Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

KAMYON ŞOFÖRLERİ YAKIT TASARRUFU İÇİN HIZLI GİTMEKTEN KAÇINIYOR

Shell FuelSave Tanıtım Turu kapsamında kamyon ve tır şoförleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde, soruları yanıtlayanların yüzde 39’unun ya...

Shell FuelSave Tanıtım Turu kapsamında kamyon ve tır şoförleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde, soruları yanıtlayanların yüzde 39’unun yakıt tasarrufu sağlamak amacı ile hızlı araç kullanmaktan kaçındığı ortaya çıktı

Kamyon ve tır şoförlerinin %56’sı akıllı telefon kullanıyor, ancak sürücülerin %82’si araçta telefonla konuşmama konusunda bilinçli  Kamyon şoförlerinin %36’sı bir ay içinde ailelerini yalnızca bir hafta görüyor 

“Hatalıysam aramızda kalsın” gibi yazılar kamyoncular arasında hala revaçta Geçtiğimiz yılın sonunda Anadolu’yu adım adım gezerek sürücüleri tasarrufa davet eden Shell FuelSave Tanıtım Turu sırasında sürücülerle yapılan görüşmeler, sürücülerin yakıt tasarrufu konusundaki yaklaşımlarını ortaya koydu. 

Yapılan yüz yüze görüşmelerin sonuçlarına göre hafif ve ağır ticari araç sürücülerinin yüzde 39’u yakıt tasarrufu sağlamak için gaza basmaktan kaçınıyor. 21 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde Türkiye’nin 11 ilini “Her Kuruşun Hakkını Verir” sloganıyla ziyaret eden Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları Tanıtım Turu tam 5713 km yol kat etti ve yaklaşık 20.000 sürücüye ulaştı. Tanıtım Turu kapsamındaki etkinliklere katılan sürücüler yakıt tasarrufu ve yol emniyeti konusunda bilgilendirildi. 

 Tanıtım turu sırasında gerçekleştirilen yüz yüze görüşmelerde, etkinliğe katılan kamyon ve tır sürücülerinin araç kullanımı, akıllı telefon kullanımı, aileleriyle vakit geçirme gibi konularda tercihlerini de ortaya çıkardı. 

 İstanbul, Kayseri, Bursa, Manisa, Antalya, Konya, Adana, Samsun ve Ankara illerinde çoğu kamyon ve tır sahibi olan 2000 civarında katılımcı ile yapılan birebir görüşmeler sonucunda, etkinliğe katılan sürücülerin yakut tasarrufu konusundaki yaklaşımlarını da ortaya çıkardı. Etkinliğe katılan sürücülerin %65’i kamyon veya tır sahipleriydi. Geriye kalanlarsa hafif ticari araç sürücüleriydi. 

Ankete cevap veren sürücülerin %39’u yakıt tasarrufu sağlamak için ne yaptıkları sorusuna “fazla gazlamam, hızlı kullanmam” diye cevap verirken, %21’i “pencereleri kapalı tutar, klimayı az kullanırım," %15’i “tasarruf ettiren yakıt kullanırım,” %11’i “gereksiz yük taşımam,” %8’i “yolculuk planlaması yaparım” ve %6’sı ise “brandamı sabitlerim” cevabını verdi. 

 Kamyoncuların Ömrü Araçlarında Geçiyor Katılımcıların günde ortalama 15 saat ve üzeri araç kullanma oranı %10 iken, ortalama 4-9 saat araç kullanma oranı ise % 45 oldu. Katılımcıların çoğu günde 4-9 saat araç kullandıklarını söylediler. Uykuları geldiğinde ilk yaptıklarının ne olduğu konusundaki soruya, katılımcıların %45’i “en yakın yerde aracı durdurup uyurum,” %31’i “ilk dinlenme tesisinde durup uyurum,” %14’ü “gideceğim yere kadar devam ederim,” %10’u ise “çay/kahve içip yola devam ederim” cevabını verdi.

Telefon ve emniyet Soruları cevaplayan katılımcıların %56’sı akıllı telefon kullanırken, %44’ünün akıllı telefon kullanmadığını söyledi. Görüşmeler, etkinliğe katılan hafif ve ağır ticari araç sürücülerinin çoğunlukla araç başında telefon kullanımı konusunda bilinçli olduğunu gösterdi. Soruları yanıtlayan tır ve kamyon şoförlerinin %56’sı akıllı telefon sahibi, ancak ticari araç sürücülerinin yalnızca %18’i araç kullanırken telefonla konuşuyor. 

Ayrıca katılımcıların %10’u gelen telefonlara bakmadığını, %18’i araç kullanırken telefonla konuştuğunu, %50’si kulaklık ile konuştuğunu; %22’si ise sağa çekip konuştuğunu belirtti. ‘Fazla gazlamam, hızlı kullanmam’ Katılımcıların akaryakıt alım tercihleri ile ilgili soruları da içeren araştırmaya göre, hafif ve ağır ticari araç sürücülerinin %51’i tanıdık istasyonlardan alım yapıyor. 

Aynı soruya verilen cevaplara göre, sürücülerin %35’i akaryakıtı o an için en yakın olan istasyondan alırken, %14’ü ise kullandıkları aracın sahibinin tercihlerine göre hareket ediyor. En çok tercih edilen kamyon arkası yazılar Etkinliğe katılan sürücülerini % 6’sı ise araçlarında kamyon arka yazısı bulunduğunu söyledi. 

Katılımcıların en çok tercih ettiği kamyon yazıları şöyle oldu:  Kamyon çeker 10 ton gönlüm çeker Paris Hilton !!! 
Gözlerinin hastasıyım yolların ustasıyım.  
Dikkatimizi çekmez kimse biz dikkat ederiz işimize gelirse !!! Hatalıysam aramızda kalsın. 
Ağlıyorsun yine hangi mevsimin yağmurusun? 

Kamyoncular aileye hasret Sorulara cevap veren ticari araç sürücülerinin çoğu işleri gereği aileleriyle fazla vakit geçiremiyor. Katılımcıların %36’sı, bir ay süresince aileleriyle yaklaşık altı gün geçirebildiklerini söylerken, yüzde 16’sı bir hafta, yüzde 23’ü 10 gün, yüzde 15’i ise yalnızca üç gün aileleriyle bir arada olabildiklerini söyledi.

Hiç yorum yok