Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PEUGEOT 308 R HYBRİD SUPERCAR PERFORMANSLI KOMPAKT BİR HATCHBACK

Peugeot 308, mükemmellik değerleri ile, lansmanından bu yana dünya genelinde 280.000 otomobil tutkununun beğenisini kazandı.    EMP2...

Peugeot 308, mükemmellik değerleri ile, lansmanından bu yana dünya genelinde 280.000 otomobil tutkununun beğenisini kazandı.  


EMP2 (Efficient Modular Platform 2) modüler platform sayesinde, motor seçenekleri fark etmeksizin Peugeot 308’in özellikleri en üst düzeyde yer alıyor. Peugeot Sport aynı temel üzerinde yeni bir elektrikli benzinli hybrid motor geliştirdi. 

500 beygir motor gücü ve dört çekiş özelliği ile Peugeot 308 R Hybrid, segmentinin sınırlarını olağanüstü performansı ile zorluyor. Peugeot 308 R Hybrid, mavi-siyah renk degradesinin yanı sıra dört ayrı bireysel koltuk ile benzersiz bir tasarım sergiliyor. Dikkat çekici ve dinamik bir karakter Peugeot 308 R Hybrid, saf performans arayışına mükemmel bir boyut getiriyor:

Dikkat çekici kompaktlık, dört köşeye atılmış tekerlekler, mükemmel bir denge. Bu hedefe ulaşmak için, Peugeot 308 hatchback ve onun Emp2 platformuna dayanma avantajını kullanıyor. İlk bakışta göze çarpan 308’in zarif tasarımı ve sportif görünümü radikal bir ifadeye dönüşmek üzere ilk kez Quartz konsepti ile tanıştığımız tasarım kodlarını benimsiyor. 
80 mm genişletilmiş tekerlek izleri üzerine oturan 235/35 R19 lastiklerle yere adeta yapışan Peugeot 308 R Hybrid geniş hava girişli kaputun örttüğü etkileyici ön yüzü ve köşeli kenarlı ve düz yüzeyli mineral tamponu ile asfaltı adeta yutuyor. Damalı desenli ön ızgara 500 hp güç üreten yenilikçi çekiş ünitesini hava ile besliyor. 

Mekanik bileşenler etrafında sıkıca çizilen profili çizgileri ışığı yakalıyor ve bakışları aracı keşfetmeye doğru yönlendiriyor. Peugeot 308 R Hybrid floresan pigmentler ve cam partiküllerin entegrasyonu ile etkileyici şekilde yoğun bir mavi renkle giyiniyor. Bu renk hem hibrid motor ve hem de tarihsel olarak Fransız yarış araçlarına özgü olan rengi çağrıştırıyor. 

Arka kapılarda, bu mavi renk Peugeot’nun en ekstrem modellerinin simgesi olan çift renkli tasarımın farklı bir yorumunu oluşturacak şekilde mat siyah ile eşleşiyor. 
Arkada, Peugeot 308 R Hybrid’in radikal tasarımı son derece yalın bir şekilde kendini gösteriyor. Bagaj kapağının üstündeki dar spoyler aerodinamik yapıyı pekiştiryor. Öte yandan, tampon sıcak havayı dışarı çekerek akü sıcaklığını kontrol altında tutmaya yardımcı olan iki hava deliği içeriyor. 

Hava girişleri ve kasa altları üzerine tatbik edilen beyaz seramik görünümlü dokunuşlar otomobilin dinamik karakterini vurguluyor. Peugeot i-Cockpit Açılan kapılar geniş orta konsol ve dört koltuk ile biçimlendirilen etkileyici bir iç mekânı gözler önüne seriyor. Seçilen malzeme ve renkler Peugeot 308 R Hybrid modelinin öncelikli amacı yüksek performansı açıkça ortaya koyuyor. 

Böylece, üst giydirme aksamı ve tavan kaplaması antrasit gri renkleriyle ayırt ediliyor. Koltuklar paslı görüntü verilmiş açık kahverengi deri ile döşendi. Gerçek spor geleneğindeki kırmızı dokunuşlar, sayaç çerçeveleri, direksiyon simidi merkezi ve orta konsol başta olmak üzere iç mekânı boydan boya beziyorlar. 

Peugeot 308 R Hybrid’te ilk kez şimdiye kadar genellikle sadece konsept otomobillere ayrılan malzemeler kullanıldı. Ön panel, dijital dokuma tekniği kullanılarak üretilen bir kumaş ile kaplandı. Bu yenilikçi malzeme aracı hafifletmek için köpük benzeri malzemelere gerek kalmadan yumuşak dokunuşlu büyük, karmaşık parçaların üretilmesini sağlıyor. 
Bu dijital kumaş siyah deri ve kahverengi eskitilmiş deri ile birlikte kapı panellerinde kullanılıyor. Peugeot i-Cockpit’in yenilikçi mimarisi sayesinde, sürücü güç aktarım ünitesinin sağladığı 500 hp gücü tam güvenlik içinde kontrol ediyor. Delikli deri kaplı ve 308 R Hybrid logosu taşıyan kompakt direksiyon simidi viraj alırken hassas ve keskin bir konumlandırma sağlıyor. 

