Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

HYUNDAI SANTA CRUZ CONCEPT DEĞİŞİMİN SİMGESİ

Hyundai, dünyanın en saygın otomobil fuarlarından biri olan 2015 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS), Detroit’te yeni konsept...

Hyundai, dünyanın en saygın otomobil fuarlarından biri olan 2015 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS), Detroit’te yeni konsept modeli Santa Cruz (HCD-15) ve Sonata Plug-in Hybrid’i (PHEV) görücüye çıkardı. 


Sıradışı tasarımıyla pick up segmentine bambaşka bir bakış açısı getiren Santa Cruz ve Sonata Hybrid, Hyundai’nin gelecek planlarını gözler önüne sermiş oldu. 

Santa Cruz, geleneksel Pick-up’ların aksine, sahip olduğu sportif tasarımı ve kompakt kullanım özellikleriyle daha çok crossover otomobil tutkunlarının gönlünü fethetmek istiyor. 

Sonata Plug-in Hybrid ise performans ve düşük yakıt tüketimini bir arada sunmasıyla öne çıkıyor. Modern kentleşmenin yanı sıra, kendini doğada daha özgür hissetmek isteyen maceraseverler için geliştirilen Santa Cruz konsepti, Hyundai’nin bu segmentteki yeni bir modeli olmasıyla da önem kazanıyor. 

Agresif çizgilerden oluşan tasarımıyla oldukça cesur bir görünüme sahip olan Hyundai Santa Cruz Concept, SUV segmentindeki kardeşi Santa Fe’den de esintiler sunuyor. 

Markanın karakteristik altıgen ızgarasına farklı bir ambiyans getiren geniş hava girişli ızgara ve LED farlar, ön taraftaki en belirgin özellikler olarak veriliyor. Önden başlayarak arkaya kadar sportif coupe-sedan formuna yakın bir hatlarla tasarlanan Santa Cruz Concept, yükleme alanının yer aldığı arka tarafta da tıpkı öndeki gibi akıcı havayı devam ettiriyor. 

Arka koltuklara erişim kolaylığı için, Santa Cruz eşsiz ön kapı tasarımıyla da dikkat çekiyor. Arkadan menteşeli arka kapılar ise bu segmentteki yenilikçi hamlelerden biri olarak vurgulanıyor. Hyundai Santa Cruz için verimlilik en önemli özelliklerin başında geliyor. 

Konsept otomobilde kullanılan 2.0 litrelik turbo dizel motor, 190 beygir güç ve 406 Nm maksimum tork üretiyor. Hyundai’nin gelişmiş HTRAC sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunulan konsept, beş kişilik oturma alanı ve konforlu sürüş özellikleriyle de crossover otomobillerle benzerlik gösteriyor. 

Yumuşak çizgilerden oluşan hatlarıyla hem şehir içi hem de arazi kullanımına son derece uyumlu olan Santa Cruz, geniş yükleme kapasitesiyle de kullanıcısına büyük kolaylık sağlıyor. 

Hyundai Santa Cruz, sıkıcı tasarımlara sahip geleneksel Pick-up otomobillere bambaşka bir bakış açısı getirirken, sportif modellerden hoşlanan genç kullanıcılarla birlikte şehir içinde crossover modelleri tercih eden kadınları da hedef kitlesine dahil ediyor. 

Hyundai, sportif Pick-up konsepti Santa Cruz gibi ilk kez ürettiği Plug-in Hybrid teknolojisine sahip elektrikli otomobili Sonata’yla da fuarda dikkat çekti. Yüksek teknoloji ışığında geliştirilen Sonata, bir önceki modele göre yüzde 32 daha performanslı 50 kW’lik bir elektrikli motora ve 9.8 kWh lithium polymer pillere sahip. 

Aynı zamanda yerini aldığı Sonata Hybrid’ten beş kat daha büyük pillerle donatılan otomobil, bu sayede rakiplerinden daha uzun bir menzil sunmuş oluyor. Konfor ve düşük yakıt tüketimini aynı anda sunan Sonata Hybrid, benzinli motoru kullanmadan elektrik modunda 35 km yol katedebiliyor. 

2.5 saat gibi kısa bir sürede tekrar şarj edilebilen Sonata Hybrid, klasik tork konvertörlü şanzıman yerine yeni nesil elektrikli 6 ileri otomatik şanzımanla (TMED) sunuluyor. Elektrikli motorun yanı sıra, 2.0 litrelik GDI benzinli ünitenin de kullanıldığı Sonata’nın motor gücü 154 beygir. Her iki motor birleştiğinde de toplam 202 beygirlik maksimum güce 6000 devirde ulaşılıyor. 

Standart olarak 7 hava yastığıyla üretilen Sonata, ESP, VSM, TCS ve ABS gibi sistemlerin haricinde ayrıca Şerit Takip Sistemi, Arka ve Yan Trafik Uyarısı, Kör Nokta Algılama ve Çarpışma Uyarısı gibi üst düzey güvenlik donanımlarıyla da kullanıcılarına maksimum koruma sağlayacak. 

Hyundai Sonata Plug-in Hybrid, Güney Kore’deki Asan Fabrikası’nda üretilecek ve yıl sonuna doğru belirli pazarlarda satışa sunulacak.

-->

Hiç yorum yok