Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA YENİ GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİNİ 2015 TE TANITACAK

Toyota, büyük yatırımlarla geliştirdiği yeni jenerasyon haritalama ve görüntüleme teknolojileri ile kazasız bir geleceğin mimarı olmaya haz...

Toyota, büyük yatırımlarla geliştirdiği yeni jenerasyon haritalama ve görüntüleme teknolojileri ile kazasız bir geleceğin mimarı olmaya hazırlanıyor. 

Toyota, yeni güvenlik teknolojilerini 2015 yılında lanse edecek. Bu teknolojiler, 2017 yılının sonuna kadar Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satışa sunulacak birçok Toyota modelinde yer alacak. 

 Toyota tarafından, kullanıcıları ve yayaları korumaya yönelik geliştirilen geleceğin güvenlik teknolojileri arasında; çevresel haritalama sistemleri, 3 boyutlu bilgilendirme sistemi ve hem gece, hem de gündüz yoldaki objeleri takip etmeye olanak tanıyan sistemler yer alıyor. Toyota araçlarındaki 3 boyutlu bilgilendirme sistemi sürücüye, gelişmiş bir sürüş yardım sistemiyle bilgileri aktarıyor. 

Otomatikleştirilmiş Otoyol Sürüş Asistanı Toyota’nın geliştirdiği yeni teknolojilerden biri de Otoyol Sürüş Asistanı. Sürücü direksiyondayken aracın güvenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan bu sistem, 110 km/s’ye kadar olan hızlarda otomobili otomatik olarak kontrol edilebiliyor. Otoyol Sürüş Asistanı özelliklerinden biri de, aracın güvenli bir şekilde şeridinde kalmasına yardımcı oluyor ve otoyollarda aracın diğer araçlar ile arasında güvenli bir mesafe kalmasını sağlıyor. 

Radarlı sistem yoldaki diğer araçları algılıyor ve güvenlik için gerekli hız ve mesafeyi koruyor. Şeritten çıkıldığında sürücüyü görsel ve sesli olarak uyaran Şerit Takibi Asistanı da, sürücüye en güvenli yolu çiziyor. Bu sistemde otomatik olarak ayarlanan direksiyon açısı da otomobilin diğer araçlarla yeterli mesafeyi koruması için devreye giriyor. 

 Işık Algılayıcısı ve Mesafe Tespiti Toyota tarafından geliştirilen bir başka sistem ise yüzeylerin 3 boyutlu modellerinin çıkarılmasını sağlayan Tek Fotonlu Lidar Sistemi. Milimetrik dalga radarlarına ve üç boyutlu kameralara sahip bu sistem objelerin şekillerini ve pozisyonlarını belirleyebiliyor. Aktif sensörler hem gece hem de gündüz kullanılabiliyor. 

Toyota’nın yenilikçi üç boyutlu Head-Up Display sistemi de aracın durumunu, trafik koşullarını ve yol tabela bilgilerini ön cama yansıtıyor. Sürücü fren yapmakta geciktiğinde otomatik fren yapan Çarpışma Önleyici, gece seyahatlerinde en iyi görüşü sağlamak için otomatik ayarlanan Otomatik Uzun Huzmeli Far Asistanı gibi sistemler de sunulan güvenlik paketleri arasında yerini alıyor. 

Büyük ilgi gören bu yeni teknolojiler, Toyota’nın güvenlik araştırma ve geliştirme yatırımlarına ne kadar önem verdiğini bir kez daha gösteriyor.

Hiç yorum yok