El altındaki vites değiştirme paletleri sürücünün altı-ileri şanzımana parmak ucu ile kumanda etmesine olanak veriyor. Head-up gösterge paneli yoldan gözlerini ayırmadan, ilgili tüm sürüş bilgilerini sürücüye aktarıyor. Öte yandan, merkez konsol üzerindeki iki düğme sürücünün mekaniği kontrol altında tutmasına olanak sağlıyor. Bunlardan ilki güçlü motoru harekete geçirirken, ikincisi dört farklı sürüş moduna erişim sağlıyor. 

Üst düzey performans Peugeot 308 R Hybrid’i n geliştirilmesi Peugeot Sport’a teslim edildi. Bu projede gerçek bir meydan okuma yaratıldı : üst düzey performanslı elektrikli benzinli hibrid güç ünitesi geliştirmek, onu EMP platformu üzerine entegre etmek ve performans açısından bugüne kadar ulaşılmamış yeni sınırlar belirlemek. 

Meydan okumaya yaraşır düzeyde şaşırtıcı bir sonuç elde edildi. Dört tekerlekten çekiş ve 500 hp güç ile Peugeot 308 R Hybrid’in azami hızı elektronik olarak 250 km/h ile sınırlandırıldı, 0 - 100 km/h hızlanmasını sadece 4.0 saniyede tamamlıyor ve 1000 m mesafeyi 22.0 saniyede kat ediyor. Tüm bunlara rağmen, CO2 emisyonu sadece 70 g / km. 

Peugeot 308 R Hybrid, önde % 60 ön ve arkada 40% ağırlık dağılımıyla mükemmel bir denge sergiliyor ve sadece 3,1 kg / hp’lik bir ağırlık/güç oranı elde ediyor. Peugeot Sport sistematik olarak teknik uzmanlığına ve her bileşenin özelliklerinin yanı sıra ideal konumunu tanımlamak için başarılı yarış siciline çağrıda bulunuyor. Motor böylece birbirlerinden bağımsız olarak aracı yürüten üç farklı güç kaynağını bira araya getiriyor: 

- Bu motor büyüklüğü için dünyanın en yüksek özgün güç değerini sunan 4-silindirli benzinli 1.6L THP 270 S &S motor, - 6-vitesli şanzıman ile bağlantılı 85 kW / 115 hp gücüne sahip bir elektrik motoru, - Arka aksta aynı özelliklere sahip bir ikinci elektrik motoru. Kusursuz dinamik sürüş özelliği kazandırmak üzere, aracın kütleleri bir araya toplanarak mümkün olduğunca alçak düzeyde yerleştirildi. 

Mükemmel güç/kompaktlık orana sahip 3 kWh Lityum-İyon batarya arka koltukların altına yakıt tankının yerine konuldu. Buna karşılık, 50 L yakıt tankı arka bagaj içine elektrik motorunun ve iki transformatörün üzerine monte edildi. Mükemmellik arayışında olan Peugeot Sport mühendisleri yakıt deposunun alt tasarımını teknik bileşenlere çakışacak şekilde tamamen yeniden gözden geçirdiler. 

Böylece aracın yüksekliği performansına katkıda bulunacak şekilde birkaç milimetre alçaltıldı. Orta konsolda yer alan kumanda düğmesi dört farklı sürüş modundan birini seçmek için kullanılıyor: - En performanslı Hot Lap modu toplamda 500 hp ve 730 Nm maksimum torka ulaşacak şekilde üç güç kaynağının tam potansiyelini harekete geçiriyor. 

- Track modu esas olarak benzinli motor ve arka elektrik motoru ile 400 hp ve 530 Nm sunuyor. Bu modda öndeki elektrik motoru hızlanırken ilave güçlendirici olarak hizmet veriyor (boost). - Road modu ise 300 hp güç ve 400 Nm tork ile özel olarak yol kullanımı için tasarlandı. 

Benzinli motor tam potansiyelini sağlarken, arka elektrik motoru hızlanma sırasında ona destek oluyor. Ön elektrik motoru bu modda kullanılmıyor. - ZEV modu Peugeot 308 R Hybrid‘i yürütmek için öncelikle arkadaki elektrikli motora çağrıda bulunuyor. Ön elektrik motoru gaz pedalına sürücü tarafından uygulanan basınca bağlı olarak devreye giriyor. 

 Dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde, Peugeot 308 R Hybrid özellikle viraj çıkışında müthiş bir sürüş özelliği gösteriyor. Fren sistemi, önde dört pistonlu kaliperlerin kavradığı 380 mm çapındaki havalandırmalı diskler ve arkada 290 mm'lik disklerle otomobilin performansına yaraşır düzeyde görev yapıyor. Ancak, her zaman frenaj aşamasında sadece diskler kullanılmıyor. 

Nitekim Peugeot Sport güç ünitesini 250 km/h itibaren tüm hız aralığı boyunca elektrik motorlarını kullanarak aracı yavaşlatmak üzere tasarladı. Bu fren sistemi, diskleri ve balataları korumanın yanı sıra, üç farklı akü şarj yönteminden birini oluşturuyor. İkinci yöntemde benzinli motor ile bir jeneratör gibi hareket eden ön elektrikli motor kullanılıyor. 

Üçüncü çözüm ise sadece 45 dakika içinde aküye maksimum kapasitesini veren hızlı şarj terminalidir. Peugeot 308 R Hybrid, Peugeot mühendislerinin ve tasarımcılarının yetenekleri ile Peugeot 308’in mükemmelliğini parlak bir şekilde üzerinde topluyor. Bir Peugeot her zaman sıra dışı duygular verir.

Hiç yorum yok