Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ÇİNLİ DFM NİN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ MERMERLER OTOMOTİV

2009 yılında MGY otomotiv tarafından Türkiye pazarı ile buluşturulan Dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden ve Çin’in de en büyük 3 ...

2009 yılında MGY otomotiv tarafından Türkiye pazarı ile buluşturulan Dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden ve Çin’in de en büyük 3 otomobil firmasından biri olan DFM’nin (Dong Feng Motor) Türkiye ayağında yaşanan kriz sona eriyor. 

Firmayı 2 yıldır yakından takip eden Türk şirket atağa geçti, endişeli binlerce araç sahibine müjde çok yakında geliyor… 


 
 3 YILLIK MACERA 2012’DE SONA ERDİ 
 Çinli DFM'nin Türkiye macerası ilk olarak 2009 yılında başladı. MGY Otomotiv öncülüğünde Türkiye pazarına giriş yapan DFM, kamyonet ve panelvanın yanı sıra Succe ve Rich modellerinin satışını da yapmaya başladı. 
 
Türkiye pazarına girer girmez yılda ortalama 2 bin 500 araç satışı yapan DFM’nin 3 yıl süren Türkiye macerası yaşanan olumsuzluklardan ötürü 2012 yılında tamamen sona erdi. 
 
ARAÇ ALANLAR ENDİŞELİ!
 
2012 yılı itibariyle Türkiye’ye ithalatı tamamen durduran firma Çin'de ürettiği hiçbir yeni modelini Türk müşterileri ile buluşturamadı. 
 
Hal böyle olunca da DFM'den araç satın almış çok sayıda vatandaş Türkiye’ye yeni modellerin gelmeyişinden ve krizin ne zaman çözüleceğinin bilinmemesinden ötürü haklı olarak endişelenmeye başladı. 
 
MUHATAP BULAMIYORLAR 
DFM’den araç aldıktan sonra yeni modellerin ne zaman geleceğini ve ithalatın ne zaman başlayacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar MGY otomotivde kendilerine muhatap bulamıyor. 
 
6 AYDIR GÜNCELLENECEK! 
 
Firmanın sitesinde yeni modeller ve fiyatlar ile ilgili kısımda 6 aydan beri güncellenecek yazısı bulunurken, telefon ile firmaya ulaşıldığında ise telefona bakan çağrı merkezi personeli tarafından yol yardımı dışında her hangi bir bilgi verilmiyor. 
 
3 YILDA 17 BİN TL’LİK KAYIP! 
Çinli DFM’den 2011 yılında Succe marka panelvan minibüs satın alan ve araçların Türkiye’ye gelişinin durdurulmasından ötürü 2011 yılında 30 bin TL’ye aldığı ve kasko değeri 25 bin TL olan aracının 13 ile 15 bin lira arasında bir rakama alıcı bulabildiğini dile getiren Mustafa Özkan şunları söylüyor; 
 
‘’Aracımı satmaya kalktığımda talip olanlar bana aracın Türkiye’ye gelişi olmadığından alıp satamayacağını söylüyor. Aracımı bayiye vermek istediğim de ise bana ya daha komik rakamlar teklif ettiler ya da şu an araç stoklarının tam olduğunu alamayacaklarını söylediler.'' 
 
CUMHURBAŞKANLIĞI’NA DAHİ MEKTUP GÖNDERDİ 
 
Yaşanan belirsizlikten ötürü krizin çözülememesi halinde aracına kasko yaptırmakta dahi zorlanacağını çünkü çoğu firmanın şu durumda dahi bu araçlara kasko yaptırmaya yanaşmadığını dile getiren M.Ö., Başbakanlık’tan, Cumhurbaşkanlığı’na kadar bir çok kuruma konuyla ilgili mektup gönderdiğini belirtti. 
 
DİSTRİBÜTÖR DEĞİŞTİ 
 
Yaşanan olumsuzluklar üzerine yaptığımız araştırmada 3 yıldır Türkiye’ye yeni model getirmeyen ve ithalatı tamamen durduran Çinli DFM Otomotiv’in Türkiye distribütörünün sessiz sedasız değiştiği ortaya çıktı. 
 
2 YILLIK TAKİBİN ARDINDAN MERMERLER’İN OLDU 
 
Bir başka Çinli marka olan Chery’nin Türkiye distribütörü olan Mermerler Otomotiv 2 yıllık takibin ardından DFM’yi bünyesine kattı ve marka DFSK olarak değiştirildi. 
 
YENİ MODELLER TÜRKİYE’DE 
 
Mermerler Otomotiv’e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre; DFSK’ya (DFM) ait yeni modellerin numuneleri Türkiye getirildi ve Türkiye genelinde bulunan 27 satış bayi 24 Kasım Pazartesi günü İstanbul’a çağrıldı. 
 
Mermerler Otomotiv bayilerle beraber pazartesi günü yapacağı buluşmada yeni modelleri görücüye çıkartacak ve ne kadara satılacağı yönünde fiyat bilgisi paylaşmalarını isteyecek. Alınan görüşler çerçevesinde 2015 yılında yeni modellerin satışı başlayacak. 
 
ŞİRKET DOĞRULADI 
Mermerler Otomotiv ile yapılan görüşmede yeni distribütörün kendileri olduğu bilgisi doğrulanırken şirket için operasyonların devam ettiği çok yakında da tüm gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağı da bildirildi.Haber7

Hiç yorum yok