Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ARAÇLARIN KIŞ BAKIMI NASIL YAPILMALI

İstatistiklere göre kışın trafik kazası ve yolda kalma oranları artıyor. Sürücüler, otomobilini kışa uygun hale getirirse bu oranlarda cidd...

İstatistiklere göre kışın trafik kazası ve yolda kalma oranları artıyor. Sürücüler, otomobilini kışa uygun hale getirirse bu oranlarda ciddi azalmalar görülüyor. 

Uzmanlar, araç sahiplerini henüz soğuk havalar gelmeden fren, elektrik ve ısınma sistemlerinde kontroller yapması konusunda uyarıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın son 3 ayında trafik kazası oranı bir önceki 3 aya göre ortalama yüzde 50 oranında artıyor. 

Burada en büyük faktör kışa hazır olmayan araçların trafikte seyretmesi. Uzmanlar, sürücülerin öncelikle trafik kurallarına uyması gerektiğinin öneminden bahsederken, otomobillerine kış hazırlıklarını tamamlamasını kaydediyor. 

Kasım ayı, henüz kışın ağır şartları oluşmasa da kontrollerin yapılması için en uygun zaman. Hazırlıklar tamamlandığı takdirde kaza olsa bile can kayıplarının oranı kayda değer bir şekilde azalıyor.

her araç sahibinin aşağıdaki listeyi oluşturup teker teker kontrolleri tamamlaması, hem kendi can güvenliği hem de diğer araç sahipleri ve yayaların güvenliği için hayati önem taşıyor. 

Öncelikle kış lastiği takmanın zamanı geldi. İdeal diş derinliğinin 3 mm olmasına dikkat edin. Radyatördeki suyun donmasını engellemek için motor suyunuza antifiriz eklemeyi unutmayın. Kış aylarında araçlar daha fazla elektrik sarf eder. 

Başta buji kabloları olmak üzere elektrik şarj ve marş dinamoları, ardında da akü suyu kontrol edilerek kutup başlarını gres yağı ile silin. V kayışı gergin ya da iş görmüyorsa değiştirin. Hava filtresini temizleyin, yine de iş görmüyorsa yenisini takın. 

Sileceklerin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Silecek suyunu tamamlayın ve fıskiyelerinin ucunun açık olduğundan emin olun. Camlara sıcak su dökerek çatlatmayın, aksine önceden antifirizle silerek çeşme suyu ile yıkayın. Motor yağını kontrol edin. Camlardaki donmaları önleyen rezistansları kontrol edin. Isınma sistemlerine göz atın. 

Gerekirse klimanın polen filtresini ve kalorifer hortumlarını değiştirin. Yakıt filtresi ve karbüratörün bakımlarını yapın. Bu ekipmanlar aracınızda bulunsun Sürücüler her türlü olumsuz durumda sorunlarını halletmesi için gerekli ekipmanı aracında bulundurmak zorunda. En başta karlı ve buzlu yollar için patinaj zinciri gerekli. 

Takoz ve çekme halatı da hayat kurtaran ekipmanlardan. Yedek lastik ve ilk yardım seti, vazgeçilmezlerden. El feneri, reflektör, yangın söndürme tüpü, kriko, battaniye ve eldiven, unutulmaması gereken malzemeler. Son olarak da içme suyu, motor için su ve enerji yiyecekleri araçta bulunmalı.Zaman

Hiç yorum yok