Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

NİKOLA ELEKTRİKLİ KAMYONUNU TANITTI.

Elektrikli otomobillere hepimiz alışkınız ama elektrik motoruyla çalışan dev bir kamyon görmüş müydünüz? Elektrik motorlu araçların düşük m...

Elektrikli otomobillere hepimiz alışkınız ama elektrik motoruyla çalışan dev bir kamyon görmüş müydünüz? Elektrik motorlu araçların düşük menzili nedeniyle dev yük kamyonlarını elektrikli olarak üretmek hiç mantıklı değildi.

Ancak şimdi elektrikli otomobil üreticisi Nikola, bu alana el attı. Firma hidrojen yakıtıyla çalışan elektrikli motora sahip Nikola One ve Nikola Two isimli kamyon modelleriyle, yük taşımacılığının da elektrik enerjisiyle yapılmasını sağlayacak. 

Bir depo suyla 1500 km yol Bir depo hidrojen yakıtıyla 1500 km yol kat edebilen kamyonlar, bu sayede bazı noktalar arasında hiç yakıt almadan yük taşıyabileceği gibi, daha uzun mesafeler için, Nikola'nın kuracağı hidrojen istasyonlarında yakıt hücresi ikmali yapabilecek. 

Kamyonlar 2020'de piyasaya çıkana kadar Nikola da ABD'nin çeşitli noktalarına hidrojen yakıt istasyonları kuracak. Elbette araçların yedekte ekstra yakıt taşıması da mümkün olacak. Bu da menzili arttıracak. 
Bütün evlerin çatısına güneş panelleri yerleştirmek isteyen Tesla'nın patronu Elon Musk,... Ancak, bir anlamda sulu çözeltiler yakacak olacak olan yeni kamyonlar, aynı zamanda ulaştırma maliyetlerini çok düşüreceği için, üreticiler için büyük bir fiyat avantajı sağlayacak. 

Bu da elektrikli kamyonlar yaygınlaştıkça, pek çok mal ve hizmetin fiyatında düşüşlerin yaşanması anlamına geliyor. Bir diğer deyişle, elektrikli kamyonlar, son tüketicinin satın alma gücünü dolaylı olarak arttırarak toplumların refahına hızlı bir katkı yapacak.shiftdelete