Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MERCEDES AMG PETRONAS SEZONU HEM PİLOTLAR HEM DE TAKIMLAR SIRALAMASINDA ŞAMPİYON OLARAK KAPATTI

Formula 1’de sezonun 19. ve son yarışı olan Abu Dabi Grand Prix’sinde zafere ulaşan MERCEDES AMG PETRONAS’ın Büyük Britanyalı pilotu Lewis ...

Formula 1’de sezonun 19. ve son yarışı olan Abu Dabi Grand Prix’sinde zafere ulaşan MERCEDES AMG PETRONAS’ın Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton şampiyonluğunu ilan etti. 

MERCEDES AMG PETRONAS’ın Alman pilotu Nico Rosberg’in “pole pozisyonunda” başladığı yarış, pilotlar sıralamasında şampiyonu belirleyecek olması açısından büyük önem taşıyordu. Yarışa ikinci sırada başlayan Lewis Hamilton ilk turda liderliğe oturdu. 

Hamilton damalı bayrağı ilk gören pilot olmayı başararak, bu sezonki 11., kariyerinin ise 33. zaferini elde etti ve sezonu şampiyon olarak tamamladı. MERCEDES AMG PETRONAS pilotları Lewis Hamilton ve Nico Rosberg, toplamda 16 yarış birinciliği, 18 pole pozisyonu ve 12 en hızlı tur zamanı elde ederken birlikte 31 kez podyuma çıkma başarısını gösterdiler. 

İkilinin toplamda 11 adet ilk iki dereceyi elde etmesiyle MERCEDES AMG PETRONAS takımı da 1988’de McLaren’ın bu alanda kırdığı rekoru geride bırakmış oldu. Abu Dabi Grand Prix’sinde bu sezonun 16. zaferinin kazanılmasıyla birlikte MERCEDES AMG PETRONAS bir sezonda en çok yarış kazanma rekorunu da eline geçirmiş oldu. 

MERCEDES AMG PETRONAS, takımlar klasmanındaki şampiyonluğunu Rusya Grand Prix’sinde ilan etmişti. MERCEDES AMG PETRONAS ayrıca, Formula 1’in yeni hibrit döneminde şampiyon olan ilk takım unvanını da aldı. MERCEDES AMG PETRONAS pilotları Hamilton ve Rosberg, 29 Kasım tarihinde Stuttgart’taki Mercedes-Benz müzesinde yapılacak kutlamalara katılacaklar.

Hiç yorum yok