Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Formula 1’in İkinci Ayağı Şangay’da Gerçekleşecek

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Formula 1’in ikinci ayağı 7-9 Nisan tarihleri arasında Şanga...

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Formula 1’in ikinci ayağı 7-9 Nisan tarihleri arasında Şangay’da gerçekleşiyor. 

2017 sezonunun açılış yarışı olan Avustralya Grand Prix’sini Ferrari takımının Alman pilotu Sebastian Vettel birinciliği elde etti. Motorsporları dünyasının en önemli organizasyonlarından Formula 1’de ikinci yarış, Çin’de gerçekleşecek. 

Geçmişte pek çok başa baş mücadeleye ve hızla değişen sıralamalara sahne olan pist, Formula 1’in tek resmi tedarikçi Pirelli’nin lastikleri açısında da benzersiz ve oldukça zorlu bir etap olacak. 

Lastikler daha az aşınacak; pit stop sayıları düşecek Güneşli havadan, sağanak yağışa kadar değişebilen hava koşulları da yarışa ayrı bir hava katacak. Lastiklerin daha az yıpranması yüzünden teoride takımların pit stop sayılarının da daha az olacağı 2017 sezonunda, bu faktörler lastik performans ve stratejileri üzerinde önemli bir rol oynayacak. 

Geçtiğimiz yılın şampiyonu 56 turluk yarış boyunca iki kez pit stop yapmış olsa da, sürücülerin büyük bir kısmı yarışı toplamda üç pit stopla tamamladı. Lastikler Gözünden Piste Bakış… 2004 yılında açılan pistte hemen hemen aynı sayıda viraj ve düzlük bulunuyor. 

Lastikler üzerinde en fazla baskı oluşturan virajlar, sağa doğru uzun bir dönüş olan 1’inci ve 13’üncü virajlar. En fazla aşınacak olan lastik, sol ön. Uzun düzlük lastiklerin soğumasına yol açarak, yıpranmayı artırabilir. 
Düzlükler ayrıca sürücülere sollama şansı vereceği için, takımlar en hızlı stratejiyi tercih edebilir. Pist hafta sonunun ilk yarışlarında daima 'taze' ve kaygan olacak. Pirelli, düşük yoğunluklu ve asfaltı pürüzsüz pistlerde daha yüksek performans için farklı bir bileşimden üretilmiş ıslak zemin lastikleri sağlayacak. 

Düz lastiklerde minimum başlangıç basınçları ön lastiklerde 21 psi, arka lastiklerde ise 20,5 psi olacak. Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, 2017 sezonuna yepyeni lastik felsefesinin damga vuracağını belirterek, Formula 1 tutkunlarının heyecanlı bir sezon yaşayacaklarını belirtiyor. 

Şangay için seçilen üç bileşim sırasıyla; ‘Kırmızı Süper Yumuşak’, ‘Sarı Yumuşak’ ve ‘Beyaz Orta’ olarak açıklandı. Yüzde 25 daha geniş lastikler Daha önceki lastiklere göre yüzde 25 daha geniş ve etap başına yaklaşık 5 saniye daha hızlı olmayı sağlayan yeni lastikler, daha düşük ısınma ve daha az ısınmayla ile birlikte pilotların her lastikten maksimum performans elde etmelerini sağlıyor. 

2018 lastikleri için veriler şimdiden toplanıyor 2018'de kullanılacak lastik prototipleri için şimdiden veri toplamaya başlayan Pirelli, Çin'de, lastik özelliklerini belirlerken kullanacağı önemli bilgiler elde edecek. 

Çin Grand Prix'sinde F1 kapsamında olmayan yalnızca bir destek serisi bulunduğu için, hafta sonu boyunca pist üzerinde fazla kauçuk birikmeyecek. İlk beş yarışta takımların elinde, en yumuşak bileşimden yedi, orta sertlikteki bileşimden dört ve en sert bileşimden iki set lastik bulunacak. 

Hava koşulları lastik seçimlerini etkileyecek Çin'deki yarışa orta sertlikteki lastikleri getirdiklerini, ancak iki set kısıtlaması yüzünden takımların, belirsiz hava koşullarına bağlı olarak yumuşak ve süper yumuşak lastikleri kullanmayı tercih edebileceğini belirten Pirelli Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola, "Geçmişte Çin'deki yarışlarda uzun düzlükleri takip eden keskin virajlar lastiklerde aşınmaya yol açıyordu. 

Barselona'da yaptığımız testler bu aşınmanın bu yıl genel olarak daha az olduğunu gösterdi ve bu sonuçları teyit etme fırsatı bulmak iyi olacak. Islak ve soğuk hava koşullarında ise, daha fazla yol tutuşu için farklı bir bileşim kullanan ıslak zemin lastikleri sağlayacağız" şeklinde konuştu.