Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SHELL ECO-MARATHON İKİNCİ KEZ TÜRKİYEDE

Shell Türkiye , Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomobil İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle, dünyanın en önemli mühendi...

Shell Türkiye , Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomobil İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle, dünyanın en önemli mühendislik yarışmalarından biri olan Shell Eco-marathon’un Türkiye’deki ikincisi 7-8-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü açılış konuşmasında; geçen yıl AR-GE konusunda yapılan 18 milyar lira yatırımla tarihimizde ilk kez milli gelirin yüzde birinin üzerine çıkıldığını belirtti. 

 Shell’in 31 yıldır, tüm dünyadan gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeye için teşvik etmek amacıyla küresel ölçekte düzenlediği “Shell Eco-marathon”, bu yıl ikinci kez, 7-8-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştiriliyor. 

Yarışmaya, Türkiye’nin farklı lise ve üniversitelerinden13 takım ve yaklaşık 200 öğrenci katılıyor. Yarışma öncesi düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü“Türkiye gibi yoğun genç nüfusa sahip bir ülkede bu yarışmanın çok önemli olduğuna inanıyorum. 

Teknoloji kullanma konusunda çok başarılı olan gençlerin teknoloji üretme konusunda da başarılı olacağına inanıyorum. Ülke olarak, inovasyon konusunda söz sahibi olmak istiyoruz. Bilim ve teknoloji alanında büyük yatırımlar yaptık.Ar-GE konusunda geçen yıl 18 milyar lira yatırım yaptık ve tarihimizde ilk kez bu oran milli gelirin yüzde birinin üzerine çıktı” dedi. 

Basın toplantısında konuşan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise; “Gençlerimizin teknoloji ve inovasyon alanındaki gelişimine katkı sağlamak üzere bu yıl ikinci kez Shell Eco-marathon’u Türkiye’de düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

Dünyanın en önemli öğrenci-inovasyon yarışmalarından birini, TİM ve OİB’in desteğiyle, Türkiye’ye taşıyarak gençlerimizin geleceği için çok önemli bir sosyal yatırıma imza attık. Desteklerinden dolayı TİM’e ve OİB’e teşekkür ediyorum. 

11 yıldır Türkiye’den gençlerimiz, Avrupa’da düzenlenen Shell Eco-marathon’a katılıyor ve ülkemizi temsil ediyor. Bu yıl Londra’da düzenlenen yarışmaya 16 takımımız katıldı ve önemli başarılara imza attı, hepimizi gururlandırdılar. 

Global yarışmayı Türkiye’de gerçekleştirmenin gençlerimizin Avrupa’daki başarılarına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sadece elde ettikleri dereceler ile değil, Shell Eco-marathon’un gençlerimize yetenek gelişimi anlamında sağladığı katkılar ile de gurur duyuyoruz. 

Aracın dizaynı ve imalatı için geliştirdikleri teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerilerinden ekip çalışmasına ve proje yönetimine kadar birçok farklı alanda tecrübe ediniyorlar. Büyük bir azim ve gelişim örneği gösteren gençlerimize destek veren tüm akademisyenlere ve kurumlara teşekkür ediyorum ve tüm genç arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.”diye konuştu. 

Araçların imalatından ve tasarımından tamamen öğrencilerin sorumlu olduğunu ifade eden Erdem:”Shell Eco-marathon, aracın tasarımındaki ve imalatındaki teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerileri ve ekip çalışmasından proje yönetimine ve tüm emniyeti kurallarına kadar birçok alanda gençlerimiz için çok önemli bir tecrübe. 

Bu yıl 16 takımımızla Shell Eco-marathon Avrupa’ya en fazla takımla katılan ülkelerden biriydik. Shell Eco-marathon’a gençlerimizin büyük ilgi gösterdiğini görüyorum” dedi. 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuyla ilgili olarak “Türkiye olarak nüfusumuzun yüzde 16’sından fazlasını 15-24 yaş arası genç bireyler oluşturuyor. Yani neredeyse 13 milyon genç nüfusumuz var. Bu çok büyük bir oran. 

Ülke bazlı baktığımızda; 20 AB üyesi ülkenin her birinin nüfuslarından daha fazla bir rakam karşımızda. Bu demek oluyor ki, teknolojik üretkenliği yüksek ve dinamik bir nüfus, ülke ekonomimizin güçlenmesinde kritik öneme sahip. Gençlerimize buradan seslenmek istiyorum: Durmayın! 

Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşma çerçevesinde teknolojik üretkenliği artırın” dedi. Uludağ Otomobil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Güven Özyurtise bu yıl 23 milyar Dolar ihracat geliri beklediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 “ Bir çok ihracatçımız, yeni araç projesi yapıyor, ağırlıklı Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında müşterilerine ulaşıyor. Türk otomotivinin ulaştığı kalite seviyesi, üretimdeki teknik seviye, gerçekten önemli bir yere geldi. İhracata daha yüksek katma değer katmanın yolu da Arge ve İnovasyondan geçiyor. 

