Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

GOODYEAR YENİ NESİL SİLİKA İLE DAHA FAZLA YAKIT TASARRUFU SAĞLAYACAK

Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla lastiklerinde yeni nesil silika kullanmaya başladı.  ...

Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla lastiklerinde yeni nesil silika kullanmaya başladı. 

Yeni silika, ilk olarak bu ay Latin Amerika pazarlarında satışa sunulan Goodyear’ın SUV lastiklerinde kullanılacak ve bu lastikler gelecek yıl içerisinde diğer pazarlara da sunulacak. Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear, lastiklerinde yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla, üretimde yeni nesil silika kullanmaya başladı. 

Goodyear araştırmacıları, kimyasal işlemden geçmiş silikanın lastik performansı üzerindeki etkilerini incelemek için on yıldan fazla bir süredir PPG Industries ile birlikte çalışıyor. Goodyear’ın yeni SUV lastiğinde, geliştirilmiş yuvarlanma direnci ve geliştirilmiş ıslak zemin çekiş gücü sağlamak amacıyla kullanılan yeni nesil silika, yeni bir lastik sırtı bileşimi ve modelinde kullanıldı. 

Goodyear Küresel Materyaller Bilimi Direktörü David Zanzig, müşterilerinin her zaman daha fazla yakut tasarrufu sağlayan lastikler talep ettiğinin altını çizerek, “Üretim süreçlerinde kullanılan materyaller üzerine çalışan bilim adamlarımız ile lastik tasarım ve yapım mühendislerimiz ekip halinde çalışarak, performansı optimize eden bütüncül bir çözüm elde ettiler. Bu yeni silika, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamada son derece önemli bir rol üstleniyor,” dedi. 

Silika, lastik sırtı bileşimlerinde güçlendirici malzeme olarak kullanılıyor. Lastiğin yuvarlanma direncini azaltan silika, yakıttan da tasarruf sağlıyor. Bu yeni nesil silikanın, bileşimleri karıştırmayı daha kolaylaştırmasından ötürü, fabrikalar lastik üretim işlemlerinde daha az enerji harcarken, emisyon seviyelerini de düşürebilmektedir. 

Ar-Ge yatırımlarını hem çevre dostu hem de yakıt tasarrufu sağlayan lastikler üretmek amacıyla değerlendiren Goodyear, geçtiğimiz yıl içinde pirinç çeltikleri yakıldıktan sonra geriye kalan külden elde edilen silikayı satın almak üzere tedarik anlaşmaları yapmıştı.