Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İKİNCİ EL OTOMOBİL PAZARI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan rapor, ikinci el pazarında 2016 yılının, geçen yıla oranla büyümeyle tamamlanacağını...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan rapor, ikinci el pazarında 2016 yılının, geçen yıla oranla büyümeyle tamamlanacağının işaretini veriyor. 

TÜİK’in Ocak-Eylül aylarına ilişkin yayımladığı rapora göre, yılın son çeyreğine girilirken ikinci el otomotiv pazarında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7’lik bir büyüme yaşandı. 

İkinci el otomobil pazarı, ilk 9 aylık dönemi büyümeyle tamamladı. TÜİK’in hazırladığı rapora göre, 2016’nın Ocak-Eylül döneminde 3.426.921 adet olarak gerçekleşen ikinci el otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7 oranında arttı

2016 yılının ilk altı ayında yüzde 9 büyüme gösteren ikinci el otomobil pazarının büyüme hızının, yılın son 3 ayında yavaşladığı gözlenmekte ancak yılsonunakadar büyümenin devam edeceği ve ikinci el otomobil pazarının 2016 yılını da büyümeyle kapayacağı öngörülmektedir. 
İkinci el otomobil pazarının birçok etkene göre şekillendiğini, araç almak isteyenlerin kararlarının değişmesine neden olabilecek çok çeşitli faktörlerin olduğunu belirten DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Erol Gündoğan “Yılın son iki ayına girdiğimiz günler itibarıyla, DOD olarak yıl genelinde belirlediğimiz grafikte ilerlediğimizi söyleyebilirim.” dedi. 2017 yılında güven verenler öne çıkacak. 

Ülke gündemi, ekonomikkonjonktür ve sektörel göstergelerden yola çıkarak, 2017 yılının ikinci el otomobil pazarınahareketlilik getireceğini de söyleyen Gündoğan, “Özellikle, henüz taslak aşamasında olan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in sektöre önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. 

İkinci el otomobil pazarında ticaretin, sağlanan hizmetin, koşulların standardize edilmesi; bahsi geçen sertifikasyon süreci ve DOD gibi kurumsal firmaların hali hazırda sunmakta oldukları ekspertiz, garanti gibi ek hizmetlerin zorunlu hale getirilecek olması, ikinci el otomobil ticaretinin temelinde yatan güven yoksunluğu probleminin giderilmesi ve sektörde güvenin inşa edilmesi yönünde pozitif etki sağlayacağı kanaatindeyiz.” dedi. 

 Yaptığımız yatırımların meyvesini toplayacağız. DOD olarak hali hazırda sektörde hedeflenen standartlara çok önceden sahip olduklarının altını çizen Erol Gündoğan “Müşteri memnuniyetini sağlamak ve onlara hak ettikleri güveni sunmak zaten bizim öncelikli hedeflerimizdendir. 

Bu güveni sağlamak ve memnuniyeti artırmak yönünde birçok yatırım gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 17 yıllık deneyimimizle ikinci el otomobil pazarındaki istekleri ve ihtiyaçları biliyor, bu yönde hareket ediyoruz. Bu bizi farklı kılan en temel özelliklerimizdendir. 

2017 yılının yaptığımız yatırımların geri dönüşlerini almaya devam ederek, yeni yatırımlar yapacağımız, kendimizi ve beraberinde sektörü geliştirmeye devam edeceğimiz bir yıl olacağına inanıyorum” dedi.