Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FIAT EGEA 49 BİN 900 TL DEN KASIMDA SATIŞTA

tofaş’ın 520 milyon dolarlık yatırımla, seri üretimine başladığı projenin ilk ürünü olan Fiat Egea, kasım ayından itibaren 5 yıl/100 bin ki...

tofaş’ın 520 milyon dolarlık yatırımla, seri üretimine başladığı projenin ilk ürünü olan Fiat Egea, kasım ayından itibaren 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak satılmaya başlanacak. 


49 bin 900 TL’den başlayan ulaşılabilir anahtar teslim fiyatıyla dikkat çeken otomobil, ilk etapta 1.4 litre 95 HP benzinli, 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçenekleriyle satılacak. 

Şimdiden kaydını bırakmış ve modelin satışa sunulmasını bekleyen 20 bini aşkın kişi olduğuna dikkat çeken Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat markasının ‘ezber bozan sedan’ olarak tanımladığı Fiat Egea ile otomotiv pazarındaki ağırlığının ve payının artacağına dikkat çekti. 


Aytaç, kısa sürede Egea’nın Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Aytaç konuşmasında ”üç zengin donanım seçeneğiyle kompakt sedan müşterilerinin gönlünü fethedecek olan Fiat Egea her şeyiyle tam ve erişilebilir bir aile otomobili olduğunu kısa sürede göstermeyi hedefliyor. 

Öncelikli olarak Türkiye’deki tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda, Bursa’da geliştirilen ve üretilen Fiat Egea’yı 5 yıl garanti ile sunmaya karar verdik,” dedi. 

Fiat Egea sahibi olacak ilk 2000 müşteriye ayrıcalık sunmak istediklerinin de altını çizen Aytaç, “Bu çok özel ilk 2000 müşterimize Egea’ya 2000 TL’lik avantajla sahip olma fırsatı sunacağız,” açıklamasını da yaptı. 

Gerek projenin kapsamı gerekse hedefleri açısından Türkiye otomotiv tarihinde dönüm noktası olmaya aday olan Fiat Egea’nın en üst versiyonu 70 bin 900 TL’den satılacak. 
Yılbaşına kadar beş ve altı ileri manuel şanzımanlarla satın alınabilecek Egea’nın sadece altı ileri otomatik şanzımanla kombine edilen 110 HP’lik 1.6 litrelik e-Torq motorlu versiyonu ise yılbaşından itibaren satışa sunulacak. 

1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin DCT otomatik şanzımanlı versiyonu ise 2016 yılının ikinci yarısında satışa sunulacak. 

Easy, Urban ve Lounge adı verilen üç donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulacak olan Egea, giriş versiyonundan itibaren tüketicinin ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla ayrıca dikkat çekiyor. 

Giriş seviyesini temsil eden Easy donanım paketinde; krom kapı kolları, 16 inç sac jantlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, Uconnect Radio/MP3 Çalar, USB/AUX girişi, çok fonksiyonlu direksiyon, ön hava yastıkları, ABS, ESP, yokuş kalkış destek sistemi gibi donanımlar yer alıyor. 

Bir üst donanım paketi olan Urban ise Fiat Egea’yı tam anlamıyla dolu dolu bir aile otomobili haline getiriyor. Krom ön ızgara, 16 inçlik alaşımlı jantlar, sis farları, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, otomatik klima, hız sabitleme sistemi, park sensörü, Uconnect 5 inçlik dokunmatik ekran, 3.5 inçlik TFT yol bilgisayarı ekranıyla yan ve perde hava yastıkları gibi unsurlar bu donanım seviyesinde standart olarak yer alıyor. 

Fiat Egea’nın en üst donanım paketi olan Lounge ise oldukça dolu olarak müşterilerin karşısına çıkıyor. Fiat Egea’nın Lounge donanım seviyesinde; Urban donanım seviyesine ek olarak 17 inçlik alaşımlı jantlar, krom bagaj ve cam altı çıtası, elektrokromik iç dikiz aynası, far/yağmur sensörü, elektrikli bel destek ayarlı sürücü koltuğu, arka kolçak, navigasyon ve geri görüş kamerası gibi unsurlar yer alıyor. 

Adını Ege Denizi’nden alan Fiat Egea, Çeşme-Alaçatı’da düzenlenen bir test sürüşü etkinliğiyle ilk kez yollara çıktı. Test sürüşü kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea’nın kısa sürede Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerine dikkat çekti. 

Aytaç, “Türkiye pazarının yüzde 35’ini oluşturan küçük ve kompakt sınıf sedan pazarındaki potansiyeli lehimize çevirmeyi hedefliyoruz. Fiat Egea, özgün tasarımı, konforu, geniş iç hacmi, kullanışlılığı ve kolay ulaşılabilir olması sayesinde tüm kompakt sedan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu anlamda kompakt sedan sınıfının en ulaşılabilir sedanı olacak” diye konuştu. 

4532 mm uzunluğa, 1792 mm genişliğe, 1497 mm yüksekliğe sahip Fiat Egea, Tofaş tarafından geliştirilen 356 kodlu esnek ve modern platformunun sunduğu 2636 mm’lik aks aralığıyla küçük sınıf sedanların üzerinde, kompakt sınıf sedanlarla ise rekabet eden boyutlara sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. 520 litrelik bagaj hacmi sunan sedan Egea, beş yetişkinle birlikte bagajlarını da taşıyacak geniş alanı sunabiliyor. Ayrıca bagaj büyük açılma ağzı ve yükleme eşiğinin alçak olması sayesinde kolayca yükleme ve erişim avantajı sağlıyor. 

Tüm bunların yanında Egea, bagajın otomatik açılma sistemi sayesinde sınıfının en verimli yük alanını sunuyor. İç uzunluk konusunda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunan Egea, hem ön hem de arkada oturan yolculara geniş bir diz mesafesi sağlıyor. 

Fiat Egea, yüzde 80’e varan yüksek dayanımlı çelik kullanımı ve bütünsel gövde tasarımı sayesinde mükemmel bir sürüş dinamiğine sahip. Bu sayede yüksek gövde rijiditesi ve çarpışma performansına rağmen düşük bir ağırlığa sahip olmasıyla dikkat çeken otomobilin 100 bin dekanewtonmetrelik burulma direnci titreşim ve sesleri azaltırken mükemmel bir sürüş konforu da sağlıyor. 

Bugüne kadar imza attığı projelerde farklı seviyelerde sorumluluklar üstlenen Tofaş, Fiat Egea’nın ürün geliştirme sürecinde çok büyük bir rol aldı. Tofaş tarihindeki en fazla Türk mühendisin imzasını taşıyan model unvanı da yine Fiat Egea’nın oldu. 

Fiat Egea’nın tasarımında Tofaş ekiplerinin verdiği bilgi ve yönlendirmelerin önemli katkısı oldu. (Automagg)

FIAT EGEA SATIŞ FİYAT LİSTESİ 
Fiat Egea 1.4 Easy 49.900 TL 
Fiat Egea 1.4 Urban 53.400 TL 
Fiat Egea 1.3 Multijet Easy 60.400 TL 
Fiat Egea 1.3 Multijet Urban 63.900 TL 
Fiat Egea 1.6 Multijet Urban 67.400 TL
Fiat Egea 1.6 Multijet Lounge 70.900 TL