Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD 3 SİLİNDİRLİ 1.0 LİTRELİK ECOBOOST MOTORU PERFORMANSIYLA ŞAŞIRTIYOR

Kaputun altında Bond çanta kadar yer kaplayan ünite, 125 beygir gücünde. Otomotivdeki hacim küçültme yarışı, son sürat devam ediyor.  ...

Kaputun altında Bond çanta kadar yer kaplayan ünite, 125 beygir gücünde. Otomotivdeki hacim küçültme yarışı, son sürat devam ediyor. 

Almanlar’ın başlattığı bu akıma kısa sürede tüm markalar kapıldı. Bu hareketin başarılı oyuncularından olan Ford da, kendi sınıfında yılın motoru ödülünü kaptırmayan 1.0 litrelik EcoBoost ile, adeta boyundan büyük işler başarıyor. 

Markanın yeni nesil Mondeo’da bile kullanacağını açıkladığı ünite, Focus ailesi için en mantıklı seçim olarak karşımıza çıkıyor. 3 silindirli motor, turbo desteğiyle 1.6 litre hacmindeki rakipleriyle boy ölçüşebilirken, titreşimsiz yapısı da dikkat çekiyor. Bir motor daha sığabilir Bu hafta konuğumuz olan Focus Sedan’da kullanılan ünite, kaputu kaldırınca küçük bir şaşkınlık yaşatıyor. 

Küçük hacimli motor, bir Bond çantadan fazla yer kaplamıyor. Öyle ki, kaputun altında, bir motor daha yerleştirecek kadar alan var. Bu durum ön bölümün ağırlığını da ciddi miktarda azaltıyor. Küçük hacimli Focus’u dışarıdan ele veren tek detay, bagaj kapağındaki logo. Bunun dışında ne dış ne de iç tasarımda bir farklılık görülmüyor. 

İç mekandaki ergonomi ve işçilik sınıfının en iyilerinden. Sınıfının en genişi olmasa da yeterli bir iç hacme sahip olan araçta, aydınlatmalarda kullanılan beyaz ve turkuaz renkler şık görünüyor. Motor sesi de sportif Homurtulu şekilde çalışan motor, daha ilk andan itibaren büyük hacimli gibi davranmaya başlıyor. 

Alt devirlerde üretilen yüksek tork, 5 bin devre kadar yeterli bir ivmelenme kuvveti oluşturuyor. Bu esnada sportif sesler yayan motor, 125 beygir güç ve 170 nm tork üretiyor. Sadece 6 ileri manuel şanzımanla sunulan ünite, aracı 0’dan 100 km/s sürate 11.4 saniyede ulaştırıyor. 

195 km/s’lik son sürat de başarılı sayılabilir. Ortalama tüketimi 5.1 litre Fabrika verilerine aracın ortalama tüketimi 5.1 litre. Bu değer, benzer güçteki 1.6 litrelik bir benzinliden yaklaşık 1 litre daha düşük. Start/stop sisteminin standart olarak sunulduğu araç, bizim kullanımımızda 6 litrelik ortalamaya ulaştı. 

Sakin sürüşlerde tüketimi düşürmek kadar, performanslı kullanımlarda çift haneli rakamlara ulaşmak da kolay. Fiyatı 53 bin liradan başlıyor Ford, Focus’un başlan-gıç fiyatını (1.6 litrelik benzinli) 53 bin 80 lira olarak belirlemiş. 

Sadece Trend X ve üstü donanımlarla satılan 1.0 litrelik EcoBoost ise, 56 bin 800 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Aracın standart donanımları rakiplerle benzer seviyedeyken, Titanium donanımıy-la birlikte opsiyonel olarak sunulan üst düzey güvenlik donanımları da bir hayli fazla. BUGÜN

Hiç yorum yok