Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DRİFT TUTKUNLARI ANKARADA BULUŞUYOR

Drift (yanlama) sporuna gönül veren amatör ve profesyonel yarışçılar Ankara’da buluşmaya hazırlanıyor. Drift tutkunlarının hünerlerini serg...

Drift (yanlama) sporuna gönül veren amatör ve profesyonel yarışçılar Ankara’da buluşmaya hazırlanıyor. Drift tutkunlarının hünerlerini sergileyeceği Red Bull Yanlama etkinliği, 26 Ekim 2014 Pazar günü Ankara Eski Otobüs Bakım Şefliği’nde yapılacak. 

18 yaş üstü herkesin redbull.com/yanlama üzerinden kayıt olarak katılabileceği etkinlikte yanlamacılar modifiye Tofaşları ve diğer araçlarıyla boy gösterecek. 

Red Bull Yanlama’da drift dünya rekorunun sahibi efsane motor sporcusu Abdo Feghali de özel gösterisiyle nefesleri kesecek. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun da desteklediği yarışmanın kazananı Dubai’de gerçekleştirilecek kıta finaline katılma şansına sahip olacak. Çıkardıkları lastik sesleriyle tanınan yanlamacılar bu kez Ankara’da özel olarak hazırlanacak parkurda bir araya gelmeye hazırlanıyor. 

26 Ekim tarihinde Ankara Eski Otobüs Bakım Şefliği’nde gerçekleştirilecek Red Bull Yanlama, Türkiye’nin dört bir yanındaki drift tutkunlarını, yanlama kültürünün köklü olduğu başkentte ağırlayacak. 

Farklı mekanlarda genellikle küçük gruplar halinde yanlayanlar bu kez trafiğe kapalı alanda, drift sporunun dünyaca ünlü isimleri tarafından tasarlanan profesyonel turnuva ortamında hünerlerini sergileme şansı yakalayacak. 

18 yaş üzeri tüm yanlama tutkunlarının modifiye Tofaşları ve diğer araçlarıyla yarışabileceği etkinlikte başvurular redbull.com/yanlama internet sitesinden yapılıyor. 25 Ekim’deki elemelerde 50 katılımcı, ilk 16 arasına girmek için lastik yakacak. 26 Ekim’deki final günündeyse 16 finalist, Türkiye’nin en iyi yanlayanı olmak için ter dökecek. 

Etkinliğin ilk gününde yanlama sporcuları otomobilleriyle tek tek piste çıkacak ve şovlarını yapacak. Jürinin değerlendirmesine göre elemeleri geçip ilk 16’ya kalan yarışmacılar, final gününde ilk üçe girmek ve podyuma çıkmak için hünerlerini sergileyecek. 

 Turnuvanın sürprizi ise, drift dünyasının efsane ismi Abdo Feghali olacak. Lübnanlı Red Bull sporcusu Abdo Feghali, dünya drift rekorunun da sahibi. 2013’te Abu Dabi’de 14 dakika boyunca kesintisiz olarak 11.180 metre drift yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Feghali, Red Bull Yanlama için özel olarak Ankara’ya gelecek. 

Türk yanlamacıları izleyecek Feghali, jüride de yer alacak. Ayrıca Abdo Feghali, drift sporunun inceliklerini sergileyeceği özel bir gösteriyle motor sporları tutkunlarına heyecanlı bir deneyim yaşatacak. 

Turnuva şampiyonu, 27-28 Kasım tarihlerinde Dubai’de yapılacak Red Bull Car Park Drift kıta finalinde yarışacak. Türk sporcu; sırasıyla Mısır, Tunus, Mauritus, Lübnan, Ürdün, Umman ve Kuveyt'te yapılan elemelerde zirveye çıkan dünya çapında drift sporcularına kafa tutacak. 

Drift’ten yanlamaya heyecanın tarihçesi İlk kez 60’lı yıllarda Japonya’da doğan drift sporu, Japonya’nın dar dağ yollarında keskin virajları daha kısa yoldan dönmek isteyen şoförler tarafından icat edildi. İzleyenlere sunduğu görsellik ve sporculara yaşattığı heyecan nedeniyle drift, giderek bir tutkuya dönüştü ve Japonya’dan tüm dünyaya yayıldı. 

Virajı dönen otomobilin merkezkaç kuvvetine direnemeyip yana doğru kaymaya başlaması nedeniyle Türkçeye yanlama olarak geçen drift, genel olarak gösteri amaçlı bir spor olarak kabul ediliyor. 

Yıllar içinde trafiğe kapalı otoparklarda buluşan drift tutkunları, hünerlerini sergileyerek fizik kurallarına meydan okudukça drift meraklılarının sayısı da arttı ve 2005’te Red Bull ilk Car Park Drift yarışını gerçekleştirdi. Hem amatör hem profesyonel yanlama sporcularına açık Red Bull Car Park Drift, Ortadoğu coğrafyasının favori sporları arasında yer alan drift’e profesyonel bir yarış atmosferi katıyor. 

2014 finallerinin 27-28 Kasım tarihlerinde Dubai’de gerçekleşeceği turnuvaya tüm dünyadan drift yarışçıları katılıyor. Bilgi için: Sevil Eroğluer / Ünite İletişim (212) 272 93 13

Hiç yorum yok