Header Ads

FİAT EGEA HATCHBACK TEST SÜRÜŞÜ

Kim demiş EGEA fazla yakar diye.. Forumlarda dönen fazla yakar tezini bir kez daha çürüttük ve haftanın aracında Fiat Egea’yı sizler için test ettik. 

C sınıfında özellikle iç mekan konusunda çok iddialı olan modeli gelin dış tasarımıyla tanımaya başlayalım..  

DIŞ TASARIM 
Ön tarafta ilk olarak 3 bölmeli , dışbükey uzantılı kaput yapısı modele çok yakışmış. Parçalı ızgarası ve krom çizgileri ön tarafı daha da hareketlendirmiş. Agresif bakışlı farlar ben buradayım derken, bumerang formundaki krom kaplamasıyla sis farları da modernliği tamamlamış. 

Yan Profile geldiğimiz zaman ,modelde işçiliğin üst düzey olduğunu görebiliyoruz. Elimizi koyduğumuz her bölme dolgun malzemelerden oluşuyor. 17 inch alaşımlı jantlar, cam altları krom çıtalar ve krom kapı kolları ise yan profile ayrı bir hava katmış. 

Genel olarak hatchback araçlarda gördüğümüz arkaya doğru alçalan tavanın olmaması da, içeriye kocaman bir hacim sağlamış. 440 litrelik bagaj kapasitesiyle karoser ortalamasının üzerinde olan EGEA HB , arka profilde biraz daha yuvarlak hatlara sahip olsaymış , biraz daha sıkı bir HB olabilirmiş… 

İÇ TASARIM 
Modelin en iddialı olduğu bölüm… Bu bölümde iddiasını işçiliği ile başlatıyor. Ağırlıklı olarak yumuşak malzemelerin olduğu araçta , eşya gözleri de gayet yeterli . 

Hani bir tek gözlük saklama cebi yok. Krom detaylarla süslenen işçilik bizden çok çok iyi puan aldı. Modelin işçiliği kadar teknolojisini de gayet yeterli buldum. 7 inçlik ekran, hem konumlandırılması hem de kullanım pratikliğiyle gayet başarılı. Güneş ışınlarını almaması da ayrı bir parantez… 

Navigasyon , uconnect, bluetooth, yol bilgisayarı gibi seçeneklere bu ekrandan ulaşabiliyorsunuz. Teknoloji unsurları ekran içerisiyle sınırlı değil. City mode ( direksiyonu şehir içi moda sokma) koltuk ısıtıcıları , adaptive cruise control (kendi hızını ayarlayan sabitleyici) gibi üst düzey teknolojilerde araçta yer alıyor. İç tasarımda son olarak hacimden bahsedelim. Önde müthiş bir hacim yer alıyor ilk olarak onu söyleyeyim. Arkada da harika boyutlar olmasa da 3 kişi çok rahat seyahat edebiliyor…  

PERFORMANS VE MOTOR BÖLÜMÜ 
1.3 MULTİJET – 1.4 - 1.6 – 1.6 MULTİJET, motor çeşitliliği ortada.. Birçok motor çeşitliliği sunan modelin 2 farklı dizel ünitesi ve 2 farklı benzinli ünitesi var. 

Otomatik şanzıman hangisinde diye sorduğunuzu duyar gibi oldum ? - 1.6 litrelik benzinli ünitede otomatik şanzıman yer alıyor. Ancak ekim ayından sonra 1.6 dizel otomatiğe sahip olabilirsiniz. 

Test aracım 1.6 litrelik dizel üniteye sahipti. Yani multijet. 120 beygir gücünde ve yaklaşık 320 nm tork gücüyle besleniyordu. 0-100 km hızlanmasını 9.8 ! saniye de gerçekleştiren model , maksimum 200 km hızlara çıkabiliyor.  

PERFORMANSTA NELER GÖRDÜM… 
* İlk olarak hızlanması çok başarılı. 0-100 km hızlanmasından da anlaşıldığı üzere araç seri.. 
* Şanzıman inanılmaz hoşuma gitti. Özellikle 1. ve 2. vites aralıkları biraz daha kısaltılmış ve bu kalkışlardaki seriliğe yansımış. 
* Süspansiyonların değişken bir yapısı var ve bu her alanda konfor almanızı sağlıyor… 
* Yalıtım çok başarılı , çok ufak rüzgar sesleri duyabiliyorsunuz.. 
* Sınıfında uzun zamandır yakalayamadığım bir yakıt ortalamasını sundu bana .100 KM DE 5.3 litre.. 

PERFORMANS DIŞINDA EKSİ VE ARTI KÖŞEMİZ 
* Koltuk ısıtıcıları mevcut . * City mode tuşu konfora bir artı. 
* Adaptive cruise control. ( Fren yapsanızda , mesafe ayarlayıp kendinden hızlanan sabitleyici) 
* 7 inçlik güneş yansımalarına maruz kalmayan ekran. 
* İşçilik ( yumuşak malzemeler) 
* Motor çeşitliliği.. 1.3 , 1.4 , 1.6 * Kocaman, estetiği olmayan bir direksiyon simidi. 
* Arka bölmede havalandırma kanalları yok. 
* Kapı kollarındaki cam açma kapama tuşları çok önde. 
* Motor sesi biraz rahatsız ediyor. 
* Arka tasarımı , rüzgarlık hariç hiç beğenmedim..  

TEKNİK VERİLER 
2016 Fiat Egea HB 1.6 Multijet Urban Plus 72.900 TL Silindir Hacmi 1598 cc Beygir Gücü 120 HP Maksimum Tork 320 Nm Maksimum Hız 200 km/s 0-100 Km Hızlanma 9.8 sn Yakıt Türü Dizel Şehir İçi Ortalama Tüketim 4.4 lt Şehir Dışı Ortalama Tüketim 3.3 lt Karma Yakıt Tüketimi 3.7 lt 

Bagaj Hacmi 440 lt Vites Tipi 6 İleri Düz Yakıt Deposu 50 lt Uzunluk 4368 mm Genişlik 1792 mm Yükseklik 1495 mm Boş Ağırlık 1295 kg Lastik Ölçüleri 225/45 R17 Yıllık Vergisi 997 TL haber7
Blogger tarafından desteklenmektedir.