Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA KODİAQ İLE SUV SEGMENTİNDE YENİ BİR SAYFA

Tarihinin en yeni ve en geniş ürün yelpazesini sunan Skoda, yeni SUV modeli Kodiaq’ın dünya lansmanını gerçekleştirerek iddiasını daha iler...

Tarihinin en yeni ve en geniş ürün yelpazesini sunan Skoda, yeni SUV modeli Kodiaq’ın dünya lansmanını gerçekleştirerek iddiasını daha ileriye taşıdı. Sınıfında standartları yeniden belirleyecek Kodiaq SUV modeli, 2017’den itibaren satışa sunulacak. 
Markanın modern tasarım dilini bir SUV’a taşıyan Kodiaq, hem çekici bir görselliği hem de sıra dışı pratikliği bir arada sunuyor. Aynı zamanda en ileri teknolojileriyle donatılan büyük SUV, Skoda’nın her zamanki sınıfının üzerindeki genişliğiyle de dikkat çekecek. 

Çek markanın bu yeni SUV modeli, tercih göre 5 koltuklu veya 7 koltuklu olarak tercih edilebilecek. Skoda markası için yepyeni bir dönemi temsil ettiğini ifade eden Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Kodiaq modeli ile birlikte Skoda yepyeni bir segmente giriş yaparak adından daha fazla söz ettirmeye devam edecek SUV atağını başlatmış oldu. 

Premium özelliklerle donatılan Kodiaq, aynı zamanda Skoda markasının Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada yeni bir müşteri kitlesine ulaşmasını sağlayacak. Skoda’ya yeni müşteriler kazandırmanın yanı sıra Kodiaq modeli markanın imajına da büyük bir katkı sağlayacak. 

Skoda, en küçük modelinden en büyük modeline kadar tüm otomobillerinde pratikliği, hayatı kolaylaştıran akıllıca fikirleri, verimli motorları ve kalitesiyle ön plana çıkmıştır. Skoda bakış açısıyla üretilen Kodiaq ise, SUV dünyasında fark yaratacak ve lider olacak özelliklere sahip. Bu model, hem markamızın gücünü ve potansiyelini ortaya koyuyor hem de gelecekte gideceği yönü gösteriyor. 

Kodiaq modelini Türkiye’de ise 2017’nin Şubat ayında sunmaya başlayacağız. Lansmandan itibaren ülkemizde farklı beygir güçlerine sahip 1.4 TSI benzinli ve 2.0 lt TDI dizel motorları sunacağız. 

SUV segmenti, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir çıkış göstermekte ve bu yeni aracımız burada da büyük bir heyecan yaratacaktır. Skoda olarak sınıfının üzerindeki özellikleri bir arada sunan Kodiaq modeliyle Türk kullanıcısının beğenisini bir kez daha kazanacağımızdan eminiz” dedi.  

Etkileyici bir dış tasarım 
Kodiaq, Skoda markasının yeni tasarım dilini SUV segmentine uyarlayarak sıra dışı bir model olmayı başardı. Gündelik hayatta kullanılabilecek araç, aynı zamanda iş amaçlı veya geniş aileler için de tüm beklentileri karşılıyor. 

Zarif çizgileri, sportif detaylarla ve kuvvetli bir görünümle birleştiren Kodiaq, bu sayede ilk görüşte kolayca tanınıyor. Keskin ve temiz çizgilerle birlikte yüksek omuz çizgisi, aracın güçlü duruşunu tamamlıyor. Geniş, üç boyutlu ızgarası, güçlü ve çarpıcı karakterini yansıtıyor. 

Kristal detaylara sahip farlar ise, kesintisiz bir şekilde ızgarayla buluşuyor. Arka tarafta da akıcı çizgiler yine far grubuyla tamamlanıyor. Yandan bakıldığında ise, uzun aks aralığı içerideki genişlik konusunda ipuçları veriyor. Köşeli hatlara sahip çamurluklar ise Skoda’nın SUV tasarım dilinin en önemli unsurlarından biri olarak dikkat çekiyor. 

