Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

GOODYEARDAN FILOLARA LASTIK HAVA KONTROL TEKNOLOJISI

Goodyear, ABD kamyon taşımacılığı filoları bünyesindeki ticari araçlara yönelik geliştirmiş olduğu ‘Lastik Hava Kontrol Teknolojisi’ni test...

Goodyear, ABD kamyon taşımacılığı filoları bünyesindeki ticari araçlara yönelik geliştirmiş olduğu ‘Lastik Hava Kontrol Teknolojisi’ni test ediyor. 

Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear’ın, Amerika Birleşik Devletleri Araç Teknolojisi Ofisi’nin (DOE) desteklediği “Lastik Hava Kontrol Teknolojisi”(AMT) önümüzdeki bir kaç ay içinde test edilmeye başlanacak. 

Yakıt verimliliği gibi filoların karşılaştığı temel güçlüklere karşı geliştirilen proje, Goodyear’ın Brüksel’de düzenlediği “Geleceğin Yolcuğu” adlı Ulaşım Sempozyumu’nda da gündeme geldi. 

“Geleceğin Yolculuğu: Akıllı Filolar ve Ulaşım Endüstrisinin Geleceği” adlı resmi raporun da tanıtıldığı sempozyumda, Avrupa’daki filoların bir numaralı sorununun yakıt masrafı olduğu belirtildi. Raporda, doğru lastik basıncının korunmasını sağlamak, yakıt verimliliğinin arttırılmasında ve emisyon azaltılımında önemli bir rol oynadığı yer almaktadır. 

Rapora göre “Lastik Hava Kontrol teknolojisi”ni (AMT), doğru lastik basınçının devamlılığını sağlamaktadır. Goodyear 2011 yılından bu yana “Lastik Hava Kontrol teknolojisi”ni (AMT) geliştirmekte ve test etmektedir. 

Bu teknoloji yakıt tasarrufuna ve karbondioksit salınımının azaltılmasına yardım etmekle kalmayıp lastik ömrünü de uzatmaktadır. Ayrıca karkas dayanıklılığını arttırarak güvenli bir sürüş sağlarken lastiklerin elle şişirilmesi ihtiyacını da ortadan kaldırır. 

Testin bir sonraki aşamasında AMT, ABD ve Kanada merkezli kamyon taşımacılığı yapan filoların günlük operasyonlarında 18 ay boyunca test edilecek. Goodyear Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ticari Lastikler Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef, “Goodyear inovasyonları, yönlendirmesiyle ünlüdür. 

Yakın zamanda duyurusu yapıldığı üzere AMT’nin Kuzey Amerika’daki filolar tarafından sahada test edilmesi, bizim için geleceğin hareketliliğinin başlaması anlamına geliyor. AMT ile gelecekte müşterilerimize doğru basıncı koruyarak yakıt tüketimini ve lastiğin yol kat etme ömrünü arttıracak kamyon lastikleri sunabileceğiz” dedi. 

Lastik Hava Kontrol Teknolojisi ne demek? 
 Lastik Hava Kontrol Teknolojisi (Air Maintenance Technology – AMT); herhangi bir dış pompaya ya da elektronik cihaza gerek kalmadan, lastiklerin soğukken belirli bir şişirme basıncında kalmasını sağlar. Sistem lastik basıncını otomatik olarak filoların istediği düzeyde tutmak için “Peristaltic” pompa teknolojisini kullanır. 

AMT sisteminin pompa dahil olmak üzere tüm bileşenleri tamamen lastiğin içindedir. Taşıt Teknolojisi Ofisi (DOE), ticari araç lastiklerine yönelik AMT sistemine ilişkin Akron tabanlı eğitim, geliştirme ve gösterim çalışmalarına, 1,5 milyon $ (1,17 milyon €) hibe sunarak destek sağlamaktadır.

Hiç yorum yok