Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İSTANBUL FİNANS ZİRVESİ

Altıncısı bu yıl 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde Hilton Convention Center’da düzenlenecek olan İstanbul Finans Zirvesi hazırlıkları tüm hızıyla...

Altıncısı bu yıl 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde Hilton Convention Center’da düzenlenecek olan İstanbul Finans Zirvesi hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. 

2010 yılından günümüze 35 ülkeden 173 konuşmacının yer aldığı ve 51 farklı ülkeden 5000’in üzerinde davetlinin katıldığı İstanbul Finans Zirvesi’ne, geçen yıllarda olduğu gibi dünya ekonomisine yön veren pek çok karar alıcı, özel sektör temsilcisi ve akademisyen katılacak. ‘Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Yol Almak’ ana temasıyla yola çıkan bu yılki Zirve’de masaya yatırılacak konulardan bazıları; 

Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Para Politikası, Düşük Gelirli Bir Dünyada Yatırım Bankacılığı ve Özel Sermaye, Büyüme Finansmanı, Endüstri ve Altyapı, Düşük Büyüme ve Faiz Ortamında Finansal Merkezler. Bu yıl da Zirve açılışının Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından yapılması beklenmektedir. 

TCMB Başkanı Dr. Erdem Başcı’nın konuşma yapacağı zirveye diğer ülkelerden merkez bankası üst düzey yetkilileri, Dünya Bankası ve diğer kurum ve kuruluşlardan üst düzey yöneticiler, Casablanca Finance City Authority CEO’su Said İbrahimi, Almanya Frankfurt Finans Merkezi Başkanı Huberthus Vath, Yunanistan Black Sea Trade & Development Bank Başkanı İhsan Uğur Delikanlı gibi isimler katılacak. Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, SPK, Borsa İstanbul gibi birçok kurum ve bankanın katılım ve desteğiyle gerçekleştirilecek zirveye yerli ve yabancı siyasetçilerin de katılması hedefleniyor. 

 -Bayram canlılığı yaşanan 2. el otoda uyarı… 
 -Ramazan Bayramı öncesi ikinci el otomobil piyasasında canlılık artarken, Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, yurttaşları araç satın alacakları aracılara dikkat etmeleri konusunda uyardı. -Erkoç, vergi kaydı olmayan, internet üzerinden ya da ayaküstü ve vekâletle satış yapan aracılardan araç alacak yurttaşların mağdur olup sıkıntı yaşayabilecekleri uyarısında bulundu. 

İkinci el oto piyasasında yaz tatili hareketliliği ile başlayan canlanma dört günlük Ramazan Bayramı tatili öncesi daha da artarken, araç alacak yurttaşlara sektörün duayen isminden uyarı geldi. Ankara’da açılış için gün sayan Avrupa’nın en büyük “otomotiv yaşam merkezi” Otonomi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, vergi kaydı olmayan, internetten ya da ayaküstü ve vekâletle satış yapan aracılardan araç satın alacak yurttaşların mağdur olabilecekleri uyarısında bulundu. 
30 yıldır sektörün içinde bulunan ve Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ile Başkent Otomobilciler Derneği’nin (BOD) de Yönetim Kurulu Başkanı olan Erkoç, sektörde kayıt dışı faaliyet gösteren kişilerden araç satın alan yurttaşların ciddi sıkıntılar yaşadığına işaret etti. 

Erkoç, tatil öncesi yurttaşların alım işlemlerini dar zamana sıkıştırdıklarını ve ciddi bir sorgulama yapmadan araç alımı yoluna gidebildiklerine işaret etti. Motorlu araçların, pazara gidilip ayaküstü alınacak basit bir ürün olmadığının altını çizen Erkoç “E ticaret sitelerinde çok sayıda insan vergi ödemeden, vergi levhası olmadan alım satım yapıyor. 

Vatandaş, kilometresi ile oynanmış, ağır kazalara karışmış, ciddi teknik ve kalıcı sorunları olan araçları farkına varmadan ve değerinin çok üstünde paralar vererek alıp mağdur olabiliyor, hukuki sorunlar yaşayabiliyor” dedi. 

Erkoç, devletin kayıt dışı faaliyetleri önlemek için yılda 3’den fazla araç alıp satanlara ciddi baskı uygulamaya başladığını, ancak bu kişilerin “vekâlet” alarak satış yapma yöntemiyle bunu da aştıklarını söyledi. 

-2.el araç güvenilir kuruluşlardan alınmalı 
Yurttaşların, 2. el araç alırken kayıt dışı ve ayaküstü çalışan satış yapan kişileri değil, güvenilir ciddi kurumları tercih etmesi gerektiğini belirten Erkoç, şunları söyledi: “Artık otomobil ticaretine bir standart getirilmesi gerekiyor. Bu faaliyetin; tüketici, devlet ve tüccar olmak üzere 3 ayağı var. 

Mevcut durumda tüketici kandırılma riski, devlet vergi kaybı, satıcılar ise güven sorunu yaşıyor. En büyük sıkıntımız otomobil ticaretiyle uğraşan 100 bine yakın kişiden 65-70 bininin kayıt dışı oluşu. Dışarıda ayaküstü satış yapan insanlar kayıt altına alınıp, vergiye tâbi olmalı. 

Bu kişilerin, ticaret odasına kaydı olmalı. O zaman tüketici, karşısında ciddi bir muhatap bulur ve kandırılma, aldatılma riskinden kurtulur. Otomobilin, ‘otomobil ticaret hanelerinde’ alınıp satılması şart... Otonomiyi açtığımızda, tüketici pazar günleri dâhil gelip gönül rahatlığıyla aracını alabilecek.” 

-Otonomi açılış için gün sayıyor 
Ankara’da Esenboğa yolu üzerinde 375 bin metrekarelik bir alanda kurulan “otomotiv yaşam merkezi” Otonomi, tamamlanma aşamasına geldi. Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si olacak Otonomi’nin Eylül ayında faaliyete geçmesi bekleniyor. 

Otonomi’de 2. el araçlar için 551 showroom ve sıfır araçlar için 10 oto plazanın yanı sıra 13 işyerinden oluşan teknik servis bölümü, meydan ticarethane ve ofisleri 28 işyeri, 48 ofis, akaryakıt istasyonu ve bir beş yıldızlı otel yer alıyor. 

İçinde kafe ve restorantlar, bankalar, noter ve trafik tescil bürosunun da yer alacağı Otonomi, kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden ve AVM’ye tüm imkânlarıyla tam bir “Otomotiv Yaşam Merkezi” olacak. Otonomi, günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayabilecek. 

Günde 9 bin aracın giriş çıkış yapabileceği Otonomi’de aynı anda 12 bin araç sergilenebilecek. Sıfır ya da 2. el araç almak isteyenler, aradığı her modeli Otonomi’de bulabilecek. 

Satışa konu araçlara, tüm test ve kontroller sonucunda Otonomi tarafından 1 yıl garanti verilecek. Otonomi, Ankara halkı başta tüm Türkiye’ye hizmet verecek.