Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ŞOFÖRSÜZ MİNİBÜS YOLDA

Seri üretime geçen ve şu ana kadar İsviçre’deki Lozan Üniversitesi ile Lyon şehrinden toplam 11 adet sipariş alan bu yüzde 100 elektrikli s...

Seri üretime geçen ve şu ana kadar İsviçre’deki Lozan Üniversitesi ile Lyon şehrinden toplam 11 adet sipariş alan bu yüzde 100 elektrikli sürücüsüz toplu taşıma aracı, 6’sı oturabilen 4’ü ayakta olmak üzere 10 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Araçta, istenirse ayakta yolcu yerine tekerlekli sandalyenin gireceği otomatik açılıp kapanan rampa da bulunuyor. 

3 boyutlu (3D) ileri teknoloji sistemlerinin (ön ve arkada HD kamera) yer aldığı araçtaki otonom sürüşü Robosoft şirketi tarafından geliştirilirken, bu sürüş için ‘GPS İzleme Sistemi’, ‘Görsel rehber’, ‘Çarpışma Algılama Sistemi’ ile SLAM (eşzamanlı yol belirleme ve haritalama) teknolojisi kullanılmış. 

Araç yola çıktığında otomatik olarak ön ve arkadaki iki kamera ile ışık algılama ve tarama sisteminden bilgileri alıyor, bilgisayara yüklenen rota ve harita ile birlikte sürücüsüz sürüşe başlıyor. 

Maksimum saatte 40 km hıza ulaşılabilen ama istenildiğinde hızı saatte 5 km hıza kadar sınırlandırılabilen bu aracın kullanımı için şu anda öngörülen yerler yayaların kullandığı şehir merkezleri, paylaşılabilen bisiklet yolları, havalimanları, hastaneler, üniversiteler, eğlence parkları, park alanları, limanlar ve hatta sanayi alanları. Tabii bu araç için istenirse özel yolların da yapılabileceği bilgiler arasına ekleniyor. Araç için büyük bir altyapıya ihtiyaç yok. 

IOS ve Android tabanlı cihazlardan indirilebilecek uygulamalar sayesinde aracın içinde sisteme rahatlıkla entegre olup rota belirlenebiliyor. Maksimum güvenlik de sunan araç, hem yayaları hem de içindeki yolcuları korumak için oldukça gelişmiş bir teknoloji kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde araç riskli durumlarda hızını yavaşlatıyor, gerektiğinde ise tamamen durdurabiliyor. 

DİJİTAL HARİTA YÖNETİYOR 
Aracın otomatik olarak hareket etmesini ise tamamen geliştirilmiş toplu taşıma sisteminin entegre olduğu ağ sağlıyor. Yani şehiriçi hatları, yollar, haritalar bu sistemde yer alıyor. Bu sayede araç hem mevcut hatları tanıyor hem de kapıdan kapıya servis yapabiliyor. Yolcular bir uygulama ile aracı telefonlarıyla çağırıp, istedikleri noktada durdurabiliyorlar.haberturk

Hiç yorum yok