Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ARAÇ VERGİLERİNDE 2015 ÜCRETLERİ

Yeni yıla girerken vergilerde yapılan zamlar da belli olmaya başladı. 2014 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 10,11 olarak açıklandı. ...

Yeni yıla girerken vergilerde yapılan zamlar da belli olmaya başladı. 2014 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 10,11 olarak açıklandı. 

Buna göre 3 yaşına kadar olup 1300 santimetreküpten küçük silindir hacmine sahip olan araçlar için 591 lira Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenecek. 4001 santimetreküp üstü araçların vergisi ise özel jet uçaklarının vergisinin neredeyse yarısı kadar oldu. 

EN DÜŞÜK ARABA VERGİSİ 63 LİRA 
Otomobiller için ödenecek en düşük vergi tutarı 16 yaşın üzerinde ve 1300 santimetreküpün altındaki araçlar için 63 lira olarak belirlendi. 

En yüksek MTV ise 3 yaşından küçük ve 4001 santimetreküpün üzerindeki silindir hacmine sahip araçlar için ödenecek. Bu kategoriye girenlerin MTV için 21 bin 516 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Bu tutar, bir asgari ücretlinin yıllık toplam gelirlerinden daha fazla. 

Maliye Bakanlığı, 2013 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden 7 milyar 353 milyon lira vergi geliri elde etti. Bu rakam, 2014'ün Ocak-Kasım döneminde ise 7 milyar 480 milyon lirayı buldu. Kamu bütçesi açısından önemli bir gelir kalemi olarak ifade edilen MTV'ye dün yayımlanan Resmî Gazete'de yeniden değerleme oranı üzerinden zam getirildi. 

"2014 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 10,11 olarak tespit edilmiş ve 441 sıra No'lu 'Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği' ile ilan edilmiştir." denilen gazetede, Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği'ne de yer verildi. 

ALİ AĞAOĞLU SERVET ÖDEYECEK 
Arabalara olan ilgisiyle tanınan Ali Ağaoğlu'nun 2015 yılında arabaları için ödeyeceği Motorlu Taşıtlar Vergisi de bir servet değerinde olacak. 

ARABA DEĞERİNDE VERGİ 
arajında onlarca milyonluk arabalara sahip olan Ali Ağaoğlu 4001 santimetreküp'e sahip bir aracı için 21 bin 516 TL ödeyecek. GARAJINDA SERVET YATIYOR 
Ünlü İşadamı Ali Ağaoğlu'nun garajında Bentley Contınental, Tesla Roadster, Maserati Quattroporte, Rolls Royce, Ferrari California, Mercedes CL 600 gibi yüksek motor hacmine sahip onlarca arabası bulunuyor. 

PLAKALARA DA SERVET YATIRIYOR 
Aldığı araçlarda genelde AGA plakası kullanan Ali Ağaoğlu bu merakı içinde çok para harcıyor. Ağaoğlu, yüksek fiyatlı arabalarında görmek istediği özel plakalara da binlerce lira veriyor. 

Arabalara olan ilgisiyle tanınan Ali Ağaoğlu'nun 2015 yılında arabaları için ödeyeceği Motorlu Taşıtlar Vergisi de bir servet değerinde olacak. 

CEP TELEFONU VERGİLERİNE ZAM 
Buna göre "Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde maktu olarak alınması hükme bağlanan vergi tutarı 2014 yılı için 40,00 TL olarak belirlenmişti." denildi. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi'yle ilgili tutarlara bakıldığında ise ödenmesi gereken MTV miktarları 63 lira ile 21 bin 516 lira aralığında değişiyor. Otomobilin yaşı arttıkça ödenen vergi tutarı azalırken motor silindir hacmiyle ödenmesi gereken vergi tutarı aynı doğrultuda yükseliyor. Uçak ve helikopterlerle ilgili Motorlu Taşıtlar Vergisi tarifesi daha farklı. Bunlarda kilogram baz alınıyor ve kilogramı arttıkça ödenmesi gereken miktar da artıyor. 

Yaşla vergi arasındaki bağlantı ise otomobillerdekiyle aynı. Uçak ve helikopterlerde en düşük MTV tutarı, bin 150 kilogramın altında ve 11 yaşından büyük uçak ve helikopterler için 5 bin 732 lira olarak açıklanırken, en yüksek tutar 20 bin bir kilogramın üzerindeki ve 1-3 yaş aralığındaki uçak ve helikopterlerde gözlendi. Bu tutar, 47 bin 821 lira olarak açıklandı.sabah

Hiç yorum yok