Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALIRKEN BATARYASINA DİKKAT EDİN

Sürüş keyfi ve kolaylığını maksimuma çıkaran güç kaynakları li-ion bataryalar sayesinde son zamanlarda elektrikli bisiklet kullanımında art...

Sürüş keyfi ve kolaylığını maksimuma çıkaran güç kaynakları li-ion bataryalar sayesinde son zamanlarda elektrikli bisiklet kullanımında artış görülmektedir. 


Yağışlı havalarda bile sürüş imkanı ve kolaylığı sağlayan elektrikli bisikletlerde doğru batarya kullanımı ile uzun süreli ve güvenli sürüş imkanı yakalanabilir. 

Bisiklet kullanımının kimi yerlerde hobi, kimi yerlerde kolay ve ekonomik ulaşım için kullanıldığını belirten Stok Enerji Pazarlama Müdürü Ahmet Furkan Ekinci “ trafikteki zaman kaybı, park yeri problemi ya da ulaşım maliyetini azaltmak isteyenler elektrikli bisikletleri tercih ediyor. Elektrikli bisiklet özellikle yokuş çıkarken harcanan eforu ciddi anlamda azaltıyor. 

Yokuşta bile düz yolda gidiyormuş gibi rahat bir sürüş sağlayan elektrikli bisikletler, kişilere ciddi anlamda zaman ve konfor kazandırıyor. Tüm bu katma değerli özellikler, elektrikli bisikletlerin ulaşımdaki payının her geçen gün artmasına katkı sağlıyor.” şeklinde konuştu.  

Elektrikli bisikletlerin bataryalarında kullanılan hücreler, bisiklet uygulamalarında kullanılmak üzere üretilmiş olmalıdır... 
Elektrikli bisikletlerle, normal bisikletler arasındaki en önemli fark bileşeni lityum iyon (li-ion) bataryalar olduğunu ifade eden Ekinci, elektrikli bisiklet almak isteyenleri bataryalar konusunda dikkatli olmaya çağırdı. 

“Kullanılan bataryaların özellikle elektrikli bisiklet için, bu sektörde üretim yapan markaların da tavsiye ve değerlendirmelerini alarak üretilmiş olması önemlidir. Örneğin; bir dizüstü bilgisayar için üretilmiş bataryanın, elektrikli bisiklet için kullanılması potansiyel bir tehlike anlamına gelir. 

Bu tür tercihler ile yüksek enerji yoğunluğu elde edilmek istenirken, güvenlik açısından bir dezavantaj oluşturabilir. Bu da ciddi hasarlara yol açabilir. Küçücük bir cep telefonun patlaması bile ciddi hasarlara yol açarken, cep telefonu bataryasının 40 katı daha büyük bir sistemin patlamasından, yangın ve ciddi yaralanmalar ortaya çıkabilir.” Dedi.  

Elektrikli Bisikletlerin Kullanım Ömrü… 
Ekinci, “Kullanım ömrü tamamen kullanıcı şartlarına bağlı olarak değişen elektrikli bisiklet bataryaları, sıcaklık, nem gibi çevre şartlardan etkilenir. Doğru yapılan bir seçim ile her gün kullanılan bir elektrikli bisiklet bataryası, 2 yılın sonunda yüzde 65 oranında bir kapasiteye sahip olmalıdır.” şeklinde konuştu.