Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DACİA DOKKER LODGY VEYA LOGAN MCV NİN ÜRETİMİNİ DURDURABİLİR

Avrupa pazarının SUV ve crossover modellere yönelmesi sonucu satış rakamları değişen Dacia birbirlerine rakip olan Dokker -Lodgy ikilisinde...

Avrupa pazarının SUV ve crossover modellere yönelmesi sonucu satış rakamları değişen Dacia birbirlerine rakip olan Dokker -Lodgy ikilisinden birisinin veya Logan MCV nin üretimini durdurabilir. 

Haber ilk olarak Fransız iş magazini Les Echos’ta gündeme geldi. Daha sonra bir Renault yetkilisinin de AutoNews Avrupa’ya verdiği demeçte bu bilgiyi teyit etmesiyle de onaylanmış oldu. Habere göre bu üç model Avrupa pazarında panelvanlara karşı azalan talep sonucu tehlikede. 

Fas’ta üretilen Lodgy’nin talebindeki azalma, Dokker’da durgunluk ve yenilenen Logan MCV deki patlama firmanın bu üç modelin birbirlerini engellediği sonucuna ulaşmasını sağlamış. 

Yeni Logan MCV yılın ilk sekiz ayında Avrupa’da 23.930 adet satılırken geçen yılın aynı zamanında bu rakam 10.700 dü. Dünya çapında otomotiv pazarının rakamlarını araştıran JATO Dynamics’e göre Dacia Dokker satışları yılın ilk yarısında %2 lik düşüşle 9.952 ye geriledi. 

Lodgy satışları ise 11.238 adet ile %44 lük bir düşüş yaşadı. Satış rakamlarından da anlaşılacağı üzere üretimi askıya alınmaya kalkılırsa ilk aday Lodgy gibi görünüyor. Nitekim düşük satış rakamları firmaların hem karlılıklarını hem de prestijlerini etkiliyor. 

Dacia yılın ilk sekiz ayında Avrupa genelinde 250.769 araç sattı ve bu satışların %30 dan fazlası Sandero, Logan ve Duster dan oluşuyor. Taleplerin bu şekilde kaymasından ötürü firmanın bir modelin üretimini durdurup durdurmayacağını veya askıya alıp almayacağını ise zaman gösterecek.arabalar

Hiç yorum yok