Arka farlarda da standart olarak LED aydınlatmalar bulunurken markanın geleneksel C şekli de burada yer almaya devam ediyor. 14 farklı boya seçeneği arasında tercih yapılabiliyor. Ölçüleriyle birlikte Skoda Kodiaq sınıfının zirvesinde yer alıyor. 

4,697 mm uzunluğa, 1,822 mm genişliğe ve 1,676 mm yüksekliğe sahip aracın aks aralığı ise 2,791 mm. Hafif ve sağlam materyallerle yapılan Kodiaq, 1,452 kg’lık ağırlığıyla dikkat çekiyor.  
Premium kabin standartları  
Skoda Kodiaq, SUV segmentinde standartlardan daha yüksek bir kabin genişliği sunuyor. Sıra dışı kabin genişliği, bir kez daha markanın mühendislik becerisini ortaya koyuyor. 104 mm’lik arka diz mesafesi, sınıfının üzerine çıkarken, tüm yolcular için en yüksek oranda konfor sağlanıyor. 

Ayrıca çekici dış tasarım içeride de devam ediyor. Kabinde yer alan kalın dikey elementler, büyük hava kanalları aracın güçlü karakterinin altını çiziyor. Büyük ekran, ön paneli sürücü ve yolcu arasında iki eşit bölüme ayırıyor. Kabinde yüksek kaliteli işçilik dikkat çekerken ısıtmalı direksiyon, arka koltuklarda da ayrı sıcaklık ayarı getiren opsiyonel üç bölgeli klima gibi birçok üst düzey özellikler sunuluyor. 

Ayrıca ön koltuklar için koltuk ısıtmasının yanı sıra elektrikli ve soğutmalı özellikleriyle de tercih edilebiliyor. Kodiaq, multimedya sistemi anlamında da en ileriye teknolojiyi taşıyor. Hızlı ve en son teknolojiye sahip arayüzüyle kapasitif dokunmatik ekran, yüksek hassasiyetiyle keyifli bir kullanım sağlıyor. Temel fonksiyonlar ise, güvenli ve rahat bir kullanım için fiziksel düğmelerle ayarlanıyor. 

6.5 inç’lik ekran standart olarak sunuluyor. İstenildiğinde bu sistem Bluetooth ve Skoda SmartLink ile akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor. SmartLink, Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink sistemleri de destekleniyor. Yüksek çözünürlüklü 8.0 inç dokunmatik ekran opsiyonel olarak satın alınabiliyor.

Bagaj hacmiyle şaşırtıyor: 720 litre 
Kodiaq, sınıfının en büyük bagaj hacmini sunarak iddiasını daha ileriye taşıyor. 720 lt’lik bagaj hacmi arka koltuklar katlandığında ise 2065 lt’ye çıkıyor. Opsiyonel katlanan ön yolcu koltuğu tercih edildiğinde ise 2.80 metrelik uzunluğa sahip nesneler de taşınabiliyor. 

Elektrikli olarak da kontrol edilebilen bagaj kapağı, ister sanal pedal ister kabindeki düğmeyle açılabiliyor.  

Daha fazla akıllıca fikir 
Skoda’nın büyük SUV segmentine girmesiyle birlikte “Simply Clever” olarak adlandırdığı hayatı kolaylaştıran pratik fikirler de yeniden yorumlandı. Her zaman beklentilerin üstüne çıkan modeller sunan Skoda, günlük hayatta kullanıcılarının da yaşamlarını kolaylaştırıyor. 

Ön kapı içlerinde yer alan şemsiyeler, depo kapağındaki buz kazıyıcı, bagajda çıkarılabilir el feneri gibi özelliklerin yanı sıra kapılar açıldığında kenar kısımlarını korumak için otomatik olarak ortaya çıkan plastik parçalar, can sıkıcı çarpmaların önüne geçiyor. 