Biz bu yıl ikincisi düzenlenen Shell Eco-marathon Türkiye’ye çok önem veriyoruz, çünkü tıpkı sizlerin farklı yakıtlarla daha uzun mesafeye gitme arayışınız gibi biz de ihracatta daha uzun mesafelere ulaşmak için sizlere ihtiyaç duyuyoruz. Bizim de yakıtımız sizlersiniz. Üstelik bizim daha çok enerjiye, bu alanda çalışacak daha çok gence ve mühendise ihtiyacımız var.” 

Türkiye’de inovasyon alanındaki çalışmaların gelişmesi ve yaygınlaşması için önemli projelere imza atan Türkiye İhracatçılar Meclisi ile enerji sektörünün inovasyona en fazla yatırım yapan şirketlerinden biri olan Shell, küresel bir öğrenci-inovasyon yarışmasını Türkiye’ye taşıyarak gençlerimiz için çok önemli bir katkı sunuyor. 

Yarışmanın ülkemizde düzenlenmesi, Türk gençlerinin mühendislik, inovasyon, enerji ve otomotiv teknolojileri konusunda gelişimini ve küresel düzeyde düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasında daha başarılı sonuçlara imza atmasını sağlıyor. 

 Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasında başarı elde eden takımlar, Haziran 2017’de Londra’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa’ya katılım hakkı elde ederek Avrupa’nın 26 ülkesinden gelen akranlarıyla yarışma imkanına sahip olacaklar. 

Yarışlar 8 ve 9 Ekim tarihlerinde devam edecek. Yarışmayı kazananlar ödüllerini, 8-9-10 Aralık tarihlerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenecek olan İnovasyon Haftası’nda alacaklar. Shell Eco-marathon Türkiye ödüle doymuyor 

Shell Eco-marathon Türkiye projesi, geçtiğimiz aylarda iş dünyasının uluslararası platformda en prestijli ödüllerinden biri olan ve yaklaşık 60 ülkeden 3000’den fazlaadayın yarıştığı Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde “Yılın İletişim/PR Kampanyası – Etkinlikler ve Törenler” kategorisinde Altın Ödül’e layık görüldü. 

Shell Eco-marathon Türkiye projesi Stevie Ödülleri’nden önce de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) tarafından 26 yıldır geleneksel olarak düzenlenen ve“halkla ilişkiler sektörünün Oscarları” olarak bilinen Altın Küre Ödülleri’nde pek çok uluslararası markayı geride bırakarak Etkinlik Yönetimi kategorisinde “Altın Küre” ödülünüalmıştı. 

Shell Eco-marathon hakkında: 
Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. 

Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor. Takımlar yarışa Prototip ve Şehir Konsepti adlı iki araç kategorisi altında katılıyor. 

Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti araçlar ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. 

Yarışmada araçlara güç vermek için dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor. 

Yarışma kapsamında takımlar, Tasarım, İnovasyon, İletişim, Emniyet ve Takım Ruhu kategorilerinde pist dışı ödüller kazanma fırsatına da sahip oluyorlar. Avrupa'da ilk kez 1985 yılında Fransa'da düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasını o yıl kazanan araç 1 litre benzinle 680 kilometre yol kat etmeyi başarmıştı. 

Günümüzde ise takımlar, verimliliği kat be kat artırmanın yanı sıra 3 boyutlu yazıcılarla araç tasarlayıp üretmek gibi çok çeşitli yaklaşımlar sergiliyorlar. Öyle ki Shell Eco-marathon Avrupa’nın son şampiyonu, 1 litre benzinle 3,771 kilometre yol kat edebiliyor. 

Başka bir ifadeyle, rekorun sahibi olan şampiyon araç, Londra’dan Antalya’ya gidebilecek kadar yakıt verimliliğine sahip. 

Shell Eco-marathon Türkiye 2016 takımları: 
Takım Adı_Okul Adı_ İl_  Araç Kategorisi_ Enerji Kaynağı 
Facilis Electric Vehicle Group_İstanbul Teknik Üniversitesi_ İstanbul_ Prototip_ Benzin 
Turbo_ Terakki Terakki Vakfı Okullari_ İstanbul_ Prototip_ Benzin Hidroana_ Anadolu Üniversitesi_ Eskişehir_ Prototip_ Elektrikli Batarya 
AE2 Project_ Yıldız Teknik Üniversitesi_ İstanbul_ Prototip Elektrikli Batarya 
Hidroket JR_ Kalaba Lisesi _Ankara_ Prototip_ Elektrikli Batarya Temiz ve Yen. Enerji Kay. Kulübü_ Erciyes Üniversitesi_ Kayseri Prototip_ Elektrikli Batarya 
HidroKale_ Kırıkkale Üniversitesi_ Kırıkkale_ Prototip_ Elektrikli Batarya 
Boğaziçi University Racing Team _Boğaziçi Üniversitesi_ İstanbul Prototip_ Elektrikli Batarya 
METU-CET_ Orta Doğu Teknik Üniversitesi_ Ankara_ Prototip Elektrikli Batarya 
HİDROİST_ İstanbul Üniversitesi_ İstanbul_ Şehir Konsepti Hidrojen 
Hidroket_ Ankara Üniversitesi_ Ankara_ Şehir Konsepti _Elektrikli Batarya 
Team TERAKKİ_ Terakki Vakfi Okullari_ İstanbul _Şehir Konsepti_ Elektrikli Batarya 
YUEMT-Fluxus _Yeditepe University_ İstanbul_ Şehir Konsepti Elektrikli Batarya