Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MAZDA RX-9 ÇOK İDDİALI GELİYOR

2015 te Mazda üretimine ara verdiği Rx serisini tekrar kullanıcılara sunacağını ilan ederek dikkatleri üzerine çekmişti.  En son ür...

2015 te Mazda üretimine ara verdiği Rx serisini tekrar kullanıcılara sunacağını ilan ederek dikkatleri üzerine çekmişti. 
En son üretilen Rx-8 üzerinden zaman geçmiş ve otomotiv tutkunları bu serinin devamının gelmeyeceğini düşünürken Mazda, Rx Vision‘ı karşımıza çıkardı. 
 
Aracın tasarımı oldukça ilgi görmüş en iyi konsept otomobiller arasına girmeyi başarmıştı. Fuarın üstünde 1 yıl geçti ve artık elimizde Rx projesi ile ilgili önemli bilgiler var. 
Mazda, Rx-8’de ve öncesinde yine ikonik modellerinde kullandığı motor sistemi ile bu modelleri ayrı kılan ve kendi karakterlerini ortaya koyan bir çizgi yaratmıştı. Rx-8’in kaputunun altında 1,3 litre hacme sahip Wankel motoru görev yapıyor. 
 
Mazda, hacminin küçük olmasına karşın bu motordan 245 beygir gibi çok ciddi bir güç elde ediyor. Felix Wankel adını taşıyan bu motoru 1929 yılında tamamlayıp patentini almıştı. 2015 Tokyo’daki Vision konseptinin ardından RX-9 olarak adı geçen model ile ilgili ortaya bazı rakamlar atıldı. 
 
Yeni seride kullanılacak olan Wankel motorun hacminin 1,6 litre olacağı ve bu motorun turbo ile destekleneceği gelen bilgiler arasında. Yeni Mazda Rx-9 tüm bu komponentlerin bir araya gelmesi sonucunda 400 beygirlik bir güç değeri ile tüm ihtişamı ile karşımızda duracak. 
 
Ortaya çıkan görseldeki en büyük tasarım farklarından biri de aracın Rx-7 modelindeki gibi tek kapı ve 2 kişilik olması. Önemli gelişmelerden biri de aracın ağırlık değerleri kanadında. Yeni Rx-9 1270 kg ağırlığında. Şöyle de söyleyebiliriz önceki nese göre yeni Rx-9 60 kg daha hafif. 
 
Sektördeki en büyük amacın, araçlardaki ağırlıklardan olduğunca kurtulup güvenlikten ödün vermeden keyifli bir sürüş sağlamak olduğunu düşünürsek Mazda’nın bu anlamda ciddi bir ilerleme kaydettiğini görebiliriz. Aracın 2019 yılının sonuna doğru 80.000 dolar gibi bir fiyattan satışa sunulacağı da gelen haberler arasında. 
 
Henrik Wankel, bu motoru 1929 yılında tamamladığında, tasarladığı bu sistemin bu seviyelere kadar yükseldiğini görse eminiz ki çok daha mutlu olurdu.LOG