Arka koltuk kafalıklarında isteğe bağlı sunulan ve uçaklardakine benzeyen çıkıntılar ise, uzun yolculuklarda dinlenmek, hatta uyumak isteyenler için düşünülmüş pratik Skoda buluşlarından biri olarak göze çarpıyor. Kodiaq, 30’dan fazla “Simply Clever” özelliği sunuyor.  

İleri teknolojiye sahip SUV 
Skoda’nın yeni SUV modeli Kodiaq, geniş sürücü yardımcısı sistemleriyle de dikkat çekiyor. Çevre Kamerası olarak adlandırılan sistem, aracın önünde, arkasında ve aynalarında yer alan kameralarda gerçek zamanlı olarak ekranda aracın yukarıdan 360 derecelik görüntüsü yansıtıyor. Böylece sürücü, otomobilin etrafında neler olduğunu rahatça görebiliyor. 

Bu aynı zamanda zorlu yollardan veya dar alanlardan geçmek için de kolaylık sağlıyor. Şehir İçi Acil Frenlemeyi içeren Ön Asistan standart olarak geliyor ve radarları kullanarak önde tehlike yaratabilecek yayaları ve diğer araçları algılıyor. Gerektiğinde sürücüyü uyaran sistem, aynı zamanda kısmi olarak veya tam olarak otomatik fren yapabiliyor. 

Adaptif Hız Sabitleyici, Şerit Takip Asistanı, Kör Nokta Algılama ve geri manevralarda etrafındaki araçları kontrol eden Arka Trafik Uyarı sistemi gibi birçok özellikle de Kodiaq’da yer alıyor.  

Beş farklı motor seçeneği 
Skoda Kodiaq’da iki dizel ve üç benzinli olmak üzere beş farklı motor seçeneği sunulacak. 1.4 litre ve 2.0 litre arasında hacimlere sahip motorlar, 125-190 HP arasında güç üretiyorlar. Tüm motorlarla Stop-Start sistemi, fren enerji geri kazanım sistemi ve yüksek gücüne rağmen düşük tüketim sunan verimli termal yönetim özelliğine sahip. 

2.0 TDI motorlar iki versiyon olarak sunulacak. 150 bg ve 340 Nm tork üreten motorun yanı sıra isteyenler 190 HP ve 400 Nm tork üreten motoru satın alabilecekler. Bu ünite, sadece 8.6 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasına karşın sadece 5.0 lt/100 km tüketim elde ediyor. Benzinli motorlar arasında iki 1.4 TSI ve bir 2.0 TSI motor seçeneği bulunuyor. 

Giriş seviyesi modeli, 125 HP ve 200 Nm torka sahip. Daha güçlü versiyon tercih etmek isteyenlere 150 HP ve 250 Nm tork üreten Aktif Silindir Teknolojili motor sunuluyor. Motor gamının en üzerinde ise 2.0 litre TSI ünite yer alıyor. 180 HP güç üreten motorun tork değeri ise 320 Nm. Motor seçeneklerine göre 6 ileri manuel veya 6-7 ileri DSG şanzımanı tercih edilebiliyor. 

Kodiaq’ın dört çeker seçeneğe sahip modelleri de, akıllı ve hızlı çalışmasıyla dikkat çekiyor. Off-road koşullarında bile güvenli ve dengeli bir çekiş elde eden Kodiaq, hem yolda hem de yol dışında tüm beklentileri karşılıyor. Bir SUV modeli olmasına karşın Kodiaq keyifli sürüş özellikleriyle de öne çıkıyor. 

Adaptif Dinamik Şasi Kontrolü’nü opsiyon olarak sunan yeni SUV, Konfor, Normal ve Spor sürüş ayarları arasında tercih yapma imkanı getiriyor. Böylece süspansiyon sertliğinden direksiyon ve gaz tepkilerine kadar aracın tüm karakteri kullanıcının isteğine göre tek bir düğmeyle ayarlanabiliyor. 

Aynı zamanda Off-road ise, 30 km/s hıza kadar aktif biçimde çalışarak kar, çamur veya kum gibi yüzeylerde maksimum çekiş sağlıyor.