Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BAYRAM TATİLİNE KASKOSUZ ÇIKMAYIN

Yaza denk gelmesinin de etkisiyle tatil fırsatına dönüştürülen bayramlarda meydana gelen trafik kazalarında 2-3 kat artış yaşanıyor.  ...

Yaza denk gelmesinin de etkisiyle tatil fırsatına dönüştürülen bayramlarda meydana gelen trafik kazalarında 2-3 kat artış yaşanıyor. 

Kazaların artışında, yolların normalden kalabalık olması, kontrolsüz sürücülerin artışı, bir an önce tatile başlama sabırsızlığı ile yüksek hız yapmak gibi nedenlerin önemli rol oynadığını hatırlatan Aksigorta, tatile kendi araçları ile çıkanların mutlaka kasko ve trafik sigortalarını yaptırmaları konusunda uyardı. 

Her dört araçtan sadece biri kaskolu Trafik kazaları nedeniyle yaşanabilecek maddi ve manevi kayıpları en aza indirmenin yolunun zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmaktan geçtiğini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’de bulunan yaklaşık 19 milyon araçtan 5 milyonunun kasko poliçesi ile güvence altında olduğunu yasal olarak zorunlu olmasına rağmen yaklaşık 3 milyon aracın zorunlu trafik sigortasının bulunmadığını söyledi. 
Gülen, sigortalılık bilincinin yüksek olduğu büyük illerde kaskolu araç oranının da yüksek olduğunu ancak daha küçük yerleşim birimlerine gidildikçe bu oranın düştüğünü söyledi. Sektör 2014’te 3,5 Milyar TL Hasar Ödedi Sigorta sektörünün trafik branşında 2014’te 3 milyar 527 milyon TL hasar ödediğini hatırlatan Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Sigorta şirketleri bu hasarı ödemeseydi, bu bedel sigortasız bireyler tarafından karşılanacaktı. 

Toplumumuzda hala trafik sigortası ile kaskonun aynı ürün olduğu yolunda yanlış bir bilgi hakim. Trafik sigortası teminatlarının kasko teminatlarını da kapsadığı sanılıyor. Çoğu zaman da lüks görülüyor. Ancak kaskoda farklı teminatlar ve primlere sahip farklı ürün seçenekleri bulunuyor. Araç sahipleri, kendi ihtiyaçlarına en uygun kasko ürününü seçme şansına sahipler” dedi. 

Kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli
• İhtiyaçları doğru tespit etmeli ve bu ihtiyaçlara en uygun poliçeye en uygun fiyatlarla sahip olunmalı. 
• Teminatların içeriği, kaza anında poliçenin nasıl devreye gireceği gibi bilgilere hakim olunmalı. 
• Poliçenin sigortalının araç bedeline göre düzenlenmiş olmasına dikkat edilmeli. 
• Daha önce hasar durumu yaşanmamışsa hasarsızlık indirimi uygulandığından emin olunmalı. 
• Sözleşme dikkatle ve detaylı okunmalı, teminatların ihtiyaçlarınız doğrultusunda eksiksiz hazırlanıp hazırlanmadığı kontrol edilmeli. 
 • Kaza ve arıza durumunda verilen yardım hizmetleri ve limitler sorgulanmalı, sigorta şirketinin servis ağının genişliği, özellikleri, kalitesi incelenmeli. 
• Ödeme seçenekleri, taksit seçenekleri dikkate alınmalı.