Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ AVENSİS 2 DİZEL 3 BENZİNLİ MOTOR SEÇENEĞİYLE SATILACAK

Toyota’nın D segmentinde prestij ve üst düzeyde konfor sunan modeli Avensis’in 3’üncü nesli, Cenevre’de düzenlenen dinamik basın lansmanı i...

Toyota’nın D segmentinde prestij ve üst düzeyde konfor sunan modeli Avensis’in 3’üncü nesli, Cenevre’de düzenlenen dinamik basın lansmanı ile tanıtıldı. 
1.6 lt’lik dizel motorun ilk kez kullanıldığı Yeni Avensis’te etkileyici ve güçlü bir duruş sergileyen yeni ön ve arka tasarım; zarif çizgilere sahip, konforlu ve tamamen yenilenen iç mekan ilk bakışta dikkat çekiyor. 

Yeni Avensis Toyota Avrupa bünyesinde Proje Direktörü olarak görev yapan Türk mühendis Ahmet Karaman’ın başkanlığındaki 70 kişilik bir tasarım ekibi tarafından baştan sona yenilendi. 
 
Kalite kavramına yeni bir bakış getiren Avensis, geliştirilen güvenlik özellikleri ile şimdi çok daha güvenli ve konforlu sürüş keyfini her versiyon ve donanım seviyesinde sunuyor. 

Üretime başlandığı 1997’den bu yana 1 milyon 711 bin 800 adedi aşan satış rakamına ulaşan Avensis’in yeni nesli İngiltere’de üretiliyor. Yeni Avensis, Sedan ve Station wagon (Avensis Touring Sports) gövde tipleriyle satışa sunuluyor. 
Yeni Avensis’te Türk İmzası Merkezi Belçika’da bulunan Toyota Avrupa’da 10 yıldan bu yana Proje Direktörü olarak çalışan Ahmet Karaman, Yeni Avensis’in D segmentindeki tüm beklentileri karşılayacak bir otomobil olduğunu belirtti. 
aa
Karaman, Yeni Avensis’te bakılarak ve dokunularak hissedilebilen “algılanan kaliteyi” en üst seviyede sunduklarını da kaydederek “Avensis, lider ve Toyota bayrağını taşıyan bir otomobil. 

Bir çok yeni teknolojinin standart olarak yer aldığı Yeni Avensis, premium segmentteki otomobillerde algılanan kaliteyi şimdi en üst seviyede sunuyor. 

Bunu kullandığımız malzemenin kalitesi, uyumu gibi tüm detaylara azami düzeyde dikkat ederek gerçekleştirdik. Yeni Avensis ile çok başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi. 

Yeni Avensis “Enerjik ve Zarif” Yeni Avensis'in Sedan ve Touring Sports versiyonları 'Enerjik ve Zarif' tasarım anlayışının buluştuğu bir görünüme sahip oldu. 

Kendine özgü çizgileriyle şimdi çok daha dinamik bir yapıya kavuşan Yeni Avensis’te, zarafet ve prestij ilk bakışta hissediliyor. Uzunluğu 40 mm. artan Sedan versiyonda 4.750 mm’ye, station wagon gövde tipinde de 4.820 mm’ye ulaşan Avensis, kaslı ve kolayca fark edilebilen yeni ön tasarım ile Toyota’nın ‘KeenLook’ – Keskin Bakış ve ‘Under Priority’ - Öncelikli” tasarım anlayışının 2’nci jenerasyonunu sergiliyor. 

Cesur hatlara sahip ve kolayca ayırt edilebilir bir görünüme kavuşan Yeni Avensis, LED far kümeleri, tek krom kaplama bar, parlak siyah tampon ve krom çerçeveli ızgara ile güçlü bir duruş sergiliyor.

