Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ocak ayında 14 milyon otobüs bileti satıldı

Türkiye’de otobüs firmaları ile bilet satış ve dağıtımı konusunda anlaşmalı tek yetkili şirket olan Biletall, geçtiğimiz yıla ait raporunda...

Türkiye’de otobüs firmaları ile bilet satış ve dağıtımı konusunda anlaşmalı tek yetkili şirket olan Biletall, geçtiğimiz yıla ait raporunda karayolu ulaşımını tercih eden yolcu sayısının önceki yıla göre yüzde 5 oranında düştüğünü açıklamıştı. 

Biletall, Ocak ayına ait açıkladığı raporda ise otobüs bileti satışlarının geçen yıla oranla yüzde 4 artarak 14 milyona ulaştığını ve sektörden olumlu sinyaller geldiğini gözler önüne serdi. 

2016 yılında yaşanan terör olayları başta turizm olmak üzere birçok sektöre ağır darbe vurdu. Geçtiğimiz yılı kayıpla kapatan karayolu ulaşımı da olumsuzluklardan etkilendi. 

Anlaşmalı olduğu 150’nin üzerinde otobüs firmasının bilet satışlarını gerçekleştiren Biletall, sahip olduğu veri tabanı sayesinde 2017 yılının ilk ayına ait karayolu ulaşım raporunu açıkladı.

2016 Ocak ayına göre yüzde 4 artış Biletall’ın hazırladığı rapora göre yeni yılın ilk ayında karayolu ulaşımı için 14 milyona yakın bilet satıldı. 

Daha ilk ay bir önceki seneye kıyasla yüzde 4 oranında artış yakalayan otobüs biletlerindeki satış miktarı, sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. 2016 sonu itibariyle 190 milyon otobüs bileti satılmıştı, 2017 Ocak ayında bu rakamın yüzde 7’sine ulaşılmış oldu.

Ocak ayında satışı gerçekleştirilen yaklaşık 14 milyon otobüs biletinin yüzde 27’sini kadın yolcular, yüzde 72’sini ise erkek yolcular aldı. 2+1 Koltuklara İlgi Büyük İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve sahil yöreleri arasında ulaşım için 2+1 koltuk düzenindeki otobüslere de ilgi arttı. 

Büyük batı kentlerinde 2+1 otobüsler için satılan biletlerin oranı yüzde 27.Otobüs üreticileri de sürekli artan ilgi karşısında yeni üretimlerindeki ağırlığı bu otobüslere veriyor.Otobüs bilet satışlarındaki olumlu tablo Biletall’ın satışlarına da yansıdı. Firma 2016 Ocak ayına göre satışlarını yüzde 50 artırdı.