Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YOL GÜVENLİĞİ KAMPANYALARI DAHA VURUCU OLMALI

Goodyear ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu’nun (EFA) birlikte yürüttüğü yeni araştırmaya göre, Avrupa'nın sürüş eğitmenlerinin sade...

Goodyear ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu’nun (EFA) birlikte yürüttüğü yeni araştırmaya göre, Avrupa'nın sürüş eğitmenlerinin sadece %31’i güvenli sürüş için halkı bilinçlendirme konusundaki standart kampanyalarının acemi sürücüler için etkili olduğunu düşünüyor. 

AB genelinde üye ülkeler, yol güvenliğini teşvik etmek için halkı bilinçlendirme kampanyalarına her yıl önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. 

Ancak, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 12 Avrupa ülkesinde 2334 sürüş eğitmeninin katıldığı araştırmaya göre eğitmenlerin %41’i kampanyaların genç sürücülerin güvenli sürüş tutumları üzerinde bir etkileri olmadığını söylüyor. Türkiye’de eğitmenlerin sadece %25’i etkili yol güvenliği kampanyalarını önemsiyor. 

Rus sürüş eğitmenleri, Avrupalı meslektaşlarının görüşlerini paylaşıyor. Rus eğitmenlerin %31’i kamu bilinçlendirme kampanyalarının Rusya'da amaca hizmet ettiğini düşünüyor. İspanyol eğitmenlerin yüzde 57'si, devletin yol güvenliği kampanyalarının genç sürücülerin yol güvenliği tutumlarını etkilediğini kabul ederken; eğitmenlere göre, Hollanda, Fransa ve Belçika hükümetleri en etkili kampanyaları yürütüyor. 

Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu Başkanı John Lepine, araştırma bulgularını şöyle yorumladı: "Etkin sürüş öğretiminin hedefi, halkın güvenli sürüş davranışı ve yol güvenliği tutumunu etkileme gücüne sahip bilinçlendirme kampanyaları geliştirmektir. Ancak, araştırmalar gösteriyor ki, bu kampanyaların etkinliğine inanması gerekenler ikna olmuş değiller. 

EFA bu ülkelerden alınan en iyi uygulamaları ve daha etkili kampanyaları paylaşarak birbirinden yeni bilgiler öğrenmek için hükümetlere çağrıda bulunmaktadır." Bu araştırma ile ilgili görüşlerini paylaşan Goodyear Avrupa, Orta Doğu, Afrika Bölgesi (EMEA) Tüketici Lastiklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef, "AB'de on yıllık yol güvenliği programında üçüncü yılımızdayız. 

Araştırma bulguları, sektöre yardımcı olma potansiyeline sahip. Siyasetçiler, özellikle gençlerin dahil olduğu trafik kazalarının sebep olduğu ölümlerin azaltılması için, daha etkin eğitim ve bilinçlendirme kampanyaları geliştiriyorlar. Bu Goodyear olarak bizim de öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor" dedi. 

Sürüş eğitmenlerinin ulaşılması zor olan genç sürücüleri etkilemek konusunda, neyin işe yaradığı hakkında geniş bir perspektife sahip olduğunu ifade eden Rzonzef, “Her yıl kamudan ve endüstriden önemli bütçeler, Avrupa'da yol güvenliği bilincinin artırılması ve eğitimlerin yaygınlaştırılması için harcanıyor. Bu yatırım bizim Avrupa yollarındaki güvenliği artırmamızda yardımcı olacak. 

Goodyear olarak, genç sürücülerin tehlikeli sürüş potansiyelinin sonuçlarını ortaya çıkaracak eğitim materyalleri ve yol güvenliği kampanyaları geliştirdiğimiz için, bu önemli araştırmanın bulgularını da titizlikle gözden geçireceğiz”dedi. 

Çarpıcı yöntemler, dramatik simülasyonlar ve amaca hizmet eden kampanyalar yol güvenliğini artıracaktır! Genç Avrupalılar’ın diğer yaş grubuna göre trafik kazalarında yer alma olasılığı daha yüksek. Eğitmenler için mevcut halkı bilinçlendirme kampanyalarının çarpıcı olması, genç insanların dikkatini çekmek için büyük önem arz ediyor. 

 Sarsıcı yol güvenliği kampanyasının nelerden oluştuğu sorulduğunda, eğitmenlerin yüzde %61’i "dramatik" kaza simülasyonlarına yatırımın, gençlerin ciddi şekilde yol güvenliği önlemi almasını sağlamak için en etkili yöntem olduğuna inanıyor. Tercih edilen yöntemler arasında, emniyet kemeri takılmaması sonucu ortaya çıkan tehlikeleri göstermek için bir simülatör kullanılması da yer alıyor. 

 Eğitmenlerin %52’si, güvensiz sürüşün sebep olduğu kazalara dair grafik görüntülerinin son derece etkili olduğuna inanırken, %44’ü ise, devletin yol güvenliği kampanyası geliştirmesi için sosyal medyayı daha etkili kullanmanın doğru bir yöntem olduğunu savunuyor. Goodyear’ın “Trafikte Gençlik Hareketi” 3.yılında ! Goodyear Türkiye, 2012 yılında hayata geçirdiği Trafikte Gençlik Hareketi projesiyle öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okul servis sürücülerinde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı geliştirmeyi hedefliyor. 

Ders programına 2012-2013 eğitim öğretim yılında dahil edilen Trafik ve İlk Yardım dersi kapsamında öğrencilere, trafikte tehlike yaratmamak, tehlikelerden korunmak, sürücü, yaya ve yolcu olarak trafik kurallarına uymak ve duyarlı olmak, sorumlu davranmak konusunda olumlu davranış değişikliği kazandırmak üzere harekete geçen Trafikte Gençlik Hareketi projesi, aynı zamanda öğrencilerin okullarında bulunan Trafik Güvenliği ve İlk Yardım Kulüplerinin faaliyetlerine gönüllülük esasıyla katılımlarını artırmayı da hedefliyor. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Goodyear Lastikleri T.A.Ş. arasında imzalanan iş birliği protokolü ile hayata geçirilen Trafikte Gençlik Hareketi projesi, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülüyor.

Hiç yorum yok