 İşlenmiş yüzey 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar ve yan aynalar Avensis’in etkileyici görünümünü tamamlıyor. Toyota logosunun odak noktasına konulduğu Avensis’in ön üst ızgara tasarımındaki krom çıtalarla uyum içindeki LED ışık çizgileri, otomobilin ön yüzüne benzersiz bir görünüm kazandırıyor. 

Şık LED arka stop lambaları başta olmak üzere yenilenen arka tasarım ise Avensis’in geniş yol duruşunu ve dinamizmini ortaya koyuyor. Yeni Avensis Sedan versiyonunda bagaj hacmi 509 m3 olurken, Touring Sports’da da 543 m3’ten başlayarak 1609 m3’e kadar ulaşabiliyor.  

Kalite ve zarifliği ile yeni iç tasarım 
Geliştirilmiş duyusal kalitenin hakim olduğu iç mekan zarifliği, konfor ve rahatlığı hemen hissettiriyor. Terracotta ve açık gri iç döşeme renkleri, yenilenen tasarımıyla orta versiyonda Alcantara ve deri, üst versiyonda ise vücudu daha iyi saran tam deri döşemeli koltuklar ile bir üst seviyeye çıkan kabin içi sessizlik seviyesi, Avensis’te konforlu sürüş sunuyor. 

Sınıfında fark yaratacak bir özellik olarak dikkat çeken 4.2 inç’lik renkli TFT ekran ile 8 inç’lik renkli multimedya dokunmatik ekrana sahip “Toyota Touch 2” ile yolculuklar eğlenceli hale geliyor.

 “Toyota Touch 2” AM/FM radyo, CD/MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonu bağlantısı, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişi ile iPod ve uyumlu mobil cihazlar için bağlantı ve şarj imkanı, entegre geri görüş kamerası özelliklerini içeriyor. Yeni geliştirilen “Toyota Touch 2 with Go” multimedya sisteminde Türkçe dahil olmak üzere dil seçeneği 20’ye ulaşıyor. 

Güvenlik Ön Planda 
Yeni Avensis’te konforlu sürüş olanağı sunulurken, güvenlik donanımları da en üst seviyede düşünülmüş. Saatte 50 km üzerinde bir hızda acil fren durumunda, uyarı veren Acil Fren Sinyali; Hız sınırlayıcı; Adaptif Ön Aydınlatma sistemi (AFS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC ), Direksiyon kontrol kaybını tespit eden ve otomatik yönlendirme yaparak frenleme yapan VSC + ile Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC) Yeni Avensis’in güvenlik donanımları arasında bulunuyor.  

1.6 lt’lik Dizel Motor İlk Kez Kullanıldı 
2 dizel 3 benzinli motor seçeneği ile sunulacak olan Yeni Avensis’te 1.6 lt D-4D dizel motor ilk kez kullanıldı. 6 ileri manuel şanzımana sahip 1.6 lt D-4D dizel motor 2.0 lt’lik dizel motordan 20 kg daha hafif. Bu motor 4000 d/dak’da 112 hp, 1750-2250 d/dak aralığında 270 Nm tork üretiyor. Yakıt tüketimi ise ortalama 4.2 lt/100 km olarak belirlendi. 

Yeni 1.6 lt D-4D motorun yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi açısından oldukça büyük ilgi görmesi bekleniyor. Yeni Avensis’te, 1.6 lt D-4D’nin yanı sıra, ilk kez bir Toyota’da kullanılacak 143 hp üreten 2.0 lt D-4D güç ünitesi de dikkat çekiyor. 

Yeni Avensis’in motor gamında; iki dizel motorla birlikte 132 beygirlik güç üreten 1.6 lt, 147 beygirlik güç üreten 1.8 lt ve 152 beygirlik güç üreten 2.0 lt benzinli motor da yer alıyor. Yakıt tüketimi kapsamlı revizyonlarla yüzde 4 oranında düşürülen 1.8 ve 2.0 lt benzinli motorlar, otomatik Multidrive S şanzımanla birlikte performansı en üst noktaya taşıyor.