Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İZMİRLİ SÜRÜCÜLER GÜNDE 2 YIL KAYBEDİYOR

İstanbul başta olmak üzere büyük illerdeki trafik sorunu, çok sayıda sürücü ve yolcunun aşırı zaman kaybı ve stres yaşamasına neden oluyor....

İstanbul başta olmak üzere büyük illerdeki trafik sorunu, çok sayıda sürücü ve yolcunun aşırı zaman kaybı ve stres yaşamasına neden oluyor. 

Türkiye’ye özel servisleriyle beğeni toplayan İnternet şirketi Yandex, sahip olduğu teknoloji ile İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmirliler için de “trafik sıkışıklığı endeksi” hizmetini sunmaya başladı. 

İzmir’in trafiğini analiz eden Yandex, İzmirlilerin 24 saat içinde trafikte yaklaşık 2 yıllık bir zamanı kaybettiğini ortaya çıkardı. 

Şehirdeki trafiğin ne kadar yoğun olduğunu anlık olarak gösterebilen Yandex trafik sıkışıklığı endeksi, İzmirlilerin de hizmetine sunuldu. 

Geliştirilen puan cetveline göre trafik sıkışıklığını takip etmek isteyen kullanıcılar, hem Yandex’in ana sayfasında, hem Yandex.Haritalar’da, hem de Yandex.Navigasyon’da ilgili endeksi görebiliyor. 

Her dört dakikada bir yeni bilgiler ve analizler ışığında güncellenen trafik verileri sayesinde, İstanbul ve Ankara’dan sonra artık İzmirliler de trafik durumunu, 0 puan “yollar serbest” ve 10 puan “trafik ilerlemiyor” şeklinde 0-10 arasında derecelendirilmiş olarak öğrenebiliyor. İzmirlileri en çok akşam trafiği zorluyor! Yandex’in verilerine göre İzmirliler 24 saat içinde yaklaşık toplam 2 yıllık bir süreyi trafikte geçiriyor. 

Özellikle haftaiçi sabah 07:00’da başlayan trafik yoğunluğu, saat 08:20 – 09:00 saatleri arasında 4-5 puana ulaşıyor. Elde edilen ortalama verilere bakıldığında 09:20’de azalmaya başlayan İzmir trafiği daha sonra öğlen saatlerinde yeninden yoğunlaşmaya başlıyor. 

Saat 14:30’da sabah saatlerindeki yoğunlukla yeninden karşılaşan İzmirliler en büyük sıkıntıyı ise akşam saatlerinde yaşıyorlar. İş çıkış saatlerine denk gelen 18:00 ile 20:00 saatleri arasında İzmir trafiği ortalama 6-7 puan aralığındaki günün en yüksek değerlerine ulaşıyor. 

İzmirliler genellikle haftaiçi akşam trafiğinde vakit kaybederken, en çok zaman kaybını da Pazartesi ve Cuma akşamları yaşıyorlar. Hafta sonu ise Yandex sıkışıklık endeksinin hafta içine göre daha farklı olduğu gözleniyor. Cumartesi günü 14:00 ile 20:00 arasında trafik diğer günlere göre daha rahat olsa da yoğunluğunu koruyor. 

İzmir’de trafiğin en az olduğu gün ise Pazar günü. Pazar günleri İzmirliler diğer günlere göre ortalama 1-2 puan daha düşük değerde trafik ile karşılaşıyorlar. Yandex’in İzmirliler için geliştirdiği trafik sıkışıklığı endeksi sayesinde sürücüler şehirde sürekli değişebilen trafik durumunu anbean takip edip, kendilerine en uygun ulaşım rotasını belirleyebilecekler.

Hiç yorum yok