Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODANIN ÜÇ KLASIK MODELI RALLI İÇIN AVUSTURYA ALPLERINDE

Skoda, 3 Klasik modeli ile Avusturya'nın batısındaki Montafon Vadisi'nde bu yıl 17‘ncisi düzenlenen Silvretta Classic Rallisi'n...

Skoda, 3 Klasik modeli ile Avusturya'nın batısındaki Montafon Vadisi'nde bu yıl 17‘ncisi düzenlenen Silvretta Classic Rallisi'nde boy gösterdi. 


Skoda’nın 1957 model yeniden bakımdan geçirilmiş 440 Spartak ile birlikte 1961 model Skoda Felicia ve 1948 model Skoda 1101 Tudor, rallinin start çizgisinde yan yana dizildi. Skoda’nın 100 yılı aşan tarihinde efsaneler arasına girmiş 3 büyüleyici otomobili, Avusturya Montafon Alpleri'ndeki Silvretta Classic Rallisi'nde otomobil severlerle buluştu. 

Skoda’nın en eski modellerinden biri olan 1957 model “Skoda 440 Spartak” ilk kez klasik otomobil rallisinde halkın karşısına çıktı. Aslına sadık kalınarak restore edilen Sportif Spartak, 40 hp beygir gücünde 1089 cm3 silindir hacmine sahip 4 silindirli bir motorla, azami 110 km/h hıza ulaşabiliyor. 
Koleksiyonerler arasında oldukça popüler olan 1961 model turkuaz-yeşil renkli Skoda Felicia da rallide dikkatleri üzerine çekecek modeller arasında yer aldı. Üstü açılabilen Skoda Felicia, zarif biçimi ve kendine özgü arka kısmıyla, kendi çağının en güzel üstü açık otomobillerinden biri. 1959-1964 yılları arasında 15.000 adet üretilen Felicia, 4 silindirli motoruyla 130 km/h azami hıza kadar çıkabiliyor. 

Silvretta Classic Rallisi'ndeki en eski Skoda otomobili ise “1101 Roadster” veya daha iyi bilinen adıyla 1948 model ‘Tudor’ oldu. Kendi döneminde lüks olarak değerlendirilen ve Çek hükümetinin hizmetinde yer alan Tudor, 2.Dünya Savaşı sonrası otomotiv çağı açısından önemli bir Skoda temsilcisiydi. 

Tudor, dört silindirli motoru 1089 cm3 silindir hacmi ve 32 hp sunuyor. Avusturya Montafon Alpleri'ndeki Silvretta Classic, Avrupa'daki en uzun geçmişe sahip klasik otomobil rallilerinden birisi ve bu yıl 17'incisi düzenlendi. 530 km toplam mesafeli ralli; Voralberg'in caddelerinden ve Silvretta Alpleri’nin 2032 metrelik Bielerhöhe Geçidi zirvesinden geçen bir güzergahı izledi. 

Köklü bir geçmişe sahip Skoda‘nın klasikleşmiş modelleri ilk günkü değerini korurken, yeni modelleri, tasarım anlayışı ve sunduğu akılcı çözümlerle, marka algısını yükseltmeye devam ediyor.

Hiç yorum yok