Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Suistimal Önleme ve Bertaraf Etme (SOBE) projesi

Anadolu Sigorta, Sigorta Usulsüzlüğünü SOBE’yle Yakalıyor Anadolu Sigorta, sigorta sektörünün en önemli sorunlarından birisi olan, has...

Anadolu Sigorta, Sigorta Usulsüzlüğünü SOBE’yle Yakalıyor

Anadolu Sigorta, sigorta sektörünün en önemli sorunlarından birisi olan, hasar alanındaki suistimallerle mücadele kapsamında ‘Suistimal Önleme ve Bertaraf Etme’ (SOBE) projesini hayata geçirdi.SOBE, oto hasar dosyalarına yönelik bireysel ve organize hasar suistimallerinin tespit edilip engellenmesinin önünü açacak. 

Sigorta suistimalleri ile mücadele dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigorta sektörünün en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştur. Zaman içerisinde çeşitlenerek artan sigorta suistimalleri gelişmiş ülkelerde vergi kaçakçılığından sonra en yaygın ekonomik suç olarak değerlendirilmektedir. 

Sigorta suistimalleri sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 80 milyar dolar zarara neden oluyor. Türkiye’de ise ödenen hasar tazminatlarının yaklaşık yüzde 12’lik bölümünün suiistimal hasar talepleri olduğu tahmin edilirken, bu sahtekârlıkların yıllık faturasının 2 milyar liraya ulaştığı düşünülüyor. 

Bu suiistimaller, yalnızca sigorta şirketlerine zarar vermekle kalmıyor, hasar maliyetlerini yükseltip, sigorta primlerinin artmasına da sebep oluyor. 

Türkiye sigorta sektörünün köklü kuruluşu Anadolu Sigorta, bu amaçla, sigorta suiistimallerini büyük oranda azaltmayı hedefleyen ve içeriği itibariyle sektörde bir ilk olan SOBE isimli projesini hayata geçirdi. 

Bu projeyle Anadolu Sigorta, sigorta usulsüzlüğünün tespiti ve önlenmesine dönük teknik ve analitik değerlendirme yöntemlerine dayanan önemli bir adımı atmış oldu. Proje, alanında lider olan Hollanda menşeili yazılım firması FRISS ile ortak çalışma sonucunda 6 ayda gerçekleştirilmiştir. 

Bu proje sayesinde suiistimal gerçekleştiren sigortalılar çok daha etkin bir şekilde tespit edilirken, suistimal yapmayan sigortalılarımız da yüksek kalitedeki hasar hizmetini en hızlı ve etkin bir şekilde alabilmenin ayrıcalığını yaşayacaklar.  

Hasarlar Üç Adımda Kontrol Ediliyor 
SOBE kapsamında, hasar bildiriminin gerçeğe uygunluğu farklı yöntemle kontrol ediliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fatih Gören; SOBE’nin, içeriğindeki ileri istatistiki modeller sayesinde, sürekli yenilenen iş kuralları ile suistimal riskini doğru ve zamanında tespit edebildiğini söylerken, bu noktada elde edilen sonuçların, ileriki dönemlerde sadece hasar alanında değil, müşteri seçimi ve fiyatlama noktasında da kullanılabileceğini vurguladı. 

 Anadolu Sigorta’nın dijital dönüşüm stratejisinin önemli bir parçası olan bu proje kapsamında sistem, ‘öğrenebilen’ bir algoritma ile karşılaşılan vakalara göre kendini yeni suistimal alanlarına karşı güncellemiş oluyor. 

SOBE’nin orta vadede, uzun zaman ve emek gereken kontrollerin otomatik gerçekleştirilebilmesine imkan verdiğini vurgulayan Fatih Gören, bu sayede, dürüst sigortalıların daha hızlı bir hasar inceleme sürecinden geçip, ödemelerinin daha hızlı yapılmasının sağlanacağını ifade etti. 

Süreç sonunda usulsüzlük yaptığı tespit edilen kişiler kara listeye alınırken, bu bilgi, başka sigorta şirketlerini uyarmak amacıyla Sigorta Suistimalleri Bilgi Paylaşım Sistemi’ne (SİSBİS) de iletilecek. Anadolu Sigorta böylece sahtekârlıkların önlenmesi sürecinde, sektörün gelişimine de katkı sağlıyor olacak.