Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ARAÇ MUAYENE GECİKME CEZASI İNDİRİMİ İÇİN SON GÜN 30 HAZİRAN

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene gecikme cezalarının indirimli ödenmesini sağlayan düzenleme, 30 Haziran’da son...

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene gecikme cezalarının indirimli ödenmesini sağlayan düzenleme, 30 Haziran’da sona eriyor. 

5 ayda 412 Bin araç sahibinin yararlandığı gecikme cezası indirimiyle, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi 30 Haziran’a kadar araç muayenesini yaptırdığı takdirde 100 TL yerine 18 TL, 10 yıldır muayeneye gelmeyen traktör sahibi ise 510 TL yerine 62 TL ceza ödeme fırsatı yakalıyor. 

Kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesinin 30 Kasım 2014 günü yürürlüğe girmesiyle araç muayene gecikme cezasına getirilen indirim fırsatı, araç sahipleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. 

TÜVTÜRK, 30 Kasım-30 Nisan arasında Türkiye genelinde 1,6 milyon araç sahibinin bu fırsattan yararlanarak gecikme borçlarını indirimli olarak ödediğini, buna rağmen hala bu fırsattan yararlanabilecek çok sayıda motosiklet ve traktör sahibi olduğunu açıkladı. 

Trafik güvenliğine büyük katkı sağladı Gecikme cezalarındaki indirim fırsatının araç sahipleri için maddi açıdan önemli bir kazanım olduğunu söyleyen TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, “Ancak daha da önemlisi, bu fırsat, ülkemizdeki trafik güvenliğine de çok önemli bir katkı sağladı. 
Bugüne kadar, gecikme cezaları nedeniyle birçok araç sahibi muayeneye gelmekten imtina ediyordu. Bu düzenleme ile sadece 2014 yılında 350 bin araç ilk defa muayeneye gelerek trafikte hepimiz için risk oluşturmasının da önüne geçilmiş oldu” diye konuştu. 

İkinci el araç satışını da etkiliyor Geçen yıl getirilen bir başka düzenleme ile artık muayenesiz araçların ikinci el satışının da yapılamayacağını belirten Ören, gecikme cezası indirim fırsatından yararlanmak için son günün de 30 Haziran olduğunu vurguladı. 

Muayene kaçağı en çok motosikletlerde Söz konusu düzenlemenin ülkemizde muayeneye gelmeme oranı en yüksek araç cinsleri olan traktör ve motosikletler için büyük önemi bulunduğunu söyleyen Kemal Ören, “2014 istatistiklerine göre ülkemizdeki motosikletlerin yüzde 61’inin, traktörlerin de yüzde 44’ünün geçerli bir araç muayenesi bulunmuyor. 

Bu cins araçların sahiplerinin, uzun süredir muayenelerini yaptırmadıklarını gözlemliyoruz. Gecikme cezası indiriminin, traktör ve motosiklet sahiplerinin de muayene gelmesi için de büyük bir motivasyon olacağını düşünüyoruz” dedi. Gecikme cezası indiriminin yürürlüğe girmesinin ardından motosiklet ve traktör sahiplerine özel hizmetler de geliştiren TÜVTÜRK, 2015 yılının başında Türkiye genelinde 30 gezici traktör istasyonunu da hizmete açtı. Araç muayene hizmetini köylere kadar götüren bu istasyonların 15’i, motosiklet muayenesi de yaparak, trafik güvenliğine katkı sağlıyor. Yedide bir oranında indirim fırsatı 30 Haziran’da son bulacak bu düzenleme ile 11 Eylül 2014 tarihinden önce araçlarını muayene yaptırmamış araç sahipleri geç kaldıkları her ay için muayene bedelinin yüzde 5 oranında ceza ödemek yerine, ceza bedeli aylık enflasyon oranına göre belirleniyor. Buna göre gecikme cezaları oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRİ (1/7) olarak belirleniyor. Hiçbir ek işleme gerek yok Gecikme cezası indiriminden, 11 Eylül 2014 tarihinden önce araçlarını muayeneye getirmemiş, her cins araç sahibi hiçbir ek işleme gerek duymadan yararlanabiliyor. Araç sahipleri, araç muayene hizmeti için randevu ve her türlü bilgiyi www.tuvturk.com.tr web sitesinden veya 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden alabiliyor. 30 HAZİRAN TARİHİNE KADAR; • Araç muayenesi 1 yıl gecikmiş bir otomobil 100 TL civarında bir gecikme yerine 18 TL ödeyerek, 82 TL’lik indirimden yararlanıyor. Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL... • 4 yıl gecikmiş bir minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör ve motosiklet 203 yerine sadece 25 TL ödüyor. • 10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödüyor. 10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör veya motosiklet 510 TL yerine 62 TL ödeyerek, 450 TL civarında bir indirimden yararlanıyor. (Rakamlar yaklaşıktır, KDV dahildir, her araç için gecikme ayına göre farklı rakamlar oluşabilecektir. )