Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ VOLKSWAGEN TİGUAN'IN DETAYLARI BELLİ OLDU

Volkswagen’in kompakt SUV modeli Tiguan’ın yeni kasası Eylül ayında Frankfurt Auto Show’da tanıtılması bekleniyor.  Volkswagen’in 20...

Volkswagen’in kompakt SUV modeli Tiguan’ın yeni kasası Eylül ayında Frankfurt Auto Show’da tanıtılması bekleniyor. 

Volkswagen’in 2007 de üretmeye başlayıp 2008 Ağustosunda Türkiye’de satışa sunduğu Tiguan, hedeflediği satış rakamlarına ulaşamasa da sektörde önemli bir boşluğu doldurmaktaydı. 

Golf, Touran, Eos, Passat ve Audi Q3 modelleriyle aynı platformu Tiguan, özellikle yakıt tüketimi nedeniyle ülkemizde zorlanıyordu. Genişleyen SUV pazarında daha önemli bir rol edinmeyi hedefleyen Tiguan, üç farklı kasa tipinde satışa sunulacak. 
Beş kapılı standart kasanın yanında coupe ve XL formları farklı alternatifler sunacak. Sportif Coupe model ile genç kitleye hitap edecek aracın XL versiyonu uzatılmış aks mesafesi ve 7 kişilik oturma düzeni ile geniş aileler için ideal olacak. Ölçeklendirilebilir MQB platformu üzerinde üretilecek Tiguan, bu sayede 80 kg hafifleyecek. 7 kişilik versiyon olan Tiguan XL ‘nin Touran ve Passat gibi 2.791 mm lik aks mesafesine sahip olması bekleniyor. 

 Alman markanın bir diğer yeniliği ise Tiguan Coupe. Araç BMW X1, Range Rover Evoque gibi modellere rakip olacak. Özellikle Tiguan Coupe R versiyonu ile 300 hp den fazla güç üretilerek performans sevenlere cazip bir alternatif sunulacak. Standart Tiguan ise farklı bir iddiaya sahip. Araç marka tarafından üretilen en iyi kompakt SUV model olmayı hedefliyor. 

Gerçek zamanlı trafik verilerini bir aplikasyon üzerinden takip edecek olan Tiguan’da, head up display, şehir içi acil fren fonksiyonu, çoklu çarpışma freni, yorgunluk uyarı sistemi gibi sürüş destek sistemleri mevcut. Selefine göre %15 daha tutumlu olacak aracın 120 ila 240 hp arasında değişen dört farklı dizel motor ve 125 ila 220 hp arasında değişen beş farklı benzinli motor seçeneği olacak.

Motor gamı içerisinde en büyük etkiyi 125 ve 150 hp lik 1.4 TSI motor ile 120 hp güç üreten 1.6 dizel motorun yapması bekleniyor. Yeni Tiguan’ın düşük güçlü versiyonları sadece önden çekişli olarak gelecekken yüksek güçlü motolarla dört çeker seçeneği de satışa sunulacak. Aracın satışa sunulmasından bir süre sonra plug-in hibrit bir versiyonun da gelmesi bekleniyor.Arabalar