Header Ads

Hyundai Türkiyede SUV üretecek

Otomotiv sektöründe yılın ilk yatırım haberi Hyundai’den geldi. Güney Koreli marka, i10 ve i20’den sonra İzmit’te B segmentinde SUV üretme kararı aldı.


B-SUV’dan yılda 50 bin adet üretmeyi planlıyor. Sabah gazetesinden Ufuk Sandık'ın haberine göre, yılı üretim, ihracat ve iç pazar olmak üzere üç rekorla kapatan otomotiv sektöründe, ilk yatırım haberi Hyundai'den geldi. 

Güney Koreli marka, İzmit fabrikasında i10 ve i20'den sonra üçüncü model olarak B segmentinde yer alan bir SUV üretme kararı aldı. B-SUV'dan yılda 50 bin adet üretilmesi planlanıyor. 

BAŞKAN KOPYA VERDİ 
Yeni modelle birlikte tesisin 245 bin adetlik üretim kapasitesinin tamamı doldurulmuş olacak. Geçen hafta Güney Kore'de yönetim kurulu toplantısına katılan Hyundai Assan Başkanı ve CEO'su Mong Hyun Yoon, Türkiye'ye yeni modelle döndü. 

Üretilmesi planlanan SUV'un mevcut iki model arasından seçileceğini söyleyen Mong Hyun Yoon, "Hindistan'da üretilen Creta ile Kore'de temmuzda satışa çıkacak yeni B-SUV modelleri arasından tercih yapacağız. 

Boyutları daha büyük olan Creta, Türkiye pazarı için uygun. Diğeri Intrado şirin ama daha küçük. Benim gönlüm Creta'dan yana" dedi. 

HEDEF 2019 
Creta'nın Hyundai Assan için daha uygun ve kârlı olacağının altını çizen Mong-Hyun Yoon, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı: "i10 ve i20'nin yan sanayi parçalarının yüzde 24'ü Hindistan'dan geliyor. 

Fiyatı daha uygun oluyor. Bu yüzden Creta'nın seçilme ihtimali çok daha yüksek. Ana merkez B-SUV'un İzmit'te 2021'den itibaren üretilmesini planlıyor. 

Ben ise Avrupa ve Türkiye'de bu segmente olan ilginin arttığını ve bir an önce üretime geçmeyi istiyorum. 2019'da Creta'yı fabrikamızın bantlarından indirmek için çabalıyorum. O dönemde Creta makyaj geçirmiş olacak."sabah

Blogger tarafından desteklenmektedir.