonu ise yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye yollarına çıkmaya başlayacak. 

Yenilenmenin bir parçası olarak, Octavia ailesinin dış boyutlarında değişimler yaşandı. Sedan versiyonunun boyu 11 mm daha uzayarak 4,670 mm’ye, Combi versiyonu da 8 mm uzatılarak 4,667 mm’ye yükseldi. Bununla birlikte arka iz açıklığı da 20 mm. artırılarak, daha iyi bir yol tutuş sağlandı. 

Sedan’ın bagaj kapasitesi makyajdan önce olduğu gibi 568 lt iken bu miktar, Combi versiyonunda 588 lt’yi buluyor. Ayrıca her iki aracın arka koltuklarının yatırılmasıyla toplam yükleme hacmi, Sedan’da 1.530, Combi’deyse 1.718 lt’ye ulaşabiliyor. 

İç mekanda değişim 
Octavia ve Octavia Combi’nin iç mekanı da, kapsamlı değişimden faydalandı. Yeniden gözden geçirilen iç mekanda sadece yüksek kaliteli malzemeler ve yeni donanımlarla farklı bir atmosfer yaratıldı. Yenilenen çok fonksiyonlu göstergeler daha okunur ve belirgin bir hale getirildi. 

Kapı içlerine, iç mekan atmosferinin kişiselleştirilmesine olanak tanımak amacıyla donanım seviyesine bağlı olarak standart sunulan LED teknolojisine sahip 10 renkli iç ambiyans aydınlatmaları seçeneği eklendi. 
HMI özelliğine sahip multimedya sistemlerine sahip olan Octavia’nın radyoları da makyaj operasyonu ile birlikte artık daha gelişmiş ve farklı özellikler sunacak şekilde geliştirildi. 

Standart olarak sunulan Swing 6.5“ dokunmatik multimedya sistemi USB, SD kart gibi bir çok bağlantı seçeneğine sahipken aracın sistem opsiyonlarının da yönetilmesine olanak tanıyor. Style donanım seviyesinde sunulan Bolero 8“ dokunmatik multimedya sistemi araç içi eğlence sistemleri alanında segmentinin en iddialı deneyimlerinden birini vaat ediyor. 

Buna ek olarak Style donanım seviyesinde standart sunulan SmartLink+ bir çok akıllı cihazın araç multimedya sistemine en ileri seviyede entegre olmasını sağlayarak yenilenen Octavia ile sürekli çevrimiçi kalmanızı sağlıyor.  

Daha konforlu ve dinamik sürüş 
Octavia ailesinde kullanılan şasi teknolojisi, daha iyi bir yol tutuş ve sürüş için motor seçeneklerine göre farklılaşan arka süspansiyon sistemlerini de içeriyor. 

Uyarlanabilir Dinamik Şasi Kontrol (DCC) sistemi, Octavia ve Octavia Combi’de isteğe bağlı sunulabilen bir seçenek. Sistem sayesinde amortisörlerin sertliği, “Konfor”, “Normal” ve “Spor” modlara ayarlanabiliyor. 

Bununla birlikte DCC, tehlikeli durumlarda daha iyi yol tutuş, lastiğin daha iyi yolu tutabilmesi ve fren mesafesinin kısalması amacıyla otomatik olarak “Spor” moduna geçiş yapabiliyor. 

Sürüş Modu Yönetimi ile de sürücü, direksiyonun sertliğini, DSG şanzımanın vites geçiş zamanlarını ve diğer fonksiyonları da ayarlayabiliyor. 

Bu sistemde de “Normal”, “Eco”, “Sport” ve “Individual” (Kişisel) modunun yanı sıra DCC ile birlikte çalışan “Konfor” modunu seçilebiliyor. “Kişisel” modda yapılan seçimler. Yine istenirse, “kişiselleştirilebilen anahtar”da hafızaya alınabiliyor. 

Güvenlikte çıta daha da yükseliyor 
Yenilenme operasyonuyla birlikte, Skoda Octavia ve Octavia Combi modellerine 5 yeni güvenlik donanımı daha eklendi. İsteğe bağlı sunulacak ve Şehiriçi Acil Frenleme fonksiyonuna sahip Ön Bölge Frenleme Asistanı, Yaya Koruma sistemini de içeriyor. Yeni Kör Nokta Uyarı sistemi ise, şerit değiştirmelerde güvenliğe yardımcı oluyor ve 10 km/s’den sonraki tüm hızlarda devrede oluyor. 

Yine yeni bir sistem olan “Arka Trafik Uyarısı”da, sürücüye, bir park yerinden çıkarken gelen olup olmadığına ilişkin uyarıda bulunuyor. Yeni Manevra Asistanı ise, geri park manevralarında, aracın arkasında bir engel algılaması halinde. Otomatik olarak frenlemeyi içeriyor.  

Farklı motor seçenekleri 
Yenilenen Octavia ve Octavia Combi, ikisi benzinli ve biri dizel, toplam 3 motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Octavia ailesinde geçen yıl kullanılmaya başlanan üç silindirli 1.0 lt TSI motor, 115 PS gücünde ve 6 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik vitesle alınabiliyor. 

Diğer benzinli motorsa 1.4 lt TSI (150 PS) ve sadece 7 ileri DSG otomatik şanzımanla alınabilecek. Octavia’nın dizel seçeneğiyse, kendini kanıtlamış 1.6 lt (115 PS) hacminde. Bu motor da 5 ilerni manuel ya da 7 ileri DSG şanzımanla satın alınabilecek. Bu seçeneğin yakıt tüketimi 100 km’de 3.9 lt.